Přípojka elektro a O2 v jednom výkopu?

Od: Datum: 13.07.12 22:10 odpovědí: 10 změna: 14.07.12 22:54

Na hranici pozemku mám elektrický sloup (170 m). Už jen ten kabel je dosti drahý a k tomu ještě zemní práce. Zároveň potřebuji spolehlivý internet. Na 02 mi řekli, že mi přípojku zřídí za pár dnů na svoje náklady a ani nebudu mít povinnost odebírat jejich služby. Pouze si musím požádat o internet a po vybudování přípojky ho můžu zrušit. Pokud se pokládají jakékoli sítě, které nemusí být uloženy v nezámrzné hloubce - musí být minimálně 80 cm pod povrchem (mluvím o elektrice, ale usuzuji, že datový kabel na tom bude stejně. A proto se ptám jestli si lze požádat o tuto přípojku a při té příležitosti do výkopu vložit i kabel na elektřinu. Nevím jestli zde existuje nějaká odstupová vzdálenost, tak jako u ostatních sítí (např. voda a elektro světlost 40 cm). No a poslední problém: slyšel jsem o tom, že domovní rozvody elektro a dat. kabelů se nemají vést z důvodu rušení signálu vedle sebe. Což bych právě díky jednomu výkopu vůbec nesplnil. Otázkou taky zůstává zda O2 nepoužívá pro pokládky svých kabelů nedestruktivní metody zemních prací.

Nechali jste si zřídit přípojku od O2? Jak to probíhalo? Díky

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: cepagis*
Datum: 13.07.12 22:23

Nezámrzná hloubka je pro rozvody elektřiny zbytečná (a když jsme u toho, s klesající teplotou přece roste vodivost, takže podchalzení je vlastně prospěšné:-D) Kabelům stačí 60cm, do hloubky se nedávají kvůli mrazu, ale kvůli riziku porušení (abyste jej např. nepoškodil rýčem). Na souběhy jsou tabulky, ale mezi silovým a datovým bych odstup nechal, pokusím se najít v tabulce, ale tuším že to bylo nějakých 15cm. Můžete tedy dát nad sebe nebo vykopat silnější drážku a položit vedle sebe. Akorát nevím, jak se na to budou z O2 tvářit, že Vám vlastně vykopávají přípojku...

Datum: 13.07.12 22:35

Ohledně hloubky: To je mi jasné. Chtěl jsem tím říct, že voda musí být v nezámrzné hloubce a všechno ostatní co tam být nemusí, tak musí být z důvodu překopnutí nebo vyorání v hloubce 80 cm (tuším) jak ukládá norma.

15 cm by šlo. Potřebuji opravdu spolehlivý internet, tak bych to nerad posr... rušením datového kabelu.

Taky jsem zvědav jak se na to budou tvářit, ale myslím, že jím to bude ukradený. Řeknu jim - chlapi, potřebuji tady položit kabel na elektriku. Co kdybych to hodil do tohodle výkopu, ať nemusím kopat.

Myslel jsem, že na to budou tvořit nějaký projekt nebo schéma a přijede to nějaký chytrák zkolaudovat, ale po telefonu, který proběhl před hodinou mi chlapík řekl, že tak v úterý by to šlo. Jestli to není pozdě se ptal.

Od: cepagis*
Datum: 13.07.12 22:38

Někteří to dávají skutečně do jednoho šlicu, metodou "kabel na kabel", ale při souběhu 170 metrů bych se toho bál. Takže ať vezmou šiší lžici a jeden vlevo, druhý vpravo...

Datum: 13.07.12 22:29

Ačkoliv existují stíněné i "superstíněné" kabely bude nás dost co Vás budou od souběhu zrazovat. Už jsem se ale setkal s dost slaboprudařema co mi řekli, že souběh jim nevadí.

U nás přípojka O2 jelikož tu není kabelizace (mají to tu ještě vzduchem) probíhala tak, že od nejbližší rozvodné skříně naházeli kabel vidlema kam se dalo, na barák šupli lustrhák, ukotvili, vrtli díru do baráku a přípojka byla hotova. Když jsme bydleli v civilizaci a tam se dělala kabelizace, tak si to O2 kopala z ulice až do baráku.

Datum: 13.07.12 22:38

A toho se právě bojím - asi se ještě zeptám někoho na O2.

Od: mowla*
Datum: 13.07.12 22:37

Na UTP souběh se silovým vodičem až tak nevadí - pokud by se i nějaké ruchy naindukovaly, ´kroucením´ se vyruší - je to lepší, než položit jakkoli dobře stíněný kabel a pak stínění špatně uzemnit...

Ale hloubku bych nepodceňoval - rýč-nerýč, předpokládám, že kabel do pancéřovky nepůjde a není tak pevný, aby vydržel případné sesedání zeminy způsobené mrazem.

Datum: 13.07.12 22:37

Protože jsem skoro na konci vedení a za mnou je už jen jeden soused, kterej má doma klasickej katr (houpačku) tak bezpečně poznám když pustí katr.

Soused dal na ČEZ žádost o posílení vedení a dospělo to do stadia, že to bude ČEZ dávat do země a jelikož je na sloupech nataženej i telefon s internetem od O2 tak jsem se pídil jak se bude řešit telefon. Bylo mě projektantem řečeno, že není sebemenší problém dát oba kabely do jedný strouhy. Bude se jednat asi o půl kilometru výkopu. Takže to asi jde.

Datum: 14.07.12 00:56

Už jste si určitě všimli, že v této zemi se všechno řeší taknějak s citem...přiměřeně:)

Takže:

Tuto problematiku řeší norma ČSN 33 2000-5-52 a ta říká:

čl. 521.N11.13

Kabely silové do napětí 1kV se ukládají do země v hloubkách:

terén - 35cm (je-li mechanicky chráněn) nebo 70cm není-li mech. chráněn

chodník - 35cm

vozovka, krajnice - 100cm

samozřejmostí by mělo být jemnopísečné lože okolo kabelu a nad ním výstražná folie červené barvy.

Dále norma říká, že sdělovací kabely se kladou obvykle ve stejné trase (rýze) se silovými kabely a tabulka 52HN11 udává, že vnější vzdálenost mezi silovými kabely do 1kV a sdělovacími kabely by měla být alespoň 15cm. Při uspořádání kabelů ve vrstvách nad nebo pod sebou platí zásada, aby kabely vyššího napětí byly dole, nižšího nahoře.

Je toho víc, ale toto je asi tak v kostce to podstatné.

Mezi vícežilovým silovým kabelem a dnešním sdělovacím kabelem se nenaindukuje vpodstatě nic, i při já nevím jak dlouhém souběhu.

Ohodnoceno: 1x

Od: zabu
Datum: 14.07.12 07:01

A bude ta přípojka od O2 normálním měděným kabelem, nebo optikou? U optiky by souběh nevadil vůbec.

Datum: 14.07.12 22:54

Kabel O2 je normální telefonní kabel,složený z dvojvodičů.Nedávno mi hledali poruchu,tak jsem sledoval kontrolu trasy.Vedle na domě jsou antény pro směrové datové linky a odtud telefonní rozvody.Vysokorychlostní internet,telefon a televizi sleduji po těchto dvou drátcích.

JABRAKA

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.