Pár otázek k čerpadlu

Od: Datum: 05.08.12 23:41 odpovědí: 2 změna: 06.08.12 07:26

Dostalo se ke mě několik elektromotorů, včetně oběhového čerpadla. Se zmíněným čerpadlem jsem se zatím neshledal, proto bych si vám dovolil položit pár otázek.
1) Předpokládám, že navracení tlačené vody má ošetřeno nějakým mechanismem, jako je zpětná klapka. Jaká je u těchto čerpadel přibližná výtlačná výška?
2) Slyšel jsem, že mnoho lidí používá záložní zdroje, včetně těch, co vlastní plynové kotle. Přesto mě není jasné proč. Při přerušení dodávky elektřiny, dojde k zhasnutí planeme u plynového kotle. K vychladnutí vody dojde v měděných rozvodech v krátké chvíli, nebo se mýlím?
3) Spuštěním "na prázdno", bez vody, nic se nestane?
4) Vzhledem k tomu, že nemám pro něj využití, prodávat jej nechci, existuje nějaké jiné využití? Sací schopností zřejmě nedisponuje. Napadá mě využití použitého elektromoru. Nemáte představu o výstupních otáčkách?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 06.08.12 00:05
avatar

Techniku, zkusím odpovědět...

1) oběhové čerpadlo neřeší zpětnou klapku ani výtlačnou výšku. V sání čerpadla i na výtlaku jsou stejné tlaky kapaliny, tedy topné vody, vůbec nejde o to ji odněkud vysát a někam ji nacpat, jde o nucený oběh v uzavřeném systému s konstantním tlakem. Pokud je topný systém rozumně navržen a zhotoven s patřičnými rozměry trubek a armatur, není oběhové čerpadlo vůbec nutné. Představte si, že vaříte polévku v hrnci a mícháte ji. Nepotřebujete ji dostat někam z hrnce, stačí minimální úsilí, aby se polévka mírně pohybovala a rovnoměrně ohřívala. Jste ve funkci oběhového čerpadla... ;)

2) Použití záložního zdroje u plynového kotle jen pro čerpadlo je trošku velký nesmysl, to souhlasím. Ovšem pokud by na tento záložní zdroj byl napojen celá plynový kotel, už to tak velký nesmysl není. Elektronika plynového kotle má spotřebu nulanulanic, nejvíce žere ta oběhovka. Takže plynový kotel přes záložní zdroj může fungovat velmi dlouho, protože hlavní zdroj energie funguje bez omezení,

3) Oběhová čerpadla jsou konstruována na oběh kapaliny, běh nasucho je ničí. Pokud ho chcete vyzkoušet jestli se točí, tak těch 10 vteřin mu neublíží, delší čas běhu nasucho nedporučuji...

4) Jako elektromotor k ničemu, nemá sílu ani moment, potřebuje běžet pod vodou. Jedinou výhodou je minimální spotřeba...

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 06.08.12 07:26
avatar

Pokud je čerpadlo v pořádku a nemáte k němu citový vztah, je jediné rozumné využití jeho prodej. K ničemu jinému, než k topení, se použít nedá (taky jedno doma mám a nevím co s ním*smich*).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.