Zásuvka - drát je ulomenej

Od: Datum: 05.08.12 19:37 odpovědí: 30 změna: 06.08.12 14:46

Dobrý den,

malovali jsme a tak jsme si rekli, ze vyměníme i záskuvky. Měli jsme v pokoji staré zažloutlé. Při odmontování původních zásuvek, jsem zjistil, že nekteré dráty (hliníkové) jsou zlomené. Na první pohled to vypadá v pořádku, jen když za něj vezmu je znát, že je pod izolazí zlomený. Při testu fázovkou, je vše potvrzené.

Je možné to nějak opravit. Drát je velice krátký a nejde zapojit do zásuvky :( Povytáhnout také nejde.

Dokážu něco takového vyřešit sám a nebo je nutné volat eletrikáře profíka?

díky za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.08.12 19:59
avatar

Kupte si izolační pásku, a navažte delší drát na ten krátký a poté to místo, kde se spojují dva dráty, zaizolujte páskou.

A JE TO :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 20:04
avatar

Probůh zásuvku páskou?

Nejideálnější je čokoládka... teoreticky vám kabel jakoby ušetří/přidá ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: erzika
Datum: 06.08.12 07:33

A má bejt hořká, mléčná nebo dokonce bílá?*ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 06.08.12 10:00

Eržiko je to jedno. Hlavně tu co se podaří čajznout

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 20:08
avatar

Hoummy to by udelal leda sebevrah. Takovyto kontakt by pri vyssim zatizeni mohl zpusobit i pozar. A navic nevim jak chcete vazat dva hliniove rozvodne draty. Ja s timto dratem zapasim uz jen kdyz ho chci ohnout. Ja bych doporucil dalsi kus dratu bud pripajet a zaizolovat nebo nejakou dobrou svorkovnici, ale samozdrejme by bylo nejlepsi udelat cele nove rozvody.

doplněno 05.08.12 20:11:

Aha pardon. Hlinikove draty nejdou pajet to jsem trochu spletl. :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gappo*
Datum: 06.08.12 10:49

Tak tohle je celkem šílené, jsem laik ale tohle bych vživotě neudělal.

Od: hop®
Datum: 05.08.12 20:08
avatar

S hliníkem jsou vždycky problémy a při podobných opravách ještě větší...

Jde ten ulomený drát svorkou napojit a prodloužit, ale jsem elektrikář a nerad se do podobných akcí pouštím, protože ten drátek může být vyhřátý a lámavý až do podlahy, pak se výměna zásuvky změní v kompletní rekonstrukci elektrorozvodů i podlah.

Možná poradí více kolega JABRAKA, ten hliníkové rozvody preferuje a doporučuje jejich zachování pravděpodobně má své know-how, ale já bohužel hliník posílám do Humpolce a doporučuji rekonstrukci na měď...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 05.08.12 20:11

Zvlášť těsně po vymalování taková patálie zamrzí... ;)

Pokud jsou kabely vedené v instalačních trubkách (husí krk), vyměníš je snadno. Pokud jsou zaomítané, nezbude, než je vysekat. *) Jakékoli nastavování je ´nouzovka´ hrubého kalibru (je možné použít lámací svorkovnici - ´čokoládu´ a kousek izolovaného drátu) - rozhodně nedoporučuju, i když popisuju.

*) Pokud jsou kabely vedené v podlaze (či jinak obtížně dostupné), je možné natáhnout vedení nové v lištách (třeba u podlahy)

doplněno 05.08.12 20:15:

Hoummy - ty jsi drsňák! Potkat tvé řešení (smotaný dva hliníkové dráty a ´krytý´ izolačkou pod zásuvkou) elektrikář, měl bys asi příležitost projevit znalost první pomoci...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 20:14
avatar

Nebo pokud zasuvka neni potreba ji zrusit. Tim se nic nezkazi.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 05.08.12 20:29
avatar

Fatálku, nemáš úplnou pravdu. Kabel od jističe bývá veden k první zásuvce a od té první "nasmyčkován" k druhé a tak dále, k třetí...

Takže zrušit zásuvku také není tak jednoduché. Pokud je za "rušenou"zásuvkou další, je potřeba ve zrušené zásuvce nějak nasvorkovat přívod a odvod, jinak si odpojíme třeba půlku bytu.

Problém bývá i v případě, že chceme zrušit nějakou zásuvku, která je na příslušném jištěném okruhu jako poslední. Do těch drátů k zásuvce vedou dráty s napětím, které je nutné nějak odpojit nebo zaizolovat. Ukopnout nepotřebnou zásuvku a zbylé dráty zasádrovat pod omítku je sice nejpohodlnější, ale z bezpečnostního hlediska je to koleda o velký PRŮSER, to chápeš. Takže je lepší někde najít druhý konec toho drátu. Většinou bývá v krabičce nebo jiné zásuvce, ale není to vždycky pravidlo. A pak nastává HLEDÁNÍ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 20:14
avatar
A při navazování dlouhého drátu na krátký nezapomeňte udělat dvojitý uzel!
Nelitujete námahy a zavolejte elektrikáře, má s tím více zkušeností. U těch starších instalací se může vyskytnout více komplikací, které by Vám mohly nadělat další vrásky!
A elektrika je svině! Tak bacha!
doplněno 05.08.12 20:17: Hop to vysvětlil i za nás, má pravdu! Já bych do toho nastavování taky moc rád nešel, jen v případě nouze.
doplněno 05.08.12 21:56: Velmi rozumné řešení je od beri49
Já bych to ještě trochu vylepšil.. Do té krabice, co beri navrhuje, bych namontoval další zásuvku a z ní připojil novým vedením tu starou zásuvku. Zásuvek většinou nikdy není dost...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 20:19

Když už nastavit, tak rozhodně bych ulomený drát nenastavoval čokoládou, ale vymontovanou svorkou z věnečku krabice!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.12 21:48

Neznám vaši konkretní situaci, ale poku je to jen trošku možné, je tu kromě celé REKO vedení ještě jedna možnost. Asi 10 cm po vedení před zásuvkou bych vysekal díru pro krabici, ve které bych ukončil původní vedení k zásuvce. Odtud bych třeba i v mědi (POZOR! pod jeden šroubek nedávat dohromady Cu a AL vodič!) "nadstavil" původní vedení k počkozené zásuvce.

doplněno 05.08.12 21:52:

Pro @hoummy : tobě bych vrazil do každé ruky jeden drát ze zásuvky, aby to s tebou trošku zatřáslo! A ještě zelenožlutý do rekta...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.08.12 21:53
avatar

tak to já bych tu zásuvku rovnou udělal v té nové krabici - 10 cm po vedení. . .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cepagis*
Datum: 05.08.12 22:01

No poměrně košer řešení by bylo vysledovat směr vedení a zásuvku udělat třeba o 10cm vedle. Předpokladem je "koncová" zásuvka která nenapájí nic dalšího a taky velmi jemná práce při vysekávání Al vodičů. Ale dělal jsem to a toto řešení funguje...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gappo*
Datum: 06.08.12 10:54

Sekání do zdi nechávám jako poslední možnost. Manželka by asi vraždila ... máme rzovna nově vymalováno :D

Datum: 06.08.12 09:43
avatar

Dělat rekonstrukci elektrických rozvodů kvůli malování v paneláku,to je také sebevražda.Ten hliník je také dobrý vodič.Vždyť sloužil mnoho let.tak bych se pokusil opatrně odstranit izolaci,nasadit spojku(je několik možností),pokud se do krabice vejde jeden dílek čokolády a nastavit ho jiným kouskem drátu.Pokud není místo,tak se musí jít do zdi.Je tu také možnost,pokud jsou zasuvky spojovány systematicky za sebou,jak tu bylo řečeno,propojit tuto zásuvku přes stěnu z protilehlé zásuvky.Ale to pořád mluvím o paneláku,vlastně nevím,kde geppo bydlí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: gappo*
Datum: 06.08.12 10:40

Bydlím v paneláku. Byt jsme minulej rok koupili a letos si řekli, že uděláme malou renovaci. Máme krásně vymalováno a při výměně zásuvek jsem narazil na tento problém. Proto bych se velice rád vyhnul sekání do zdi. Zásuvky jsou prapodivně propojené a ještě navíc jsou krabice staré mělké, tak že je v nich málo místa.

Proto mě napadlo, pokusit se to nastavit čkoládou, jak říkáte a nad to nasadit tu krabičku, která se dává na omítku. Zásuvka bude sice trošku vystouplá, ale to by tak nevadilo.

Kde se dají pořídit takové věci, čokoláda, vodiče atd. BAUMAX?

Od: mowla*
Datum: 06.08.12 10:45

Baumax,Bauhaus, OBI - libovolný super-hyper stavební + železářství, elekroprodejny...

Jen bacha - ne všechny vypinače lícují s ne všemi krabicemi - doporučuju přímo v prodejně vyzkoušet (pokud už máš nové zásuvky koupené, vezmi si jednu sebou).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: gappo*
Datum: 06.08.12 10:52

oh tak to je dobrá rada. díky vezmu sebou.

Od: abcdkockaprede
Datum: 06.08.12 11:31

Lepší než Baumaxy je nakoupvat v el. speciálkách, jsou o dost levnější a mají větší výběr (pro stavebniny, nářadí atd. platí to samé). Taky se nevyplatí kupovat nejlevnější šunt, ale něco aspoň trochu kvalitního co vydrží fungovat delší dobu (většinou levnější verze od výrobce který umí).

Bacha na to, elektrika je potvora, ušetřit opravu vymalování a pak vyhořet není ideální. Pro příště: maluje se až nakonec ;) Nejlepší řešení je starý hliník vyházet a rekonstrukce do mědi, pak je posunutí zásuvky do místa kde je hliník ještě použitelný (pozor křehký bude všude), pak je nastavení drátu ve stávající zásuvce a nejhorší možnost je to nastavení přiložením a omotání izolačkou (urazit ruce). Zapojení nebo nastavení starého hliníku bych nechal na elektrikáři který má zkušenosti a grif jak to udělat bez zlomení drátu, určite by bylo dobré aby prošel celou elektriku a poutahoval šroubky, proměřil atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gappo*
Datum: 06.08.12 11:52
Pro příště: maluje se až nakonec Velmi vtipná rada ... :D ... původně se nemělo s el. nic dělat, ale po nasazení starých zásuvek jsme zjistili, ze jsou fakt hrozné a bude lepší dát nové, které budou ladik novým vypínačum. Bohužel i po jemné manipulaci, se to polamalo :( Zkusím v našem okolí něco sehnat, ale je to těžké, vetšina těchto speciálek má krátkou otevírací dobu a když je človek do 19 v práci, tak se nedá nic stáhat :( ... ale uvidíme, to už je detail.
Od: asdfg
Datum: 06.08.12 12:21

jj, znám to moc dobře - jak se do něčeho vrtne, tak vyskočí 10 problémů... Chce to přemýšlet hodně dopředu, třeba jestli se budou měnit zásuvky nebo ne, a kdyžtak je měnit před malováním ;).

Starý hliník je křehký jako sviňa, nejrozumnější je buď jen občas opatrně dotáhnout šroubky, nebo hliník celý vyházet a dát měď...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: imis*
Datum: 06.08.12 11:38

Dobrý den,

z drátem už dál necloumejte, ani netahejte. Jinak by se Vám uplně ulomil.

Když jsem zapojoval elektroinstalaci (jsem amater) tak jsem omylem ucvikl fázi , která se nedala napojit. Řešní mi nabídlo podívat se do rozvodní krabičky, kde elektrikář napojoval přepínací obvod takovouto svorkou.:

http://www.shopelektro.cz/ulo…pos-typ015-bezsroubova-svorka

Je to lepší než čokoládky, jelikož se nemusí zašroubovávát kabel a jenom se nasune. Musíte mít minimálně dvou-otvorovou, kde nasunete do jednoho otvoru ulomený kábel, a do druhého prodlužující kábel.

Kabel po nasunití drží suprově, ale nejde už vytáhnout, leda zničit svorku.

Je k sehnání v každem vetším obchodnáku, v elektru všude. (v bauhasu, hornbach se prodávají i po pár kusech).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adfgh
Datum: 06.08.12 12:16

Wagosvorka na hliník je otázka - ať se vyjádří elektrikáři. Drát vytáhnout zpátky jde i bez zničení, stačí znát grif.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.12 12:47
avatar

Pochopitelne se da koupit i wago svorka pro hlinik.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 06.08.12 12:51
avatar

Je možné ledaco a dobře uděláno to i může dobře fungovat.

Jen přidám jedno svou zkušenost: v normálním nájemném bytě jsem narazil na takovou věc, že fáze byla vyvedena na kolík. Ne přímo v té zásuvce, při nějaké dřívější akci (nevím, kdo a kdy ji mohl dělat, já rozhodně ne a v bytě bydlela tchyně, která rozhodně do rekonstrukce elektriky nefušovala. kdo tam byl před ní, nevím; tchýně bydlela v jiném městě a my ji navštěvovali nepravidelně) někdo někde překříšil připojení a bylo to. Muselo to tam být déle, hrůza. S tím jesm si nic dělat netroufl, nejsem nejen elektrikář, ale podle zákona ani poučený laik; když jsem na to náhodou přišel, okamžitě jsem zbuntoval odborníka.

Proč to vůbec píšu - nebylo by milé, kdyby se vám podobné překřížení povedlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asdfg
Datum: 06.08.12 12:55

Zřejmě oblíbená tchýně ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolda*
Datum: 06.08.12 14:25

Nastavit se dá všelijak, ale u zásuvky bych to neriskoval a vyměnil to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.12 14:46
avatar

Na stávající nízkou krabičku se dá přidat plastový rámeček,pak by se tam toho vešlo víc a nevypadá to nijak špatně.Nazývá se to odborně,nevím proč,přístrojový nosič.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.