Ochrana domácí vodárny

Od: Datum: 23.07.12 05:09 odpovědí: 12 změna: 26.01.16 13:09

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jak domácí vodárnu (motor 1,3 kW + tlaková nádoba 25 l v setu) ochránit proti "zaseklému" sacímu koši. S minulým čerpadlem jsme měli problém a myslím si, že to souviselo s tím, že při sepnutí čerpadla (2,0 Mpa zap., 4,0 Mpa vyp.) sací koš neotevřel a ono vlastně nemělo co čerpat a pouze vytvářelo podtlak v trubce. Podotýkám, že na výtlaku byla instalována i jakási ochrana proti běhu nasucho (od Elpumps - něco jako hydrostop), která by při nepřítomnosti vody ve výtlačném potrubí měla rozpojit elektrický obvod mezi čerpedlem a zásuvkou. Ta v tomto případě bohužel nezapracovala, na její obranu možná přispívá to, že při zjištění poruchy a otevření vypouštěcího ventilu byl v systému nějaký zbytkový tlak s malým množstvím vody a to ji zřejmě zmátlo.

Proto přemýšlím nad způsobem, jak obecně ochránit čerpadlo (kde motor má jen jakousi tepelnou pojistku) před tím, když se ve studni někdy v budoucnu opět "kousne" vyměněný sací koš, neotevře a nepustí vodu do sání, aby to neznamenalo amen s čerpadlem.

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 23.07.12 06:14
avatar

Upřímně, o podobné závadě jdem ještě neslyšel. Ochranou by snad byl podtlakový spínač na vstupním potrubí do čerpadla, který by při ucpaném sacím koši vyhodnotil vetší podtlak a zaznamenal chybový stav...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dada1
Datum: 23.07.12 12:26

ano přesně něco tlakového je dle mého názoru jediným možným řešením, ale existuje něco podobného vůbec?

Od: kejki
Datum: 23.07.12 08:41

Motorová ochrana - nadproudové relé. Ochrání proti přehřátí, které vede ke spálení motoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.12 08:56
avatar

Tedy upřímně řečeno...O zaseknutí sacího koše v uzavřené pololoze jsem ještě neslyšel (ale nemusím vědět všechno to je fakt).

Doma máme dvě čerpadla...jedno samostatné, jedno v setu domácí vodárny...jedno staré cca 40 let...druhé 14 let...ani u jednoho ze dvou sacích košů se nám za ta léta nic podobného nestalo...

Ano, naopak se stalo že sací koš netěsnil...a ze sacího potrubí voda vytékala zpět...to ano, to je poměrně "běžná" závada.

Možná chcete řešit něco, co se stane jedno za 300 let...a zrovna jste měl smůlu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.12 10:43

Taky se mi zdá zaseknutí sací klapky v uzavřené poloze jako kuriozní závada.

Řešení, které mne napadá, je použítí několika sacích filtrů se zpětnou klapkou na sacím potrubí. Tím se ale zvyšuje i převděpodobnost úniku vody ze sacího potrubí a tím i chod čerpadla "na sucho".

Upřímně: spíš to odhaduju na to, že máte v sacím potrubí uzavírací ventil a ten jste zapoměl otevřít. Sací ventil zaseknutý v zavřené poloze poloze je něco jako voda, která teče do kopce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dada1
Datum: 23.07.12 11:49

Ano je tam jeden uzavírací ventil, ale asi 30 cm za čerpadlem a ten je neustále otevřený (prokazatelně a bez možnosti omylu), ale vše po poruše vypadá tak jako by tam byl "ještě jeden" jak říkáte, ale to není, proto mne napadl sací koš "neotevřitelný". Proto jsme po odmontování poškozeného čerpadla připojili čerpadlo rezervní záložní, které vodu po zalití také nenasálo jako obvykle a jelikož toto je jištěno elektronicky, hlásilo chybu chodu nasucho" toto jsme zopakovali asi 2x a výsledek stejný. Poté jsem to nevydržel a šel do sudny a mírně poklepal trubku na které je osazen sací koš a světe div se, po zopakování stejného postupu záložního čerpadla (zalití a puštění) bezproblému vodu nasálo, natlakovalo a vypnulo... proto usuzuji na závadu na sacím koši, ale samozřejmě se mohu mýlit. Ale myslím, že i na sacím koši 10 let starém (usazeniny, povlaky) může něco podobného přihodit...

Datum: 23.07.12 11:58
avatar

Jak hluboko máte sací koš umístěný? Přece není tak velký problém jednou za čas koš vytáhnout...zkontrolovat a vyčistit..

Pokud to budete dělat v pravidelných intervalech (a to budete muset dělat stejně tak jako tak), pak se něčemu podobnému dá

zabránit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dada1
Datum: 23.07.12 12:23

Samozřejmě nezbývá než souhlasit, nicméně pokud vezmete do úvahy být popás ve vodě na žebříku (což je v tomto případě k odmontování koše bezpodmínečně nutné), tak doufám, že se nám interval podaří zkrátit alespoň na 3 roky :) Ale opravdu mne jiná závada nenapadá, protože při testování záložním čerpadlem byl v sací trubce prokazatelně podtlak jako blázen a voda při prvních dvou pokusech před poklepání koše nikde... (při pokusu o čerpání a následném otevření kohoutu na sacím vedení, který slouží pouze pro snadnější zavodňování systému po odstávce apod. po vypnutí čerpadla obrovské hlasité přisání vzduchu - tedy podtlak, který by dle mého názoru musel otevřít koš a sát vodu jako obvykle, ale nyní se to opravdu povedlo až po poklepání koše...)

Datum: 23.07.12 12:28
avatar

Tak zkuste sací koš od jiného výrobce...kvalitnější..

Případě si sací potrubí předělejte na šroubení tak, aby šlo vyndat i bez nutnosti lezení na žebřík do studny..

Můžete použít speciální sací spirálovou hadici DN25 odolnou proti podtlaku a deformaci.

http://www.aquapumpe.cz/www-c…295-Saci-hadice-s-kosem-1-8m/

Pak můžete pomocí háčku si provazu sací koš vytáhnout a zkontrolovat bezproblémů...a nikam nemusíte lézt.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stacho73
Datum: 25.01.16 18:30

ZDRAVÍM

mám stejný problém ,mohu vědět jak jste to nakonec vyřešil,?

DÍKY MAROSZ

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.12 12:27
avatar

existuje potrubní součástka, které se říká pádlový průtokoměr. Funguje tak, že uvnitř má skutečně jakési takové pádlo, které je spojené se snimačem polohy a ten je připojený na kontakty. Pohybová energie kapaliny drží pádlo v jakési poloze. Jestli průtok ustane, pádlo se napřímí a vypne kontakty. Tím by se váš problémy vyřešil. Mrkněte se na odkaz.

http://emkometer.com/index.php/cz/prutokomery-padlove

Jiná možnost je použít prodoznak, což je vlastně skoro totéž

http://emkometer.com/index.ph…ry-padlove/proudoznak-typ-ppv

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.01.16 13:09
avatar

Asi jste tam měl něco takového http://www.namir.cz/ochrana-p…o-elpumps-hywk-0402-9739.html Lze použít toto nebo něco podobného od různých výrobců, činnost na stejném principu, mohou mít i různé další hlídání (třeba teploty motoru) http://www.spinacitechnika.cz…/soubor/b1085aa76e/bu_but.pdf (funkce je popsána u jednotlivých typů) nebo od Elka http://www.elkoep.cz/produkty…o-kontrolu-uciniku-cos-1-176/ Pokud by nevadil krátkodobý "běh na sucho", (nepoškodí se čerpadlo), lze použít i časový spínač a stykač s tím, že časový interval je nastaven na delší dobu (o několik sekund) než je běžná doba čerpání vody do tlakové nádoby...pokud se tato doba prodlouží, automatika vypne čerpadlo a je třeba zjistit před opětovným spuštěním této funkce, z jakého důvodu k tomu došlo...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.