Stavební dozor-nutnost?

Od: Datum: 18.07.12 13:22 odpovědí: 9 změna: 19.07.12 06:20

Dobrý den,

začínáme stavět RD, st.povolení máme vyřízeno, čekáme na nabytí právní moci. Chci se zeptat, zda musíme mít stavební dozor. Člověk jakého vzdělání to musí být, stačí zedník? Jaký rozdíl je mezi st. dozorem a dohledem. Pokud si bere st. dozor 1% s ceny stavby, kde je napsaná celková cena, odráží se z projektu? Dům budem stavět svépomocí, tudíž levněji než firma. Jak zjistím celkovou cenu domu-shromážděním faktur? děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.12 13:49
avatar

Dobrý den, stavební dohled je to samé jako dozor :D. Jsou to lidé, kteří dohlíži, zdali dělníci provádí správně své práce a jestli něco nešidí, tak zvažte, zdali tam dáte obyčejného zedníka ... Zedníci nejsou moc chytří. Dejte si radši inzerát, že přijmete stavební dozor a třeba plat x Kč na hodinu.

Celkovou cenu zjistíte, že spočítáte faktury, počínaje cenou pozemku, končíce střešními taškami ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: instalater*
Datum: 18.07.12 20:15

hoummy - píšete ,,zedníci nejsou moc chytří " . Doufám že to uvedete na pravou míru. Někteří jak píšete obyčejní zedníci , by to mohli přednášet na stavárně. Se mnou dokonce dělal starší chlap ( sekal drážky , uklízel ,atp . ) který má dvě vysoký školy. Velice manuelně zručný . ještě jsme se bavili , že já jsem ins. a on je ing. Nepodceňujte lidi podle toho co dělají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.12 20:28

Hele Hommy, já teda nejsem zedník jo, jenom si na něj občas hraju, ale to hodnocení zedníků je fakt odvážné.

1) Jestli si za tím stojíš (te) tak sem dej nějakou fotku toho co jsi postavil vlastníma rukama, ukaž tedy co dokážeš když podle tebe nejsou zedníci moc chytří.

2) Jeden můj zákazník, Csc, soudní znalec z oboru stavebnictví, profesor ČVUT na stavárně, mně u něj doma dělá přidavače se slovy, že to je na mně moc podřadná práce.

3) Za dvacet, třicet let se všichni projektanti, dozoři, architekti a inženýři můžou jít leda bodnout, bo tady nebudou žádní řemeslníci, se všichni ženou na vejšku a zedníka za chvíli neseženeš.

4) Konečně pak když mluvíš o dozorovi tak ten tam je třeba jednou za tejden, tak asi ten zedník musí mít něco v palici, když to tejden bez tý buzerace dá.

SORYY to tykání ale člověku co mně prohlásí, že nejsem moc chytrej vykat asi nebudu, to je pro mne projev úcty a tu k tobě Hoummy rozhodně nemám.

PS: tady máš kus práce blbýho zedníka.

PS1: ač jsem oslovil několik autorizovanech osob tak nikdo z nich nedokázal v reálu nakreslit ani tu podělanou šablonu pro ramenát žebra.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: instalater*
Datum: 18.07.12 22:46

Pro robin1 Ta fotečka , to je tvoje práce? Aspoň tak usuzuji podle toho PS1: Stále na to koukám s otevřenou ústy. Mistrovská práce ..blbýho zedníka" . Krásné , nádherné , úžasné ,... . Hluboce smekám *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 06:20
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.07.12 13:52

Já bych si o tom kdo pročetl stavební zákon, kdy je tzv. tavební dozor nutný. Pokud staví firma, není nutný. St. dozor když není nutný dohled.

doplněno 18.07.12 13:54:

Opačně dohled není-li dozor- dozor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 18.07.12 14:13

SZ jasně říká, že musíte mít stav. dozor tj autorizovaná osoba. Zvlášť , když to děláte svépomocí. Lidi za poslední svoje peníze koupí parcelu 400 m2 a stavební firma jim staví jejich vysněný domeček. Je velká chyba nevzít si v tomto případě stavební dozor. Z celého srdce bych vám přála , aby stav. dozor byl člověk poctivý, prtože všechny nepoctivosti při stavbě vás doběhnou . Za každých ušetřených 10.000, vás oprava bude stát 10 x tolik. Stavební dozor a poctivý řemeslník to jsou poklady k nezaplacení. Je velmi málo lidí, kteří jsou hodně poctivý. Já jich znám jen pár. Takový stavební dozor vám dobře poradí kde ušetřit , doporučí a s ním se budete mít jako v bavlnce. Pokud se stavební dozor hodně zná se stavební firmou , je velké nebezbečí , že jim jde na ruku. Takových je hodně . *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.12 14:34
avatar

Naprostý souhlas...

Dobrý stavební dozor se vždy vyplatí, záměrně píši "dobrý stavební dozor", protože SD znám poměrně dost...a dobrých je z nich tak 20% (a to ještě možná přeháním). Nicméně pokud takového seženete, pak si můžete gratulovat, protože Vám často ušetří více peněz, než kolik si sám za svou práci vezme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.12 15:07

Stavební dohled od slova dohlížet ten musí být přítomen každý den. Stavební dozor, dozoruje příležitostně, třeba jednou za týden.

Jedna věc formálnost dozoru/ dohledu, která je stanovena v případě stavby svépomocí stavebním zákonem potažmo stavebním povolením, kdy Vám stát povolí aby jste si tu chalupu postavil sám a na druhou stranu se jistí, že u toho bude někdo kdo tomu rozumí.

Druhou věcí je stavební dozor investora, který pokud je dobrý, s velikou rezervou na sebe vydělá bo Vám ušetří spoustu peněz a zbytečné práce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.