Zapojení trouby a indukční desky v kuchyni

Od: Datum: 20.07.12 10:12 odpovědí: 6 změna: 22.07.12 01:39

Dobrý den,
Chci v kuchyni mít zapojenou indukční desku plus troubu vestavnou. Mám v kuchyni zásuvku která je napojena na jisti 10A ale zároveň na ten jistič njsou napojený zásuvky v obyvácím pokoji. Jinak zbytek zásuvek v kuchyni maji jiný jistič také 10A. Tak bych potřeboval vědět jestli ta trouba může být na tuto zásuvku napojena, když nemá samostaný jistič a jestli může být i zapojena na tu stejnou zásuvku ta deska nebo jestli může být zapojena v jiné zásuvce v kuchyni. Určitě jsem přemýšlel o tom že je asi třeba vyměnit v krabici kde jsou jističe ty dva aspoň za 16A.
Předem děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 20.07.12 10:34

Zásuvkové okruhy - mají-li přívodní vodiče dostatečný průřez (cca 2,5 mm),by měly být jištěné 16 A.

Každopádně el. trouba a varná deska měly mít vlastní, vyhrazený, přívod i jistič - i v případě jednofázového připojení...

doplněno 20.07.12 11:03:

El. trouba má obvykle příkon něco nad 2kW - což odpovídá jističi 230V/10A. Indukční deska může mít příkon i nad 7kW! - tedy by potřebný jistič na jednu fázi měl být 32A či větší!

Zjistěte si příkon vybrané trouby a desky a pak zavolejte elektrikáře - velmi pravděpodobně by bylo potřebné ´posílení´ přívodu do bytu - a jen elektrikář na místě (je potřeba zkontrolovat připojení bytu, bytový rozvaděč, stav stávajícího vedení Al/Cu...) je schopen vám říct, zda je připojení vůbecmožné a případně kolik by stálo.

Výměna "jističů v krabici" velmi pravděpodobně stačit nebude a amatérským zásahem (bez urážky) byste riskoval vyhoření elektriky i bytu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hariso*
Datum: 20.07.12 10:45

U nás na baráku je bohužel všude 10A jištění. A právě zásuvka co byla na troubu je napojená na zásuvky v obýváku. Je nějaká možnost teda zapojení nebo budu muset od jističu udělat další dva, jeden na troubu a druhý na desku a natáhnout kabeli do kuchyně.

Datum: 20.07.12 11:08
avatar

Jističe za silnější rozhodně nevyměňujte bez souhlasu znalého elektrikáře. To, že tam jsou právě ty, co tam jsou, má pravděpodobně nějaký důvod. Hrozí Vám poškození vedení, v horším případě i požár. Nejlepší by samozřejmě bylo natáhnout nové, samostatně jištěné okruhy. Pokud by to ale bylo příliš náročné, lze varnou desku připojit ke stávajícímu okruhu v pokoji a hlídat, aby zároveň nebyl v obýváku v provozu větší spotřebič (není moc pravděpodobné). Troubu pak můžrte připojit do jiné zásuvky v kuchyni (za stejných podmínek). V nouzi lze oba spotřebiče připojit i na stejný okruh, ale nemůžou být v provozu zároveň.

doplněno 20.07.12 11:12:

A jak píše mowla výše, pokud má deska příkon víc, než 3 kW, asi ji jednofázově v běžném bytě nebude možno použít.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.07.12 11:34

Napíšu jak by to být mělo:

Všechny spotřebiče nad 2kW by měly mít samostatný jistič (tedy zásuvky, kde se takový spotřebič uvažuje). Indukční deska bývá ve většině případů připojena dvou nebo třífázově (protože se její příkon pohybuje v řádek 4-6 kW, takže by Vám jednofázová zásuvka stejně nemohla posloužit), takže je nutné realizovat pro desku nový přívod.

A teď prakticky:

na drtivou většinu el. trub bude jištění 10A stačit (spotřebiče v obývacím pokoji - předpokládám nějaká elektronika - už v okruhu nebudou hrát velký význam), takže bych se toho svým způsobem nebál.

Pokud by přeci jen jistič 10A vypadával, asi by nebyl problém a bylo by to i technicky obhajitelné vyměnit jistič za 16A, ale v tomto případě by bylo nanejvýš vhodné, aby jste toto konzultoval s elektrikářem, nejlépe s revizním technikem.

Žádný jiný kuchyňský spotřebič už bych však na tuto zásuvku nedoporučoval připojovat.

Co se týká varné ind. desky - nezbude Vám, než k ní udělat nový přívod. Bude to nejlepší a nejbezpečnější řešení.

doplněno 20.07.12 11:36:

No a když budete tahat nový kabel k ind. desce, natáhnětě rovnou i kabel k troubě a máte po problémech.

Pak jen bude možná nutné navýšit hodnotu hl. jističe.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.07.12 21:57
avatar

troubu mužete zapojit na tu desítku, měla by stačit, ale indučku musíte napojit na 380, jinak vám nebudou fungovat všechny čtyři zóny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aaa*
Datum: 22.07.12 01:39

jenom mala technicka otazka :) a vite o tom ze indukce jea prevazne byva na 380?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.