Čím slepit pískovcové koryto?

Od: Datum: 31.07.12 22:56 odpovědí: 8 změna: 01.08.12 16:17

Dobrý den,

na chalupě jsem našel staré pískovcové koryto, ale bohužel bylo desítky let venku nezakryto a po zamrznutí je na 3 díly...

Koryto je hodně staré a už dost zažilo, podle obroušené strany, proto bych ho chtěl opravit a použít jako napáječku pro ovce, nebo jako krmítko.

Potřeboval bych vědět, o nějakém lepidle, které má dostatečnou tuhost (koryto váží cca 150kg) aby se dalo normálně nosit a určitě co je nejdůležitější aby odolalo vodě, jelikož z něj budou zvířata pít, tak aby pak neměly problémy se zažíváním :-P

Nezáleží mě na barvě atd.. jde mi jen o to aby to plnilo účel pro zvířata.

Budu rád za každou radu, pokud se mi to podaří opravit tak sem napíšu jestli to mělo úzpěch.

Děkuji,

Jakub.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.07.12 23:10

Koryto sestavte a připravte si oelovou pásovinu např 5 X 30 mm kolem dokola-jakousi obruč, kterou pak stáhnete šroubem, toto Vám zhotoví každý zámečník, nebo kutil. Pak stačí styky namazat flexibilním lepidlem na obklady a obručí pevně stáhnout. Bez stažení obručí-pokud to chcete i přenášet, bych při té váze žádnému samotnému lepidlu nevěřil.

Od: mowla*
Datum: 31.07.12 23:11

Fragmenty bych slepil cementem (cement rozmíchat s vodou) je jím možné i případně odštíplé kousky domodelovat, výhodou je, že lze lepit i pískovec navlhlý. A pro případné transporty bych koryto podložil ocelovým rámem (ideálně nerez).

doplněno 31.07.12 23:32:

Lepené plochy je potřeba očistit od uvolněných zrn (podle pevnosti kamene, na zachovalý pískovec bych použit ocelový kartáč - ale je potřeba to vyzkoušet) a povrch lomu navlhčit. Vrstvu cementu pak naopak co nejtenší, ale tak, aby ve spoji nebyly dutiny - hustou hladkou cementovou kaši nanést ve vrstvě tloušťkou odpovídající nepravidelnostem lomu (+ cca centimetr) na jeden z lepených dílů a druhý domáčnout (ideálně pomocí nějakých svorek, aby se díly po dobu zrání cementu vůči sobě nepohnuly). Po dobu lepení (zrání) musí lepené díly ležet na rovné a pevné podložce.

Co z cementu se při domáčnutí dílů ze spoje´vymáčkne´ je třeba odstranit (špachtlí). Pokud je potřeba nějaké části domodelovat, je lepší udělat to rovnou.

Ohodnoceno: 1x

Od: skorpin*
Datum: 31.07.12 23:19

O tom zpevnění pásovnou nebo to provrtat šoubama jsem uvažoval, ale neni to uplně ideální, zase bych chtěl aby to trochu vypadalo... exituje na to specialni lepidlo ale 3kg stoji cca 1700,-Kč za ty peníze koupím koryto nepolámané na staro :)

Ten cement mě teda nenapadl, to bych mohl zkusit, ale asi větší vrstvu ne?

Datum: 31.07.12 23:25

Mrazem roztrhané květníky apod běžně lepím Soudal 60A. Na pískovec jsem to ještě nezkusil, ale jelikož je to pórezní materiál a lepidlo umí vyplnit vypěněnním tak by to mohlo vyjít.

Od: ladaadal*
Datum: 01.08.12 11:48

Skorpin - a co zkusit na to zpevnění použít pásovinu s patinou, aby to vypadalo jako kované? Třeba i s falešnými vykovynými nýty, to by mohlo vypadat dobře, jako by to bylo opravované v předminulém století. Mám na mysli vzhled jako když se opravuje zábradlí na hradě.

Od: drejdl*
Datum: 01.08.12 11:58

Lepil jsem prasklé žulové korýtko u pumpy, skutečně nelze spoléhat jen na pevnost slepení, je nutno pojistit spoj. Protože jsem také nechtěl žádné pásky nebo obruče okolo, vyřešil jsem to tak, že jsem na stykových plochách vyvrtal díry cca průměru 13 mm, vždy v odpovídajících místech proti sobě. Použil jsem řídkou cementovou kaši, kterou jsem nanesl na styčné plochy, do děr jsem dal tyčky odřezané z roxoru odpovídající délky, zalil hustší cementovou kaší a zatížil. Je lépe lepit vždy jen jeden fragment, aby se spoj dal dobře zatížit a nehnulo se to. Mnoho zdaru.

Datum: 01.08.12 12:04

Epoxidové dvousložkové lepidlo (Lepox)

JABRAKA

Od: skorpin*
Datum: 01.08.12 16:17

Děkuji všem za pomoc, asi zvolím to prošroubování a následně lepení, nebude nic vidět a bude to snad dostatečně pevné :)

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.