Jak postupovat pri prodeji domu?

Od: Datum: 20.08.12 10:32 odpovědí: 4 změna: 21.08.12 16:28

Dobrý den mám otázku, s přítelem prodáváme dům. Je na něm hypotéka 2mil. Chci se zeptat co všechno se platí bance a státu. Myslím tím dan z prevodu nemovitosti, uroky bance... Prosím poradte kdo jste dům uz prodávali. Trvale bydliste v nem nemame a vlastnikem je teprve rok. Cena je 2 350 000. Jde nam o to, abychom byli schopni z kupni ceny splatit vsechny dane a penale. Dekuji vsem za odpoved!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 20.08.12 11:20

Za jakých podmínek smíte dům prodat (pravděpodobně na něm vázne zástavní právo banky) a jaké podmínky musíte splnit pro předčasné splacení hypotéky (zřejmě vám zrovna nekončí fix) se nejlépe dozvíte v bance.

Státu budete platit jednak daň z převodu nemovitosti (tuším, že 3 % z ceny prodejní nebo odhadní - vždy z té vyšší) a jednak daň z příjmu (jste vlastníky příliš krátce). Daňový základ je týž, jako v předešlém případě, ale můžete jej snížit prokazatelnými náklady na pořízení domu - máte-li takové doklady, navštivte s nimi FÚ a domluvte se přímo s úřednicí - které vám, případně, budou uznány.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.08.12 11:22
avatar

osobně bych našel nákou rozumnou advokátní kancelář a vše si od nich nechal sepsat a vyřídit oni budou vědět co a jak a vy se vyhnete případným nepříjemnostem s kupujícím či jiným filutou *cteni*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karjala*
Datum: 21.08.12 13:49

Dům můžete prodat i s hypotékou, pokud se vám podaří najít kupujícího, který je ochotný ho koupit se stávající hypotékou a výší jejich splátek, banka bude ochotná na to přistoupit (že by se hypotéka převedla na kupujícího) a kupující pro ni bude dostatečně bonitní.

U těch daní pozor. Krom daně z převodu nemovitosti, kterou jako prodávající platit musíte, tu hrozí ještě nebezpečí platby daně z příjmu fyzických osob, protože jste majiteli teprve rok a může to být posuzováno jako že jste koupili nemovitost jako investici. Takže pokud byste dům prodali za vyšší čásktu než jste koupili, musíte platit i daň z příjmu fyzických osob (v tomto případě asi 15 %)

U předčasného splacení hypotéky se platí obrovské sankce, pokud vám nekončí fixace. Ty jsou různé banku od banky. Najdete to ve smlouvě. Ale už při výši 5 % to ve vašem případě dělá 100 000 Kč.

Pokud už máte kupce, dojděte se poradit do banky, jaké jsou možnosti.

Pokud budete prodávat přes RK, počítejte s tím, že si vezmou něco kolem 5 % na provizi. Oni to můžou započítat do ceny (navýší ji o to) a seženou kupujícího, který ji zaplatí. Ale tím, že bude cena navýšena i v kupní smlouvě, tak zase už budete platit daň z převodu (případně fyzických osob) i z toho navýšení. Takže se na RK vykašlete a dojděte si za advokátem rovnou. Inzerát, který si případný kupující přečte na internetu, si tam můžete pověsit sami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: itan71*
Datum: 21.08.12 16:28

Pokud budete prodávát přes Realitku ta Vám stopro s tím pomůže ale vyberte si nějakou známou např.M M Reality ta už má s tím dobré zkušenosti.Přítelkyně tak prodávala RD před 3lety a nebyl v tom problém.Sejný případ jako Vy jen s tím rozdílem že tam bydleli a měli trvalý ale to je to nejmenší.Za advokáty se musí taky platit ale oni ten barák neprodají.*palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.