Dum nebo byt?Jak se rozhodnout spravne?

Od: Datum: 19.07.12 17:30 odpovědí: 12 změna: 20.07.12 20:37

Pekny den pratele,mam dilema bydlim sama se synem v r.dome,ktery postavil muj otec /neboztik/ dum potebuje nutne investice-oka,kotel,podlahy,okapy,...nejake penize mam,ale padly by na to uplne vsechny jestli budou stacit?Nebo dum prodat koupit byt budem pekne bydlet a zbyde jeste dost na byt i pro syna,az bude potreba a jeste dalsi penize na dalsi slusny ziti bez nervu,ze se neco v dome pose...a nebudou penize na dalsi opravy.V dome naklady kolem 6000,- v byte zrejme mene.Jak by jste se rozhodli vy?Napiste mi-dekuji

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.07.12 17:40

To záleží, čemu dáváte přednost. Výhody bytu: snadnější údržba (jak úklid, tak opravy), menší náklady, ale obrovskou nevýhodou je spousta sousedů, z nichž někteří můžou být problematičtí (kuřáci na balkóně, dupající sousedi nad váma, můžou vás vytopit, díky nim můžete vyhořet, umělci, kteří denně cvičí na klavír housle, trubku, dohodnout se na něčem na domovní schůzi taky bývá problém). Takže záleží na tom, jak moc máte ráda svůj klid :)

Datum: 19.07.12 17:54

to je jen na vas co uprednostnujete... pro je je jedna z nehlavnejsich odpovedi... byt nema zahradu a ma sousedy :)

a sorry kdybyste videla muj barak, tak ja vam ten kotel a okap muzu jen zavidet ja resim elementarni veci jako kam s*at a jak dostat vodu do baraku :-D podlahy musim vytrhat, ale asi tezko letos..

Vzdyt nemusite delat vsechno naraz.. a to tam ten neboztik zil bez podlahy, ze ji musite hned menit? a pres zimu mrznul? trochu optimalizace pozadavku by to chtelo

Od: uska®
Datum: 19.07.12 18:15

Ženská bez chlapa údržbáře nemá šanci být spokojená na baráku. Nemusí být oprav teď hned všechny najednou, ale musí se neustále dům udržovat + velké opravy. Tady práce a údržba nekončí a chodit spát s pocitem, kde zas sežznu někoho třeba na prkotinu - výměnu zámku atd ... Já hlasuji jednoznačně pro byt + koupě mini parcelky na zahrádku a nechat si tam postavit mobilní chatku.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 19.07.12 18:47

nj ale na baraku vam zase neprijde nikdo zazvonit v 18h, at si ztlumite televizi, kdyz jen lehce pridam na hlasitosti, kdyz varim (kuchyn je hned vedle pokoje pres zarubne bez dveri) *stop*

Datum: 19.07.12 19:32

asi spíše do bytu,alemusel by splňovat jistá kriteria. To že není v paneláku klid není vůbec obecně platnou pravdou. O víkendu tu není ani noha a nádherný klídeček. V týdnu občas někdo zavrtá do panelu. Náklady 3tis/měs a z každéhokoutku na Vás nekouká práce.

Od: karjala*
Datum: 19.07.12 20:14

Nepíšete, kolik vám je let. Dům je jednoznačně nákladově náročnější (vyšší údržba, náklady na teplo, daň z nemovitosti). Takže pokud máte těsně před důchodem nebo jste už v důchodu, pak byste měla zvážit i to, jestli budete mít na tyto poplatky. Na druhou stranu v bytě se vám může stát, že si společníci vymyslí opravy výtahů, společnýc prostor, fasád, ... a budete platit taky. A navíc nebudete mít soukromí. Ale zase přijdete domu, budete mít levnější teplo, teplou vodu, spoustu času.

Datum: 19.07.12 21:10

Pokud máte u domku zahrádku, můžete pěstovat různou zeleninku, bylinky, ovoce, drobné ovoce. Na podzim jablka, hrušky. Já mám ovoce do nového roku, nic nekupuji. Jo a ty první jahody, tak ty nemají chybu. Až bude nejhůř i ty slepičky. A pokud jste květinářka, tak i květiny pro potěchu oka. Je s tím trochu práce, záleží, jak jste založená.

Kolik má syn? Pomůže? Nebo bude chtít chlupatého kamaráda! V baráčku lepší zázemí. Pokud je starší a našel by si nevěstu, zůstal by v domku, nebo by se odstěhoval? Zůstala by jste v domku samaTo jsou všechno neznámé, nevíte, co bude.

Já jsem zvolila domek. Byla to srdcová záležitost. Rodiče domek postavili, já jsem v něm vyrostla a nedokážu ho zatím opustit, i když jsem v něm sama. Co je potřeba udělat, tak se udělá když je to nutné, tak co řešit. Vedle toho je dobré odkládat část peněz jako na nájem. Pak Vás nezaskočí větší výdaj. Komín, plot, střecha apod. Ale vše, až když to doslouží.

Nyní jste sama, co když se seznámíte s nějakým přítelem? Bude se chtít k Vám nastěhovat? Bude Vám pomáhat, bude to kutil? Nebo mu ta práce nebude nic říkat. To dneska nikdo neví, co Vám budoucnost přinese.

Od: hm®
Datum: 19.07.12 21:30

Většiná rádců radí byt, ale já bych s bytem hodně váhal a nakonec bych tam nejspíš nešel. Teď máte své, co si jak chcete udělat, to si udělat můžete. A můžete to dělat, kdy se vám chce, ne kdy rozhodl někdo jiný. Měsíční běžné náklady závisí na tom, kde bydlíte, a vůbec byt nemusí být levnější; píšete současné náklady 6000, to může být klidně jen samotný nájem bytu.

Dům potřebuje větší platby, ale i s těmi se dá něco dělat. Z vyjmenovaného bych viděl akutně jen okapy a možná kotel (podle stavu), aby nechcípnul v zimě. Okna se nejspíš dají pošolíchat svépomocí a vydrží ještě spoustu let. Podlahy - neznám stav, ale možná vás v klidu přežijou. Co syn, jak je starý? Jak on se k domu a údržbě staví? Nebude on jednou litovat, že jste se zbavili domu, na jehož pořízení pak už třeba finančně nedosáhne?

Datum: 20.07.12 10:58

to se Vám to hezky píše. Okna jsme pošolíchávali v domě 20 let a věřte jaká to byla dřina, aby to alespoň 5 let vydrželo.

Od: 88ingrid
Datum: 20.07.12 12:50

Dekuji Vsem za odpovedi na vsemi jsem popremyslela-mate pravdu-okapy ty, uz melou z posledniho i ten kotel asi klekne-podlahy jsou normalni lino o.k. jen,bych rada polvoucky atd...okna jsou hrozny natrit se asi nevyplati sama to nezvladnu a pak by se to mohlo loupat... syn studuje VS to me take stoji dost penez on by radej zustal v domku.Dum je se zahradou+1garaz pod domem ma 2 bytove jedotky nad sebou je ve meste v klidne,vilkove,vyhledavane casti kousek od centra prodany by byl hned za slusny penize to jsem se ptala na realitce.Nevim,ale asi dam na vas a neprodam pockam,az syn dostuduje-mejte se a dekuji

Datum: 20.07.12 13:05

částečně něco opravit a pronajímat. známý takhle vydělává 90 za rok čistá ruka.

Datum: 20.07.12 20:37

Osobně jsem skoro deset let bydlel v bytě 2+1 a děkuju, už nikdy. Naštěstí se jednalo o starší, ještě cihelnou bytovku, kdy nebylo slyšet od sousedů skoro nic. Ale... Jakmile člověk něco chtěl a potřeboval, to bylo na prášky. Jen taková věc, jako třeba výměna vchodových dveří, těch schůzí a mlácení prázdný slámy. O přechodu z analogu na digitál se radši nebudu vůbec rozšiřovat, stálo mě to nejmíň pět let života.

Po návratu do domu po rodičích, balzám na nervy. Nejbližší sosed 300 metrů, všude kolem kam se podívám jsou moje pozemky, takže nemusím mít strach jestli někde někdo něco nepostaví mě před okny.

Na druhou stranu, stojí to nějaký peníze navíc, ale rád je dám. Navíc nemám problém si snad všechno v domě opravit sám.

V tvém případě, pokud to jen trochu jde, bych zkusil jednu bytovou jednotku pronajmout, hned by se lépe dýchalo.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.