Bydlení před svatbou vs rozvod

Od: Datum: 02.08.12 21:26 odpovědí: 11 změna: 04.08.12 12:42

Dobrý večer.Mám velikou prosbu o radu.Manžel koupil dům před svatbou.Zhruba po roce a půl co jsme se nastěhovali,tak jsme se vzali.Díky tchýni se budeme rozvádět.Mám zde trvalé bydliště.Může mě jen tak vyhodit na ulici,když ten barák koupil před svatbou?Moc děkuji za Vaše odpovědi!

doplněno 02.08.12 22:00:

Zapoměla jsem,že o manželův barák jsem se starala o všechno sama (domácnost,zvířata i velikou zahradu).Je to totiž řidič z povolání-cizina.Doma byl zhruba 6 dní v měsíci.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 02.08.12 21:29

Dobrý den.

Myslím, že nemůže. Podle mého názoru by Vám musel najít náhradní bydlení stejné kategorie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.12 21:34
avatar

Dobrý večer. Manžel Vás na ulici vyhodit nemůže. Musel by Vám obstarat náhradní bydlení. I když dům pořídil před uzavřením manželství, nebude tak spadat do SJM, ale do domácnosti jste investovali společně. Takže na ulici Vás určitě vyhodit nemůže.

doplněno 02.08.12 21:36:

Po rozvodu by Vám musel zrušit užívací právo a najít nové bydlení. Je ale otázka, zda to budete zvládat psychicky, žít pod jednou střechou atd...

doplněno 02.08.12 21:41:

Není pravda, že se po rozvodu musíte vystěhovat, že nemáte právo nadále dům užívat. Rozvodový rozsudek toto neřeší.Jak jsem psala, máte právo na náhradní bydlení, pokud Vám manžel zruší užívací právo.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: socialnipracovnice*
Datum: 02.08.12 21:34

Dům zakoupený před uzavřením manželství je výlučným vlastnictvím Vašeho manžela. Po rozvodu nemáte žádné právo v domě zůstávat a dále ho užívat (bydlet v něm). Máte pouze právo na úhradu nákladů, které jste do domu vložila - za předpokladu, že máte od těchto nákladů doklady. Vystěhovat se budete muset v okamžiku rozvodu, resp. bezprostředně po něm.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: brunclik*
Datum: 02.08.12 22:02

Bohužel, pokud je majitelem výlučně váš manžel (zkontrolovat to můžete v katastru nemovitostí), nemáte na nic nárok. Maximálně pokud bylo do domu v době manželství něco investováno, máte právo na podíl z této investice. Ale to je všechno.

Můžete si přečíst třeba zde, čtvrtý ostavec:

http://www.ceskenoviny.cz/par…cu-a-jsme-pred-rozvodem/63964

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.12 22:14
avatar

Brunclík, ten článek je trochu o něčem jiném. Tam jde o dům třetí osoby... Ale co se tazatelky týče, tam nárok na náhradní bydlení má...Kdyby to bylo takto, to by potom bylo hodně lidí na ulici , když se rozvedou...

doplněno 02.08.12 23:43:

Tazatelko, nebudu se zde přít. Nájemné po Vás může manžel po rozvodu chtít ( ne bezprostředně, ale až nabyde soudní rozhodnutí právní moc) ale vystěhovat Vás nemůže. O tom hovoří § 714 v Obč. zákoníku. Trvalé bydliště je u Vás jiná situace, neboť do rozvodu jste nebyla nájemcem. Tudíž se na to vztahuje analogicky § 713 a 712. Lhůtu manžel poskytnout sice může, ale stále to neznamená, že by Vás mohl vystěhovat na ulici bez náhrady, jen na základě vlastního rozhodnutí. Tazatelko, v případě problémů mne kontaktujte, nabízím Vám právní zastoupení zdarma.

doplněno 03.08.12 00:34:

ivzez, to je Váš názor. Já mám jiný a určitě nikoho nechlácholím. Za tím, co jsem napsala si plně stojím a vím, jak to v praxi chodí...Respektuji, respektujte! Děkuji.

doplněno 03.08.12 01:14:

Brunclík, omlouvám se, přehlédla jsem poprvé ten zdůrazněný odstavec. Odradilo mne však hlavně datum, je to článek z r. 2004. Proto jsem raději nahlédla do §, nenosím je všechny v hlavě, abych si to ujasnila. Díky za pochopení.

doplněno 03.08.12 02:40:

Úsudek našich rad nechávám nadále čistě na tazatelce, protože té byly určeny především. Reakce jednoho rádce na druhého jí nemusí třeba až tak zajímat a do vlákna to ani nepatří. Myslím, že si úsudek dovede udělat sama. Nicméně moje nabídka bezplatné pomoci trvá, bude-li mít tazatelka zájem, pomohu ráda zdarma hájit její zájem v této věci.

doplněno 04.08.12 13:09:

Není zač.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: brunclik*
Datum: 03.08.12 00:04

V tom článku jsou vysvětleny i jiné případy, proto jsem zdůraznil ten čtvrtý odtavec.

V případě, že manželé užívají byt či jiný objekt z titulu vlastnictví, záleží v případě, že tento objekt tvoří součást společného jmění, jak bude toto jmění po rozvodu vypořádáno. Užívají-li manželé objekt ve vlastnictví jen jednoho z nich, má druhý manžel právo tento objekt užívat na základě vzájemné povinnosti manželů žít společně a společně si pomáhat; rozvodem taková povinnost končí a v případech hodných zvláštního zřetele mohou soudy s přihlédnutím k dobrým mravům stanovit, že druhý manžel má omezené právo takový objekt ještě nějakou krátkou dobu užívat (nemohou ale omezovat vlastnická práva bývalého manžela), s tím, že si musí najít jiný titul k bydlení.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jindra77*
Datum: 04.08.12 12:42
Datum: 02.08.12 22:45

Vstupem do manželství jste získala užívací právo k bytu v manželově domě. Rozvodem toto právo automaticky neztrácíte. Manžel by musel dát návrh soudu na zrušení tohoto práva a soud by rozhodl, zda máte nárok na náhradní byt.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.08.12 23:22
avatar

Správně Vám odpověděli SocialniPracovnice® (2. VIII. ve 21.34) a Brundik® (2. VIII. ve 22:02).

Dům je ve vlastnictví manžela, a bude záležet na něm, zda Vás v domě nechá bydlet i po rozvodu

Může Vám tam dovolit bydlet za tržní nájemné po dobu např. čtvrt roku, abyste si mohla najít jiné bydlení.

Trvalý pobyt (ten Vás neopravňuje k užívání domu a nezakládá Vám ani právo na náhradní ubytování) Vám ale může zrušit okamžitě po rozvodu. V takovém případě by Vám obec zřídila trvalý pobyt na úřadě.

_ KapkaNadeje se bohužel ve všech příspěvcích u tohoto dotazu mýlí a navíc si článek nepročetla důkladně.

PS: Určitě se nerozvádíte "díky tchýni" ani kvůli ní, nýbrž kvůli nesrovnalostem mezi Vámi a menželem.

doplněno 03.08.12 00:22:

Reakce na příspěvek z 2. VIII. ve 22.14 a na doplnění z 2. VIII. ve 23.43):

KapkoNadeje, dvakrát jste Jindře77® (tazatelce)napsala, že ji manžel nemůže vyhodit na ulici, jednou dokonce, že má nárok na náhradní bydlení.

"Vyhození na ulici" považuji za zbytečné slovíčkaření, neboť manžel může poté, co zovod nabyde právní moci, podat návrh na vyklizení (což předpokládám víte) bez jakéhokoliv náhradního ubytování.

Proč tedy Jindru matete a chlácholíte? Nebylo by rozumnější ji informovat o tom, že nárok na bydlení mít nebude, aby si mohla začít shánět vhodné bydlení s předstihem?

doplněno 03.08.12 00:23:

Oprava: ... poté, co rozvod ...

doplněno 03.08.12 07:59:

Omlouvám se @brunclik : je těžké respektovat radu, která může tazatelce v důsledku uškodit, ale pokusím se.

Z formulace dotazu soudím, že jde o rodinný dům, který manžel vlastnil už před vznikem manželství. Nejde ani o služební ani o družstevní bydlení.

Tazatelka se sńatkem nestala spolunájemcem ani spoluvlastníkem RD, nebydlí v domě na základě nájemní smlouvy a podle mého názoru nelze po manželovi spravedlivě požadovat, aby po rozvodu bývalé manželce pronajal část rodinného domu, v němž sám bydlí, nebo aby jí zajišťoval náhradní bydlení.

doplněno 04.08.12 05:51:

Nesouhlasím s názorem, že do vlákana dotazu nepatří reakce na chybnou radu. Taza telka se zde na něco zeotala a má právo dozvědět se, jaké má vyhlídky.

doplněno 04.08.12 05:52:

Oprava: ... do vlákna ... Tazatelka se zde na něco zeptala ...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: brunclik*
Datum: 03.08.12 08:27

Ivzez: Zkomolený nick? Ani jsem si toho nevšiml. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 04.08.12 08:17

Souhasím s Ivzez, co se majetku týče. A nezáleží na tom, jestli jsi se o dům starala víc nebo míň (on zase vydělával prašule), jen bych poopravil: Rozvod je vždycky vina obou dvou - tchýně i manželky*smich*.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.