Stavba na černo?

Od: Datum: 13.12.12 20:16 odpovědí: 8 změna: 14.12.12 11:30

zdravím všechny,prosím poraďte...

Před dvěma lety jsem koupila dům,který dle katastru byl vedený jako rodinný dům.Kupní smlouva obsahovala,že dům nemá žádné skryté ani právní vady.Loni jsem chtěla začít rekonstrukci a zadala plány k vypracování-zjistilo se,že stavba kterou jsem koupila s tím,že se jedná o původní jen rekonstruovanou stavbu vlastně byla de facto stavbou novou,ale vybudována pouze na ohlášku.!Tudíž na ohlášku byly vybudovány další obytné prostory,základy,stropy,střecha i obvodové zdi včetně podsklepení.Jenže světlá výška místností je 2,05m.!Můžu požadovat třeba náhradu škody případně slevu z kupní ceny?Nebo co dál?Co jsem si nechala udělat tak je znalecký posudek,který jednoznačně potvrzuje že se v tomto případě nejedná a rodinný dům!Copak to skončím s dvěma dětmi nakonec na ulici?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.12 20:23
Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.12.12 21:09

děkuji,zkusím-jdu na to...

doplněno 13.12.12 21:17:

tak ono bychom museli stavbu uvést do takového stavu,aby odpovídala stavebním předpisům-normám.To znamená,že musíme v obytných částích domu zajistit výšku stropu 2,60m tak jak to má být-jenže s tím by byly spojeny nemalé finanční výlohy které jaksi nemám k dispozici...

Datum: 13.12.12 21:56

V chudé části pohraničí jsou ještě dnes desetitisíce rodinných domků, které mají výšku místností slabě přes dva metry, dodnes se v nich bydlí a jsou to rodinné domky. Asi až v padesátých letech vyšly stavební předpisy pro novou výstavbu, které předpisovaly výšku místností myslím 2,6 metru. V právu platí zásada, že zákon nemůže platit zpětně. Takže ani dnes nikdo nemůže nutit majitele těch starých domků, postavených před platností zákona, aby dům ubourali a zvedli jej na výšku místností dle nových předpisů. Teď bude záležet na tom, jak se to bude posuzovat. Je tam ještě i část původního domu s takovou původní výškou stropů? Novostavba by už musela být dle nových stavebních předpisů. Pokud by Vám to někdo prodal jako novostavbu-a byly tam místnosti o výšse 2,05 m, jednalo by se o podvod, tohle každý stavař musel vědět.

Ohodnoceno: 1x

Od: uska®
Datum: 13.12.12 22:03

Při prohlídce domu před koupi jste neviděla, že stropy jsou zároveď s futrama dveří? To muselo být nepřehlédnutelné. Před koupi domu jste neviděla co je zamalováno na katastru? Že neodpovídají obvodové zdi? Něco mi zde nehraje ... hm...

doplněno 14.12.12 09:12:

Pestaňte se pitvat v tom co bylo, zda se stavělo na ohlášku či st. povolení a nebo vůbec bez ničeho. Tak jak psal moto.

Nyní koukejte jak z toho ven a né jak se komu pomstít či z někoho vydolovat peníze.. V katastru píšete, že zastavěná plocha souhlasí a uvnitř si i bývalý majitel mohl rozdělit třeba jednu místnost na pět i bez povolení. Byla to jeho chalupa. Tak v tom pokračujte.. Každá situace má řešení. Projektant vám vypracuje plány na ty práce, které odpovédají předpisům a uvnitř si domek připasujte (s odborníkama). Kolaudovat nebudete, tak o co vám jde. Aspoň budete mít rychle vytopeno. Koupila jste si jej, tak neplačte a přemýšlejte.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.12.12 06:37

Jsem z toho zmatená,původní majitelé dům koupili někdy v roce 1998 v demoličním stavu,následně dali do ohlášek úpravu zdní,výměnu jen oken,opravu elektroinst.výměnu starých krovů atd.Jenže vše bylo vybudováno nově-čili nový krov,nová okna,nové rozvody elektriky...,ano samozřejmě že jsem viděla jak dům stojí,jen ve smlouvě bylo,že nemá žádné právní vady-a ono to vlastně má.Navíc co je původní tak dva malé sklípečky,jinak v obytných místnostech je výška 2,05m Navíc v ohlášce stojí,že nebudou původní jednu místnůstku rozšiřovat na více obyt.částí a to udělali,pak já si sehnala i původní stav na fotkách nemovitosti-tam byla výška stropů nejméně 2,5m!Změnili i půdorys domu!ačkoliv se snažili o zachování alspoň na pohled.V katastru pak je zakreslen půdorys domu to ano jen ne jeho výška stropů a to,že vlastně já když ho kupovala nezkoumala zda je stavěn na ohlášku-jako opravovaný.Bylo mi to vysvětleno tak,že chtěli ušetřit za topení...

Od: moto®
Datum: 14.12.12 08:58

Původní majitelé udělali to, co dělá obrovské množství lidí když se nechcou stát růkojmí projektantů a úřadů. Takže si poradili i bez nich. Většina lidí to dělá i na hranici svých finančních možností. Je to svým způsobem i jistá občanská neposlušnost vůči absurdistánu našeho státu který ty snaživé okrádá aby přerozděloval lenochům. Takže když se na to dívám tímto úhlem pohledu, předchozí majitelé řešili svou potřebu bydlení tím, že si plivli do dlaní a přestavěli tak jak uznali za vhodné i když se tím dopouštěli jistých přestupků.

Vy když jste to ovšem kupovala, tak jste nebyla slepá a zbavená svéprávnosti, takže pokud někde byla místnost nízká, že to ohrožovalo vaší možnost bydlení, prostě jste to neměla kupovat. Z mého skromného pohledu je pitomost se v tom pitvat a přemýšlet jak se ev. zahojit na předchozím majiteli. Za právní vadu bych považoval třeba váznoucí zástavní právo či věcné břemeno které byly ve smlouvě zatajeny.
Osobně si myslím, že by snad neměl být problém, pokud chcete mít vše OK, nechat v projektu nízké místnosti zapsat jako neobytné, tam snad není předepsána výška a to nové co plánujte udělat, aby odpovídalo normám.

Otázkou také je, za kolik jste koupila. Argument, že vás někdo z vašeho domu vyhodí pro nízké stropy mi přjde tak směšný, že nebudu vůbec komentovat.

Datum: 14.12.12 09:59

celé je to poněkud zmatené. ohláška v první řadě zastupuje stavební povolení, takže nechápu, v čem je problém. Problém prostě myslím tvoří sám tazatel. Stavebnímu úřadu je to jedno a sám rozhoduje o tom, jestli je stavba na ohlášku či povolení, ale rozdíl je prakticky jen v tom slově, alespoň podle dnešních ustnovení zákonů. Náležitosti jsou téměř shodné. Dům jste si prohlédla i s výškou stropů a převzala, to je problém kupujícího. Pokud to teď potřebujete předělat, ničeho se nebojte, zadejte projekt a jděte do toho. Na stavebním úřadě Vám k tomu řeknou další pokyny a požadavky. Při zvednutí stropů je dost možné že bude potřeba i zvednout střechu. Technicky to nebude zvlášť jednoduché.

Datum: 14.12.12 11:30

Samotny zvedani strechy problem neni, akorat si musi pak nastavit komin, okapy a obvodove zdi.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.