Drážka do dřeva

Od: Datum: 17.07.12 01:16 odpovědí: 12 změna: 18.07.12 12:45

Ahoj,

rád bych si doma vyrobil podobný pořadač (organizér) do kuchyňského šuplíku jako na přiloženém obrázku. Čím nejlépe vyrobím drážky do dřeva, aby byl pořadač alespoň trošku variabilní?

Dá se použít nějaký vrták/frézka do klasické vrtačky, zřejmě spolu s nějakým držákem/pojezdem? Na netu jsem viděl za cenu do 1.000,- kč ruční modelářské frézky, ale nevím, jestli je to vhodné pro tento případ. Nechce se mi utrácet moc peněz za drážkovačku.

Nebo radíte vyprdnout se na drážky a variabilitu a jednotlivé díly spojit slabými hřebíčky?

Díky za vaše rady.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ar*
Datum: 17.07.12 01:46

Nevím jaké máte možnosti a jak je vybavená dilnička, jestli třeba máte vrtačku s možností upnutí do stojanu atd. Ty drážky by šly vyrobit tak, že ty dvě prkénka upnete proti sobě, vyvrtáte díry podél a máte půlkulaté drážky jako na foto. Popřípadě jen "vyfrézovat" fazetou vrtáku a nebo ručně nejprve kulatou rašplí a pak jemným kulatým pilníkem a finálně dohladit "šmirglpapírem". Záleží kolik pořadníků chcete vyrábět. Jestli až tak nezáleží na nutnosti variability tak klidně jen ty hřebíčky. Jak to tak znám, stejně to člověk pak už nikdy nepředělává a zůstane to tak jak se přepážky nastaví poprvé.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 17.07.12 06:14

Podle mně je nejednodušší cesta vrchní frézkou*hi*

doplněno 17.07.12 09:39:

Ještě mne napadlo udělat namísto půlkulaté drážky V drážky, ta se dá zvládnout na cirkuli případně i ruční pilkou*hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.12 08:38
avatar

Ano pokud ji tazatel má doma,pokud ne,přikláním se k první odpovědi.I s tím že jak se to prvně nastaví,tak to i zůstane.taky jsem to doma dělal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.12 09:22
avatar

Já bych si naplánoval,nač pořadač použiji a mezery mezi příčkami vymezil nalepeným prkýnkem .

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.07.12 10:36
avatar

Opravdu to musí být variabilní? Co mám zkušenosti, tak není třeba s tím nějak moc hýbat. Rozměř si, jak potřebuješ jednotlivý díly velký a celý vklad klidně stluč malinkými hřebíčky. Nebo by na to stačily týble Ø 6mm, klidně vrtaný skrz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kom72*
Datum: 17.07.12 11:46

Takže variabilita padá udělám to na ty hrebíčky.

Ale drážka, stejně by mne zajímalo, pokud budu někdy chtít jakoukoliv drážku udělat, musím si pořídit drahou drážkovačku?

V dílně mám akorát vrtačku a stůl + samozřejně různé ruční nářadí Ani stojan nemám, ale postupně se chci zazásobit.

Datum: 17.07.12 11:56
avatar

Na domácí použití by mohla bohatě stačit ruční vrchní fréza, dala by se sehnat už od tisíce korun, horní hranice je samozřejmě individuální http://horni-frezky.heureka.cz/

K tomu si koupíš patřičný stopkový frézy a uděláš si vlastně cokoliv. Úplně klidně by jsi s tím dokázal udělat ty drážky, práce na čtvrt hodiny, pro laika tak na hodinu. http://www.srovnanicen.cz/q/stopkove%20frezy%20na%20drevo/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kom72*
Datum: 17.07.12 12:25

Díky za odpověď. Jen mne zajímalo (už v původní otázce) jestli lze stopkovou frézu upnout do klasické vrtačky a dokoupit k ní pouze nějaký pojížděcí stojánek. Páč nevím jestli se to vůbec vyrábí, tak to ani neumím vyhledat přes google.

Datum: 17.07.12 12:35
avatar

No teoreticky by to jistě šlo. Prakticky by to ovšem nefungovalo. Vrtačka když moc, tak má ke dvoum tisícům otáček, ta vrchní frézka točí aspon desetkrát tolik. Takže potřebuješ nějakých 20 000 až 24 000 otáček.

Jinak k frézce jako příslušenství se dodává vodící pravítko a nebo jsou stopkový frézy s ložiskem. Ovšem na takovouhle příčnou drážku by ani jedno nefungovalo. Tam by to bylo nejlepší dělat podle nějakýho příložnýho pravítka, (klidně stačí kus rovnýho prkna, nebo překližky, či MDF, prostě toho co je zrovna po ruce) to přitáhnout svěrkou k materiálu a frézovat podle hrany frézky, případně podle kopírovacího kroužku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.12 16:18
avatar

Z cirkulárky mám respekt,zuby jsou zuby jako u psa.Ale kamarád měl do maflíka podložku,pomocí níž se upnul kotouč mírně šikmo.Do prkna po délce vyříz drážku na pero jako nic.Jen na stole nastavil výšku vyčnívajícího kotouče.Ale i bez toho by stačilo dvakrát vedle sebe říznout do 3 mm hloubky a je to otázka minuty.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.12 12:45
avatar

Pokud byste chtěl horní frézu tak se dají k určitým typům koupit i stolky a máte z horní klasickou spodní.Stopky bych do vrtačky nedával,to je hloupost.Horní frézou uděláte drážky jakékoliv kdekoliv.(myšleno s použitím různých frézek a ve dřevě či podobném materiálu.u lepších značek máte i bodec pro ovály.dají se s ní udělat krásné věci,ale pozor,dá se s ní i škaredě poranit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.12 12:51
avatar

Já si myslím, že takové drážky udělá i ručně každý jen trochu šikovnější chlap.

Drážku začněte dělat rašplí postavenou na roh, až bude správně hluboká, pak ji dotvarujte kulatým pilníkem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.