Fotovoltaika pro vlastní spotřebu

Od: Datum: 12.08.12 18:35 odpovědí: 12 změna: 22.04.14 16:03

Perspektivně zvažuji zřízení malé fotovoltaické elektrárny pro částečné krytí vlastní spotřeby v rodinném domě. Představa je následující:

Ke stávající instalaci pripojím panely přes vhodný (z cenových důvodů asi jednofázový) střídač. Na danou fázi zapojím vhodné spotřebiče v domě. Předpokládám řešení svépomocí, bez dotací, smlouvy s ČEZ a podobně. Je to dnes už ekonomicky výhodné, nebo mám ještě 3 roky počkat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 12.08.12 19:50

Poměrně pěkné stránky o fotovoltaice jsou http://www.filutovadilna.cz/category/panely (něco mezi profi a samo-domo)...

Každopádně se domnívám, že soláry bez akumulace (do baterií) a nebo připojení na ´ČEZ´ nemají smysl.

Navíc trošku nerozumím, jak chceš připojit panely ke stávající instalaci bez připojení na distributora - když už, tak udělat sólo rozvody a akumulátorovnu...

doplněno 12.08.12 20:31:

Uúúúúúfff - tak připojení k distributorovi ´na černo´ - "bez smlouvy", to bych si nelajsnul ani náhodou - nehledě na to, že takové připojení nespočívá v připojení fáze a nuly střídače na dráty v rozvaděči... ;)

Ohodnoceno: 0x

Od: rv
Datum: 12.08.12 20:25

V domě nám běží v podstatě stále nějaké spotřebiče, které mají jednotlivě malou spotřebu , ale celkem to může klidně dát 400W, a pokud bych toto pokryl přes den vlastní výrobou, něco by se ušetřilo. Myslím přifázování k síti s tím, že případné přebytky zdarma přejdou k distributorovi.

Datum: 13.08.12 18:42

Jakmile distributor zjistí, že k němu tečou přebytky (a on to zjistí) a zároveň vyjde najevo, že nemáte povolené připojení FVE, čeká Vás flastr jak blázen!

Radši jděte oficiální cestou, nebo cestou hybridního střídače s akumulátory, ale to se zase asi nedoplatíte.

Datum: 12.08.12 19:51

Pokud chceš ušetřit ,zvol podle napětí a kapacity akumulátorů,které budeš nabíjet fotovoltaikou,spotřebiče a napájej je stejně jako autoelektriku.Tedy asi světla a menší spotřebiče.Je zbytečné převádět nízké a SS napětí na střídavé a 240V.S větším počtem panelů se dá zvětšit i napětí,pak se mohou použít spotřebiče rovnou na SS napětí.

JABRAKA

Od: olinlitomericko
Datum: 12.08.12 21:21

V případě, že to napojíš načerno do sítě, BACHA na NOVĚJŠÍ TYPY ELEKTROMĚRŮ od monopolistických vydřiduchů! Maj v sobě zabudovaný čidýlka na ZPĚTNEJ PROUD a na bůhvíco ještě, aby Ti nedali nějaký monopolistický poplatek navíc...Znáš to, co si takový máloplacený pracovníci v tak malejch podnicích vymyslej. Ty tě daj do ŠTRASBURGU I KVŮLI PĚTIKORUNĚ, PROTOŽE PRODĚLÁVAJ...

Od: olinlitomericko
Datum: 12.08.12 21:27

DODATEK: Jo-KDYŽ VYRÁBÍŠ ELEKTRIKU, tak něco vyrábíš a samo že jsi podnikatel a platíš daně! Tohle je možné jen v Eurokolonii ČR...

Od: buss®
Datum: 12.08.12 21:28

Možné to je, ale je třeba si spočítat náklady a návratnost. Co se měsíčně ušetří. Napřed tedy sednout s tužkou a jaký minimální příkon spotřebičů bude - světla, TV, lednička stačí, ne? Pak kapacitu aku, lépe 24 V a jaký panel. Zásah do instalace asi nebude jednoduchý, když pojede na EVP jen něco.

Datum: 21.04.14 22:40

Vlastím malou fotovoltaickou elektrárnu (ostrovní systém) již mnoho let ale tato diskuze je opravdu na dlouho pokud chcete vyrobenou energii zužitkovat a nedávat ji do sítě tak jediná cesta je akumulovat ji a dobíjení akumulátorů a kvalitní propočet je docela věda a na to je potřeba opravdu dlouhou diskuzi. Ale mohu vás uklidnit já jsem vcelku spokojen a jsou měsíce kdy mám přebytek a jsou měsíce kdy si pomáhám záložním zdrojem.

Datum: 21.04.14 23:32

Pro pokrytí vlastní spotřeby se nechá pořídit do 30.000,- s přebytkem na ohřevem vody v zásobníku. Je to bez akumuláátorů. Jináč by to bylo dražší.

doplněno 22.04.14 17:09:

Předpokládal jsem, že každý pochopý elektrické akumulátory - baterie. Proto levnější je varianta zásobníky na vodu, které samozřejmě akumulují přeměněnou elektrickou energii do tepelné energie.

Datum: 22.04.14 08:28

To máte pravdu ale zásobník vody je taky akumulátor protože do něj akumulujete získanou elektřinu kterou jen přeměníte na teplo. Pokud chcete ale zužitkovat vyrobený proud z panelů třeba na pohon nějakého čerpadla , svícení televizi a tak podobně tak se bez akumulátoru a měniče napětí neobejdete.

Od: moto®
Datum: 22.04.14 13:05

Mám takový pocit, že se parazitický stát snaží mít pod kontrolou a týt z toho, když si někdo vyrábí solární energii i pro vlastní potřebu, nepřipojen k síti. Tedy tzv. ostrovní systém. Tedy v praxi musí být solárni panely ohlášeny a platí se z nich "výpalné". Rád bych se tedy mýlil.

Sám jsem nad tím před časem uvažoval, nakonec jsem ale s kalkulačkou v ruce přibrzdil své kreativní nadšení a zaměřil spíše na úspory energií. Jak se říká, co neutratím, nemusím vydělat. Také se domnívám, že vývoj v techto oblastech se stále posunuje, takže až se snad jednou rozhodnu do soláru naskočit, bude vše zase o něco dostupnější.

Od: rv
Datum: 22.04.14 16:03

Je to už skoro 2 roky, co jsem položil dotaz. Tak jak to dopadlo. Postavil jsem FV elektrárnu cca 5kW + měnič 5kVA + baterie LiFePo 48V/160Ah. Brzy budu mít roční výročí. Očekávám úsporu 15 000,-Kč/ročně, ale vzhledem k nákladům cca 250 000,- se to nevyplatí. Nakonec jsem do toho šel z několika důvodů:

1. Dané peníze jsem měl k dispozici a nenašel jsem alternativní možnost, která by přinášela stejné zhodnocení.

2. ČEZko a jeho snaha vytáhnout mi z kapsy na podporu obnovitelných zdrojů 0.50,-Kč/kWh bylo velmi silným impulzem

3. V letním období si užívat luxus přebytků elektrické energie, které využívám pro klimatizaci, bazénovou filtraci, sušičku ovoce. Ostatní spotřebiče jsou též elektrické - sekačka, řetězová pila.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.