Uzemnění rozvaděče

Od: Datum: 23.07.12 12:43 odpovědí: 2 změna: 23.07.12 13:17

Jak se prakticky realizuje v rozvaděči bod rozdělení PEN na PE a N a jeho uzemnění? Za elektroměrovým rozvaděčem mám mj. vyveden PEN na klasický keramický nulový můstek. Elektricky je to dost jasné, prostě se k tomu PENu připojí PE a N vodiče k podružným rozvaděčům, ale jde mi o to, jak to má být správně mechanicky - tedy jestli pak má být třeba samostaný nulový můstek (příp. jiná svorkovnice) pro PE a zvlášť pro N a tyto připojeny do stávajícího nul. můstku nebo jinak (jestli stačí třeba vše zapojit do toho původního). A kam a jak se připojí zemnící přívod od HOP - drát 16mm2 se totiž pod šroub toho můstku nedá chytit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.07.12 12:50

Já to realizuji tak, že do rozvaděče přicházím třeba CYKY 4 x 10 B a propojení řeším propojkou mezi PE a N což je i poměrně praktické při měření izolačního odporu (propojku jednoduše vytáhnu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.12 13:17

Keramický nulový můstek je trošku archaická záležitost.

Jak píše robin1 - je to v pohodě.

HOP (hlavní ochraná přípojnice) je vlastně vyustění potenciálu zemnění do objektu. Obvykle to bývá realizováno jako nějaká menší krabice pod vlastním rozvaděčem, do které je vyvedena např. pasovina ze zemniče, ale na provedení zase tolik nezáleží.

16 z/ž vodič z HOP by měl být zaveden do všech podružných rozvaděčů, v kterém je provedeno rozdělení PEN na PE a N, právě na samostatnou svorkovnici PE, přičemž svorkovnice N je také samostatná a se svorkovnicí PE je viditelně a vodivě spojená (ideálně průřezem, kterým je rozvaděč napájen).

Je tím zachována podmínka, že rozdělení PE a N musí být v rozvaděči provedeno co nejblíž napájení a že je bod rozdělení uzemněný.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.