Topení - jak na to?

Od: Datum: 06.08.12 10:57 odpovědí: 2 změna: 07.08.12 20:53

Zdravím všechny odborníky a kutily , chtěl bych požádal jakožto absolutní laik o pomoc - radu .

Popíši aktuální stav a poté bych poprosíl o onu cenou radu .

V RD cca 180m2 aktuálně máme 2 zdroje topení - kotel na tuhá paliva 20 kW ( dřevo ) a elektrokotel 22 kW , ohřev TUV elektřinou , energetický průkaz budovy je B. ( jaké je tep.ztráta to opravdu netuším ) .Systém nastaven tak že po vyhasnutí kotle na tuhá paliva a poklesu teploty v místnosti ( rego ) se sepne el.kotel. Kombinace podlahovka + radiátory , podlahovka cca 25stupňu ( domíchávání ) a radiátory cca 55stupnu tepl.spád.

Můj dotaz laika spočívá - s ohledem na to že kotel na tuhá paliva přetápí dům zvažuji o propojení systému vytápění na aku nádrž spolu se solárním ohřevem ( přitápěním ) .Představa je taková že budu topit dřevem a přebytek se uloží do aku nádoby která bude zárověň kombinovaná s nádobou na TUV a tuto nádobu bude zárověň přihřívat i solár . Prakticky by to mohlo znamenat že se třeba nebude topit 7 dní v týdnu dřevem ale třeba jen 4?

Prosím o radu jestli to takto bude teoreticky fungovat , popřípadě kde by se dalo nalést schéma zapojení ...

Děkuji za jakoukoliv radu .Případné detaily připojím ...

T.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: asfh
Datum: 06.08.12 11:50

Funguje to dobře, je ale třeba dobře navrhnout a zapojit. Hledejte na TZB info.

Podle tepelných ztrát budovy a požadavku na dobu topení z nádrže (doba vybíjení nádrže) se volí výkon kotle (čas potřebný na nabití nádrže), velikost nádrže (kolik energie se do ní uloží). Obecně velké ztráty = výkonný kotel a velká nádrž. Aku nádrž může být buď tlaková nebo beztlaková s výměníkem , může zároveň fungovat jako průtokový ohřívač vody, nabíjet jde z různých zdrojů - kotel na pevná paliva, elektrokotel, solár atd. U kotle na pevná p. to chce předehřev zpátečky. Celkově je to poměrně velká investice... Dá se to udělat i řádově levněji, ale musí se vědět z čeho a jak... (např. aku nádrž nová 20000,- ze starého vzdušníku 1000,- sběrně + 1000,- za izolaci)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.12 20:53

To jste si jako laik, který si svépomocí nic neudělá, dal pěkně drahý cíl. Ta aku nádrž bude investičně náročná, protože se nejedná jen o ní, ale především o její zapojení do systému a přístroje pro automatickou regulaci. Já bych to spíše viděl na hospodárnější topení tím kotlem na dřevo, aby se dům nepřetápěl:)) To by bylo nejlevnější řešení!

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.