Přenos teploty z mísnosti do mísnosti

Od: Datum: 12.12.12 21:30 odpovědí: 3 změna: 13.12.12 12:48

Dobrý den, v obývacím pokoji mám obestavěnou krbovou vložku Blanzek 70p. Tento krb sousedí s pokojíčkem, kam je vyveden vývod z krbové obestavby, mimo vývodů do obývacího pokoje. Teploty v obou místnostech je při chodu krbu cca 24C. Teplota v pokojíčku u stropu je 28C. Vedle popisovaného pokojíčku je další pokojíček, vzdálenost od krbu cca 4 metry, kde je teplota 19C. Chtěl bych mezi popisovanými pokojíčky u stropu odělat otvor o průměru cca 150mm, kam bych umístil ventilátor z nízkou hlučností, /třeba na chlazení počítačů/ abych se pokusil přenést teplo z pokojíčku vedle krbu /teplota 24C, u stropu 28C/ do pokojíčku, kde je teplota 19C. Děkuji za odborné rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: briketa007*
Datum: 12.12.12 23:56

Dobrý den, udělal bych to přesně jak popisujete, pokud to není zkopce tak bych tam ten ventilátor nedával. Teplý vzduch stoupá vzhůru, takže tam bude proudit sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 13.12.12 12:38

Podobný dotaz tu byl. Ale s 28°C u stropu si nijak nepomůžete. Bude to bezúčelné. Jedine udělat díru do stěny která sousedí s obezděnou kvbovou vložkou a vést do dalšího pokojíčku tento vzduch potrubím. Pokojíček sousedící s obývacím pokojem je vyhřívaný právě tímto horkým vzduchem, proto ho je schopen vytopit. Ale s 28°C je to nemožné, tento teplý vzduch zůstane u stropu a navíc po výfuku ventilátorem hned celkem výrazně ztratí teplotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.12 12:48
avatar

No tak jestli chcete opravdu odbornou radu, pak na profesionální úrovni se takové topení dělá teplovzdušným vedením. Celkem běžně bývá k vidění v kancelářských budovách a v nových větších hospodách.

Teplovzdušné vedení jsou vlastně odlehčené roury, často hranaté a lisované z ohnutých plechů, kterými pomocí nějakého ventilačního agregátu proudí ohřátý vzduch. Až po sem nic složitého.

Větší problém je s dimenzováním. Si myslím, že jestli opravdu chcete vytápět pokojík o dvě stěny dále, pak asi takový nějaký agregát a teplovod budete potřebovat. Přece jen, i pro vytápění malé místnosti budete potřebovat nějaký ten půlkilowatt tepelného výkonu a při tepelném spádu 8°C (teplota vzduchu pod stropem 28°C minus požadovaná teplota vzduchu ve vytápěné místnosti cca 20°C, tepelný spád=rozdíl teplot=28-20=8) budete muset přemístit dost velké množství vzduchu. Ventilátor z PC těžko bude stačit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.