Omítka perlinka ano či ne

Od: Datum: 13.07.12 15:50 odpovědí: 8 změna: 14.07.12 18:30

Dobrý den,spravujeme část staršího domku, staré vnitřní omítky jsme osekali, očistili zdivo a provedli klasický špric a hrubou omítku. Musím na hrubé omítky nanášet perlinku s lepidlem, nebo mohu nanést přímo štukovou omítku bez perlinky. Případně perlinku dávat jen na přechod materiálů (např betonový komín a cihelná příčka)? Případně kdybych si štuk míchal sám jaký písek, jaké frakce použít. Děkuji.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.12 15:54

Lepidlo a perlinka zeď zpevní a připraví podklad pod štuk. Pokud zeď je již sedlá a drží, možná by stačilo i bez perlinky, ale těch pár korun bych za tu perlinku dal. Štuk se vyplatí koupit, než si sám míchat.

Od: ann*
Datum: 13.07.12 16:09

Rozhodně nemusíte nanášet lepidlo a perlinku. (Pevnosti a soudržnosti nové hrubé v provní řadě pomůže, když už je to potřeba třeba na kotovici, dát do ní rabicovo pletivo). Já to vidím jako vyhazování energie a peněz. Normálně natáhněte přímo štuk a vymalujte.

Datum: 13.07.12 16:11

Již Ve vaší otázce je odpověď. Perlinku pouze na Vámi zmíněné přechody (komín zeď) i když já ji ani na tato místa nedávám, bo zastávám názor, že nevěřím tomu, že by perlinka případný pohyb komína vůči zdi udržela. Dalším argumentem proč perlimku néé je pak to, že difůzní odpor lepidla (dejme tomu 100) je někde úplně jinde než difůzní odpor VC omítky a štuku (dejme tomu 15).

Ačkoliv jak říká jeden zdejší poradce " za chvíli se bude dávat perlinka i do základů" tak tam prostě nepatří. Ostatně nenajdete ji ani technologických postupech výrobců omítek.

Přísluší se dodat, že není namístě zaměňovat perlinku, z technickými listy doporučovaným armováním problematických i Vámi zmiňovaných přechodů (cihla beton atp.) pancéřovou sítí vzdáleně připomínající perlinku (větší oka, větší tuhost, dříve zpravidla modrá barva), vkládané však do středu jádra, při dodržení technologie mokrá do mokré.

A nesmutněte *plac*po tomto menšinovém názoru, přijdou většinové, ostatně máme dobu perlinkovou*bzum*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.07.12 17:39

Souhlas:)

Od: tommik86
Datum: 13.07.12 16:15

Ja zase v tomto pripade nevidim duvod proc tam perlinku cpat.

Podle me je to zbytecny. V dnesni dobe vsichni zednici a zednicky firmy cpou zbytecne vsude a nesmyslne perlinku i tam kde nema nebo nemusi vubec byt..Driv nikdo zadnou perlinku na takovej postup nikdy nepotreboval a omitky drzi. Nevim co to je za modu. Radeji si za ty penize co stoji perlinka ( pripadne i prace ) kupte neco do domecku

To je jen muj nazor

Od: vesely
Datum: 13.07.12 16:17

Děkuji za rychlé reakce sám osobně si myslím že perlinka není nutná pokud je hrubá omítka nová,

Od: manas44*
Datum: 13.07.12 21:44

Rovněž mám starý barák který dávám dohromady
Já dávám perlinu raději všude. Protože dům je z části z vepřáku a z části cihla. Dělalo se tam několik úprav, větší okna, terasa, stropy, atd.
Všeci tvrdily že perlinka je zbytečná, když je nová hrubá.( není pravda) jedna místnost bez perliny má několik menších prasklin od sedání po úpravách. Nejsou zdaleka tak srovnané špalety jako kde jsou použity rožky a perlinka.
Navíc dávám jen jednu vrstvu fajnové.
Pokud bych na domě nic nepřestavoval tak si myslím že by to stačilo ale pokud žijete trochu novější dobou a ne tím co bylo kdysi tak bych určitě nešetřil a perlinku tam dal. Nic tam nepokazí. A nebudete muset alespoň běhat z akrylem a zamazávat praskliny.
Toť můj názor na starém baráku.

Pokud by šlo o novostavbu tak bych tam ani hrubou nedával ale rovnou třeba sádrové omítky nebo něco podobného.

Datum: 14.07.12 18:30

Perlinka je zbytečná pokud máte nové hrubé omítky.Sám jsem tohle před x lety dělal.Žádné praskliny a to je už přes deset let.A štuk míchat sám?V dnešní době?Ušetřené peníze za perlinku a lepidlo investujte do jemné omítky a kupte si ji ve stavebninách.Má jemnější zrno,lépe se hladí.Perlinku jsem používal jen při opravě dřevěných stropů.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.