Výroba klíče ke dveřím

Od: Datum: 18.08.12 15:40 odpovědí: 9 změna: 18.08.12 21:03

Dobrý den. Máme doma vnitřní dřevěné prosklené dveře, ale bohužel jsme k nim ztratili klíč. Je možné klíč nějakým způsobem zhotovit, i když nemáme originál, podle kterého by se to dělalo? Dokáže výrobce klíčů klíč vyrobit jen podle zámkové vložky? Potřebujeme místnost zamykat před dětmi a nechce se mi kvůli tomu kupovat nové dveře. Předem děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 18.08.12 15:46
avatar

Nepíšete, jaký máte zámek.

Bezpečnostní, klasickou fabku, dózický nebo obyčejný...

doplněno 18.08.12 15:53:

Pokud jde o standardní pokojové dveře, pravděpodobně se jedná o obyčejný klíč, který lze koupit jen podle čísla profilu.

Pokud by šlo o dózický klíč, je nutné vložku vymontovat, zámečník ji rozebere a poté vyrobá klíč k zámku z polotovaru. V tomto případě by byl asi levnější nový zámek stejných rozměrů i s klíčem...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mowla*
Datum: 18.08.12 15:49

Předpokládám, že jde o zámek dozický - vymontujte jej ze dveří a doneste jej k zámečníkovi - najde nebo vyrobí klíč, který bude pasovat. A pokud ne, stačí koupit nový zámek (i s klíči) obdobného typu (velikosti) a namontovat jej.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.08.12 15:50
avatar

Není potřeba klíč vyrábět,pokud to není klíč dozický,ale tvarový,stačí po odšroubování krytu - štítku- zjistit profil tvarového klíče a podle toho koupit klíč.

U dozického je nutno rozebrat zámek a podle stavítek opět zakreslit profil a podle něj koupit klíč hotový.Nechat ho vyrábět je dost nákladné.

Pokud je člověk zručný,lze ve svěráku z odlitku pilkou na železo zuby vyříznout.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.08.12 20:10

Asi hloupá otázka, jak poznám, zda je zámek tvarový nebo dozický? Připadá mi, že ani jeden z těch výše uvedených tvarů tomu mému neodpovídá.

doplněno 18.08.12 20:13:

Jinak jedná se o úplně obyčejný zámek u prosklených dveří, takže bych řekla, že je to ten tvarový. Jen ten tvar mi přijde, že žádný neodpovídá.

Datum: 18.08.12 20:29
avatar

Tvarový klíč je vymezen pouze proflem. Jen ten brání zasunutí špatného klíče; klíč, který zasunete, taky zámek otevře (cum grano sallis).

Dosický má (může mít) sice teky nějaký profil, ale navíc má příčně vyřezané zoubky, které zapadají do odpovídajících různě dlouhých stavítek a tím zámek odblokuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.12 20:31
avatar

U vnitřních dveří se velice často používají dozické zámky, tedy i klíče. Zámek vymontovat a donést k zámečníkovi. Nebo použít klíč s odpovídajícím profilem a stavítka v zámku přestavět podle něj.

http://www.zamkarstvi-hradec.…z/produkty/dozicke-klice.html

doplněno 18.08.12 20:48:

Hop dal obrázek se všemi tvary. Ale jak píše Kartaginec, dozické klíče mají podobné profily, ale navíc mají zoubky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.08.12 20:42

Podle toho popisu je to tvarový klíč. Je možné, že v tom přehledu tvarů, které poslal Hop, nejsou uvedeny všechny možné tvary (nejsou tam všechna čísla od 1 do 50)? Tvar toho otvoru mi prostě nepasuje ani k jednomu tomu obrázku.

Datum: 18.08.12 21:01
avatar

Tvarové klíče jsou jedním z nejstarších typů; to číslování se týká moderních klíčů a rozhodně ani kdyby byl přehled ůplný, nemohl by obsahovat všechny myslitelné profily. Když ho tam neajdete, udělejte, co už tu někdo radil? sundejte štít a profil obkreslete. Vyhledat odpovídající bude trochu obtížnější než podle čísla, ale pokud ho zámečník či zámečnická firma má, poradí si.

Pokud by to byl neběžný klíčm dal by se vyrobit, ale jak tu někdo píše, nebylo by to nejlacinější. To by se opravdu vyplatilo zvažovat výměnu zámku (ne dveří, proboha), ale pak je třeba dávat pozor, aby tam ten zámek šel. Minimálně je rozdíl mezi levým a pravým zámkem, ale liší se i rozměry. Tady by bylo nejlépe celý zámek vymontovat a vzít ssebou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.12 21:03

Díky moc všem za rady

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.