Koupě domu skrz realitku

Od: Datum: 29.07.12 18:08 odpovědí: 12 změna: 05.08.12 10:51

Dobrý den, s přítelkyní plánujeme koupi domu - nějaké našetřené finance máme, zbytek plánujeme dorovnat hypotékou. Prozatím sbírám informace , co a jak. Ale k mé otázce...většina domů i bytů je dnes nabízena skrz realitky - tudíž se pravděpodobně nevyhneme koupi přes tohoto prostředníka. U mě je potíž, že těmto společnostem nevěřím ani dobrý den...je jasné, že v určitý moment by se měli přenést naše peníze na účet realitky, následně je změněn záznam v katastru nemovitostí a realitkou je vyplacen bývalý majitel (poníženo o provizi)...

Jenže já chci řešení, kdy realitka nebude disponovat mými penězi ať už z důvodu výše uvedených ale hlavně proto, aby před zápisem do katastru kupříkladu nezkrachovala, nevytunelovala se a tak... pak se obávám, že bych své peníze už nemusel nikdy vidět. Je tedy možnost, že při zájmu o koupi domu do realitky přijdu de facto s požadavkem, že peníze své peníze budu skládat u notáře a následně hypotéka bude poskytnuta na vrub účtu vedeného taktéž u notáře. Smí toto řešení realitka odmítnou bo jaké jsou tam úskalí a jak nejlépe na tuto záležitost?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 29.07.12 18:17

NE! - peníze nepřevádět na účet realitky (mám k těmto firmám podobný vztah, jako vy) - převeďte je do ´úschovy´ notáře nebo právníka, který po splnění předem definovaných podmínek převede prodávajícímu - obvykle po provedení vkladu na katastr. Prostředky získané hypotékou můžete nechat převést přímo na účet prodávajícího (na váš pokyn) a nebo přes notářskou úschovu.

Obvyklé je, že provize RK vyplácí prodávající - a tedy vás vůbecnezajímá. Resp., pokud byste měli ve smouvě uvedeno řešení,kdy provizi vyplácíte vy, opět doporučuji přes notářskou úschovu.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: laybor*
Datum: 29.07.12 18:36

To mowla - jen taktická

jaký je rozdíl mezi převodem peněz na účet realitky nebo je předat do úschovy notáře nebo právníka?

Notář i právník může prchnout a peníze kupující už neuvidí.

Samozřejmě solidní realitka si bere jen provizi a kupující posílá peníze přímo na účet prodávajícího.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 29.07.12 18:41

No jo - prchnout může notář, právník i realitník...

Ale v případě krachu je situace diametrálně odlišná - tedy nějaké ´eseróčko´ vůči členu notářské (např.) komory...

A - subjektivně, notářům i právníkům do značné míry věřím, realitníkům ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laybor*
Datum: 29.07.12 18:51

Kupující těžko zjistí jestli notáře komora vyhodila , takže ve výsledku je stav stejný - kupující bez peněz .

Pokud je realitka jen zprostředkovatel tak umožní poslat peníze přímo na účet prodávajícího (není majitelem tak má nárok jen na provizi),pokud je realitka majitelem prodávané věci tak chce samozřejmě platbu na jejich účet.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: graytea
Datum: 29.07.12 18:44

Že se do toho ještě motám, nevím jak je to s právníkem, ale o notářích sem si právě přečetl, že i kdyby peníze zpronevěřily, tak to za ně musí zatáhnout stát bo tak nějak (něco jako komerční notář prakticky asi neexistuje - jsou pouhými nohsledy státu a ten za ně i zodpovídá). Zatímco u krachu, vytunelování realitky toto neplatí - tam když společnost skončí v insolvenci, není pojištěná tak je to prostě smolík aneb jak se říká : kde nic není, ani smrt nebere...ale jak je to s tím právníkem by mě taky zajímalo...

Datum: 29.07.12 18:24
avatar

na účet realitky se nic nepřevání, pokud Vás k tomu někdo nabádá odejděte z kontraktu. Převádí se přímo prodávajícímu nebo do advokátní úschovy. Máte zcela mylné informace.

doplněno 29.07.12 18:26:

pokud Rk nepřistoupí na Vaše podmínky z obchodu odstupte. Oni potřebují vydělat, Vy ne. Uvídíte, že na vše přistoupí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: graytea
Datum: 29.07.12 18:50

I vám děkuji za odpověď. Možná, že mám špatné informace a v praxi se realitkám nic nepřevádí - ale i v neposlední době byli případy, kdy realitky zpronevěřily vysoké peníze svých klientů - a ty peníze jim tam musel někdo poslat, takže si nemyslím, že každá realitka ctí toto pravidlo "převodů"...

Datum: 29.07.12 18:28
avatar

Já bych jednala bych zásadně s majitelem domu (realitkám také nevěřím). Smlouvy Vám může připravit právník, kterého si vyberete sám, a k němuž budete mít důvěru. A peníze bych řešila notářskou úschovou.

Může sice trvat o něco déle, než najdete prodejce, který také nechce jednat s realitkami, ale ve srovnání s rizikem v případě realitek mi to přijde jako menší zlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.12 11:28

Jak je zde uvedeno, řešil bych to jen s přímo s majitelem nemovitosti. (jeho jméno a adresu zjistíte na katastru)

Pak bych navštívil notáře nebo advokáta, který má zřízený advokátní účet pro úschovy, tento účet je pojištěný i kdyby se a notářem či právníkem něco stalo. Realitky tyto účty ani mít nemůžou i když Vám budou tvrdit že s nimi disponují.

Sepsání smluv u notáře Vás vyjde do 10.000,- Kč ( pokud by chtěl víc, navštívit jiného je jich dost) a přes realitku to pak stojí min. 50.000,- Kč

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nydeckycz*
Datum: 30.07.12 16:46

Právě taky kupujeme nemovitost. Měli jsme štěstí, že jsme narazili na prodejce, který službu realitky nevyužil.

Úschovu řešíme přes banku, která nám zajišťuje i hypotéku. U poslední nemovitosti to šlo přes notářku a úschova byla tuším za cca 7.000 Kč. Banka nám však dala na zástavní účet díky hypotéce slevu, takže tam to budeme mít asi za 2.500 Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.12 12:45
avatar

des a hruza... ted tim prochazim.. nicmene za kazdou cenu penize u notare... smlouvy ukazat zkusenemu pravnikovi pred podpisem

nejvic bacha na zmrdstvi ve smlouve o blokovaci castce (provizi)
pak
zastavni smlouva > prachy z banky notari, kupni smlouva
katastr > 1. pulka $,
katastr > 2. pulka $ + mit rovnou ve smlouve, ze notar posila z celkove ceny rovnou dan z prevodu nemovitosti na FU

Na druhou stranu pokud je to velka realitka, nebal bych se a cela akce probehne mnohem rychleji.. nicmene notar je jistota pokud nespechate.

hypoteku neresit vubec pres realitku, ikdyz slibuje hory doly a nejlepsi urok...
(ja osobne doporucuju Gepard finance p. Vodrážka, dlouho jsem takove prijemne jednani u cloveka nevidel (Praha a okolí) cele vyrizeni udelal za me, a ja jen prisel podepsat a zalozit ucet do banky...(cena 2700Kc a penize na odhad mi po schvaleni hypo hned vratil na ucet), pripadne si vybrat sveho, dle nabidky na vasi poptavku a fotografie financnika na www.honzovahypoteka.cz)

Naopak muj realitni makler je neschopny idiot, ale co s tim zmuzu, kdyz ten dum nabizel on a ja jej chtel...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karjala*
Datum: 05.08.12 10:51

K tomu, jestli obejít realitku nebo ne - pokud jste podepsal realitce o návštěvě nemovitosti, něco jako zprostředkovatelská smlouva, a je to podle obchodního zákoníku, tak vám snadno dokáže, že jste tam byli a má nárok na provizi (bude ji platit prodávající, ale ten si ji logicky nechá zaplatit od vás). Pokud se vám líbí dům a vy jste ho navštívili bez realitky, pak vám nic nebrání kontaktovat přímo majitele. Ten může mít problémy, pokud realitce podepsal exkluzivitu.

Peníze v žádném případě nenechte poslat na účet prodávajícího, protože vy podepíšete smlouvu, pošlete peníze prodávajícímu, na katastru vám odmítnou zápis a nebudete mít ani dům ani peníze. Z důvodu překlenutí období mezi podpisem kupní smlouvy a zápisem do KN se volí úschova k 3. osobě. Jak už tady bylo zmíněno, ideální je notář nebo ještě lepší advokát (když se něco stane advokátovi, většinou je v kanceláři další osoba, která může peníze uvolnit, narozdíl od notáře). Oba jsou ze zákona pojištěni a když se něco stane, platí pojišťovna nebo stát (překontrolujte si, zda jsou členy komory). Realitní kancelář nemá většinou z podstaty své činnosti právo přijímat peníze do úschovy, a tudíž když je zpronevěří, tak neuděláte nic.

O úschově se sepíše smlouva, nechte si do ni zanést, že peníze budou vyplaceny po zapsání vkladu do KN, že část peněz bude zaplacena přímo finančnímu úřadu jako daň z převodu nemovitosti (jako kupující jste ručitel a když ji prodávající nezaplatí, musíte ji zaplatit vy - proto toto ujednání). Pokud je na domu zástava z hypotéky současného majitele, pak částku odpovídající stávajícímu dluhu nechte poslat z úschovy přímo na úvěrový účet prodávajícího, abyste měl jistotu, že bude dluh uhrazen.

Pokud zaplatíte realitce rezervační poplatek, pak už budete ze smlouvy těžko odstupovat. Ohlídejte si (na rezervační smlouvě), zda je rezervační poplatek součástí kupní ceny a trvejte na tom, aby byl (z důvodu čerpání hypotéky). Ve smlouvě pak musí být uvedeno, že část ceny byla zaplacena realitce.

A pokud máte tu možnost nakoupit bez realitky, pak vzhůru do toho. Nemají za nic odpovědnost, jsou jen zprostředkovatelé. Smlouvu si udělejte u právníka. Pro hypotéku budete potřebovat smlouvu o budoucí kupní smlouvě a kupní smlouvu, pro úschovu smlouvu o úschově.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.