Nábytek z lamina a formaldehyd

Od: Datum: 13.12.12 15:14 odpovědí: 8 změna: 13.12.12 20:20

Máme v kuchyni linku z IKEA, která je celá z bílého lamina. Také v obýváku velkou stěnu/knihovnu z bílého lamina na zakázku od truhláře. Rovněž tak velký pracovní stůl je celý z bilého lamina.

Nedávno jsem četl, že z lamina se může postupně uvolňovat formaldehyd a vyvolat bolení hlavy a časem i rakovinu.

Zajímalo by mě, jestli jsou nějaké metody, jak lépe nábytek vyvětrat či natřít nějakou látkou, aby se formaldehdy neuvolňoval.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 13.12.12 15:51

Nesmíš tak číst nebo všemu tolik věřit. Víš kolik lidí žije desetiletí mezi laminem a nic. To zas nějakej chytrák dělal testy, protože neměl do čeho píchnout. Navíc, lamino, když něčím natřeš, tak to nebude vypadat ani k praseti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jatoka
Datum: 13.12.12 16:49

Tak ta dřevotříska uvnitř je celá spojovaná ponořením do formaldehydové lázně. Také melaminová vrstva, do které jsou desky zalisované, obsahuje formaldehyd. To by v tom byl čert, aby se postupně neuvolňoval do prostoru.

Od: ladaadal*
Datum: 13.12.12 17:00

Nooo, a určitě budou do měsíce všichni, kdo tam vstoupí mrtví. Čoveče, že tě to vůbec baví řešit.

doplněno 13.12.12 17:01:

Kdyžtak všechno z lamina vyházej a nech si vyrobit na zakázku z kvalitního dřeva. Jen pozor, čím to budou mořit, aby to taky nebyla nějaká sr*čka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 19:34
avatar

Jatoka - s prominuím, plácáte o něčem, o čem evidentně nemáte potuchy. Dřevotříska se nikam neponořuje, vyrábí se vrstvením - dnes se běžně používají pětivrstvé desky, přičemž tu vrstvu tvoří dřevní třísky smíchané se lepidlem. Po nevrstvení se to celé zaveze do lisu, kde se to slisuje a pak už následuje jen kalibrace ( pro neznalé - broušení na vééééliké brusce) Toť vše, nic se nikam neponořuje. Pokud jde o lamino - tak na takto vzniklou desku se nalepí vrstva laminace. V případě Ikea je to prakticky jen papír.

Ovšem pokud vás to uklidní tak vězte, že už více jak dvacet let nejsou používány močovinoformaldehydové pojiva a veškeré truhlářské materiály musí mít atest.

Pokud se Vám v místnosti s nábytkem Ikea dělá zle, tak vězte, že mě taky. Ale není to z formaldehydu, je to tím, že vím, jak má nábytek vypadat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 19:51
avatar

No to nám trošku přibližte tu výrobu dřevotřísky vrstvením. Jste si to splet s překližkou, co? To bych chtěl vidět, jak má tedy podle vás ten nábytek vypadat, když je IKEA takovej shit. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 20:18
avatar

To knirek : Přiblížit to samozřejmě mohu - jde o to, že dřevotřísková deska, jak jsem už uvedl, má více vrstev. To proto, že vnější vrstvy se dělají z tísek jemnější frakce proto, aby byl povrch hladší. Vnitřní se zase dělají z hrubší frakce, kvůli mechanickým vlastnostem desky - prostě aby ta deska byla pevná. A to vrstvení se provádí tak, že surovina (tedy třísky smíchané s lepidlem) je v obrovských míchacích bubnech , pokud se bavíme o třívrstvé desce, musí být bubny dva, pokud o pětivrstvé, tak ty bubny musí být tři. Z těchto bubnů se pak tato surovina vrství na síto vzhledově připomínající síť proti mouchám. Takže se nasype povrchová vrstva, pak se sype mezivrstva a pak střed - atd. Ty vrstvy vzhledově připomínají vysoký koberec, navrstvená deska má na tloušťku tak okolo 12-15cm, pak se na to položí horní síto a zaváží se to do víceetážového lisu. Tam se lisuje za teploty 120-150°C, dál následuje formátování a kalibrace. Někde bych našel i fotky toho lisování, je to docela divadlo, z těch desek valí proudy vody přičemž lis není zrovna malý stroj :)

Jinak můžete být v klidu, překližku od DTD skutečně rozeznám *smich*

O tom, jak má nábytek vypadat - tak to by bylo na dlouhé povídání, tato látka se učí na učilištích i průmyslovkách v oboru konstrukce nábytku. Kvalitní nábytek vidívám denně - v Čechách i na Moravě je spousta výborných truhlářů, kteří dělají krásné řemeslo. Ovšem konstruktéři Ikea evidentně chodili za školu, protože jinak by je ani ve snu nenapadla taková zhovadilost, jako je třeba to, že běžně používají laminaci jen z jedné strany. To ale bohužel není jediný průšvih. Prostě to není nábytek, to je něco, co je levný a z dáli (více jak 60m) to připomíná nábytek.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.12.12 20:20
avatar
Promon si nespletl výrobu dřevotřísky s výrobou překližky. Uprostřed jsou hrubší třísky a krajích jemnější.
K tomu nábytku, nejen jmenovaný severský výrobce, ale i všechny ostatní vypadají úplně stejně. S opravdu kvalitním nábytkem to nemá nic moc společnýho.
Ono to ani v ty velkovýrobě prostě nejde kvalitně udělat.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 18:01
avatar

Já to neřeším a stále žiju ale dcera a hlavně zeť ano a tak máte volbu jako oni -veškerý nábytek z masivu a nenátírat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.