Výměna stoupaček

Od: Datum: 13.07.12 10:26 odpovědí: 23 změna: 02.10.12 22:49

Dobrý den,

Bydlím v družstevním bytě, který jsem si na vlastní náklady nechala před necelým rokem kompletně zrekonstruovat.Jedná se o cihlový dům z roku cca 1910. Nyní probíhá ve všech bytech výměna stoupaček a přívodů vody. Výměna byla zajišťována družstvem s tím, že firma prostor v bytě uvede do původního stavu (tzn. zazdění, obklad, obložení sádrokatonem, výmalba). Jak mám postupovat v případě, že uvedení do původního stavu nebude odpovídat opravdu původnímu stavu?

Před rekonstrukcí bytu jsem se předsedy družstva ptala, kdy bude prováděna výměna stoupaček a bylo mi sděleno, že cca za 3-5 let. Kdybych bývala věděla, že to bude za tričtvrtě roku a byt mi rozbijí, s rekonstrukcí bych počkala.

Děkuji za Vaše odpověďi a rady.

Veronika

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.12 10:37

To je klasický a stále pokračující problém bydlení v bytových domech...

Nafoťte si pečlivě stav jak to máte teď...a pokud to po výměně stoupaček bude "jinak" (tedy hůře) hádejte se...reklamujte...Je ovšem

poměrně pravděpodobné, že Vám to nebude nic platné.

"Uvedení do původního stavu" je sice krásná věta..., ale velmi obtížně se realizuje i když by se náhodou jednalo o pečlivého

řemeslníka, natož když to bude "Lojza brigádník"...

Zvláště "výborně" tato věta "uvedení do původního stavu" působí v případě, že se jedná o práce v koupelně, kde jsou 10 let (nebo i daleko více) staré obkladačky, které již nejdou sehnat. Co pak je to ten "původní stav" že?

Ohodnoceno: 3x

Od: vkv
Datum: 13.07.12 11:50

díky :)

Od: mowla*
Datum: 13.07.12 10:44

Pokud jde opravdu o výměnu jen stoupaček (a nikoli navazujících bytových rozvodů), je vysoká pravděpodobnost, že se bytu práce nedotknou (pokud tedy řemesníku neupadne hasák na dlaždičky ;) ). Pokud se ale budou měnit i rozvody zasekané do zdí, sežeňte si v předstihu použité obkladačky - a nebo si vyberte nové.

Ohodnoceno: 2x

Od: instalater*
Datum: 13.07.12 18:15

Zdravím. Normálně to bývá tak , že každý inteligentní člověk , který dělá nové bytové jádro počítá s tím , že se kdykoliv může ve stupačkách něco opravovat a musí k nim být umožněn přístup. Líbí se mi , jak už se dopředu staráte o to , co kdyby vám to náhodou neudělali podle vašeho vkusu.

Od: inteligentniclovek
Datum: 23.09.12 19:28

Zdravim, normalne to byva tak, ze si nejaky remeslnicek zalobuje napriklad u jineho remeslnicka, rikejme mu technicky pracovnik druzstva, ze by bylo dobre, kdyby se vymenily stoupacky v par domech, a to predevsim, kde ziji mene inteligentni lide. Tento technicky pracovnik pak prijde a zacne placat nejake nesmysly o moznych havariich a zanaseni trubek atd. A neinteligentni lide pak odhlasuji neco, co ve skutecnosti neni potreba. Pak prijde remeslnicek cislo jedna a udela z koupelny kulnicku na drivi. A vse podle zakona.

Datum: 13.07.12 18:27

Byl jsem svědkem toho,že se v domě(už sdružení vlastníků) vyměňovaly odpadové stoupačky.Jeden z vlastníků bytů byl rozhořčen,že si rekonstruované vyzděné jádro,v němž měl nestandartně vyřešené připojení odpadů,které si mimo jiné rekonstruoval bez jakéhokoliv povolení a souhlasu sousedů,musel znovu rozbourat.

JABRAKA

Od: fakj
Datum: 23.09.12 19:31

Povoleni sousedu nepotrebujete, i presto ze bolsevici stale vladnou, komunismus je pryc.

Datum: 13.07.12 18:44

pánové Mowla + instalatér - ten dům je z roku 1910! Tam nejsou žádná bytová jádra, ani stoupačkové šachty. Tam jsou trubky napevno zazděné a není vyloučeno, že jich je v bytě několik (zvlášť koupelna, zvlášť WC a zvlášť kuchyň). Taky není vyloučeno, že voda do kuchyně jednoho bytu vede přes předsíň bytu sousedního. Takže tvrzení, že se výměna stoupaček obyvatelů bytů příliš nedotkne, je dost naivní. A věřte, že vím, o čem píšu (u nás vede jedna z 8 stoupaček v domě pro 6 pater přes obývák bytu v přízemí).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.07.12 18:59

máte pravdu, ale přoč se bát toho, že nebude vše v pořádku. Jde o to, si to přesně dopředu vymínit a zdokumentovat a předat zhotoviteli. Ten bude dopředu vědět jak má konat a bude vědět co budete po výstavbě vyžadovat. Samozřejmě Vaše obavy chápu. Byl bych také naštvaný. Předejte zhotoviteli přesný typ kachlíků,který jste kupovali a podobně.

doplněno 13.07.12 19:04:

p.instalater jste bohužel poněkud zcela mimo . . .

Datum: 13.07.12 23:34

miramira - proč mimo? Tak jak píšete -předejte zhotoviteli přesný typ kachlíků , které jste kupovala - každý obkladač ví , že už na druhé paletě nemusí být stejný odstín. ( když jsem si třeba pokládal doma 65m dlažby , tak jsem bral na přeskáčku z každé krabice, protože už se to lišilo. Natož po několika měsících. )A vidím obkladače , jak objíždí různé obchody a zhání stejný typ. A když vím dopředu , že se bude dělat rekonstrukce , tak to dokážu tak nachystat . že se udělá otvor pouze u podlahy a těsně u stropu . ( to už jsem taky dělal v Brně na Křence a na Bartošové a nebyl problém a to i na odpadu - litina ) K tomu slouží geba a podobné přechody. Když chodím dělat po panelákách a vidím ve stupačkách okýnko 30x40 a za tím dva vodoměry , tak ...hanba mluvit.

Datum: 14.07.12 08:05

nevím, s jakými domy máte zkušenosti, ale v takhle starých domech jsou roury (v lepším případě omotané filcem) usazené v drážce a komplet po celé délce a hloubce zaházené maltou (žádná dutina kolem nich). Takže při výměně musíte komplet onu drážku znovu vysekat. A to nemluvím o trubkách olověných, které se ještě občas vyskytují a které nemusí být rovné, ale můžou být různě naohýbané podle tehdejší potřeby.

Datum: 14.07.12 20:25

magdon - můžete mi říci s jakými domy maté zkušenosti vy? Kolik jste už udělal nových rozvodů ve starých domech? Proboha když dělám rekonstrukci ve starém baráku , tak dole u podlahy dám na trubku gebo , přejdu na PPR a u stropu totéž v opačném pořadí . Obdobně ale s jinými spojkami u odpadu. Dole pokud je obklad , tak v místě napojení dám pěnu a obklad jenom na sméčko. Pokud probíhá rekonstrukce , tak si to podle fotky najdu , poklepám na kachlu která duní a tu ,,vyříznu nožem " . Borec kterej dělá rekonstrukci , tak má hubu od ucha k uchu . Za chvíli je hotovej s minimálním bordelem. Uděláte mu kafíčko a může jít.

A teď mi napište jak postupujete vy , když děláte rekonstrukci ve starých barákách , kde nejsou šachty.

Datum: 15.07.12 21:46

Jenže, pokud jsem pochopil, v tazatelově případě nejde o výměnu v jednom bytě, ale o výměnu stoupaček v celé délce několika pater. Takže jaképak spojování starých a nových trubek u podlahy a stropu?. Ty staré prostě musí komplet ven a místo nich dát nové. Já osobně nejsem instalatér, nicméně jsem organizoval a byl přítomen při výměně osmi stoupaček v jednom domě z roku 1932. Jak vypadá rozvod ve zdech je patrné z přiloženého obrázku ( teda ta dy nešlo o výměnu stoupačky, ale o celkovou rekonstrukci koupelny). Tohle potrubí byste těžko Vámi popsaným postupem vyměnil.

doplněno 15.07.12 21:46:

obrázek

Datum: 15.07.12 23:30

magdon , je vidět , že o tom nemáte ani šajnu . Já se tím už hromadu let živím. Tazatele jsem pochopil naprosto přesně.Tyto problémy řeším každou chvíli. Co jsem udělal bytových jader a organizoval a osobně dělal už stupaček a to i v hodně starých domech- střed Brna , ani bych si už na všechny nevzpomněl. Pochopte , že vy tady učíte orla lítat. To co ukazujete na fotkách je můj denní chleba. Jednou jste se k něčemu nachomýtl a teď o tom budete dělat přednášky. Tečka.

Datum: 16.07.12 06:56

instalatere, tady neco zacina hodne smrdet, neni to nahodou samochvala?

Datum: 16.07.12 18:23

Nepochybuju, že máte větší zkušenosti v tomhle oboru, než já. Dostali jsme se trochu mimo původní dotaz tazatele, takže než nám to admin utne, položím Vám, jakožto instalatérský diletant poslední otázku a žádám Vaši poslední odbornou odpověď. Jak vyměním rouru, po celé délce natvrdo zazděnou ve zdi, aniž bych ji z této zdi po celé délce vysekal? Za Vaši smysluplnou odpověď Vám budu vděčný, čeká mě ještě řada rekonstrukcí koupelen a ušetříte mi tím dost práce.

Datum: 16.07.12 19:38

Pro magdon - OK . Dejme tomu že bydlíte v 2 patře a děláte nové jádro. V baráku jsou staré stupačky. Vodu uříznu u podlahy a u stropu a udělám NOVÉ ROZVODY ve svém bytě. U podlahy dám na starou trubku gebo a přechod na PPR . To samé u stropu v opačném pořadí. Tak že až na malé kousky starého rozvodu u podlahy a stropu mám v bytě VŠE NOVÉ. Obdobně postupuji i u odpadu , akorát s jinými přechody. Tyto spoje zafouknu pěnou a dole normálně zaobkládám , pod stropem perlinka a fajnová. Pokud se po nějakém čase rekonstuují stupačky v baráku , tak si to v 1 patru rozsekají ( pokud mají staré jádro) vy jím to v 2 patře pouze dole otevřete . Usřihnou zástřik a navaří tam svoji trubku z 1 patra . Na to jim stačí 20cm. To samé pod stropem , aby se dostali do 3 patra. Asi půl hodiny práce . Obdobně se dělá odpad .Štačí úplně 30cm . Z 1 patra vytahnou ( většinou bývá litina) Spoj u vás v 2 p. u podlahy se rozbije - litina je křehká . Zespodu nasadí na vaše nové rozvody HT odpad 2m a použijí při spojení se spodním odpadem prodloužené hrdlo . (dilatační kus) Přesuvku nedoporučuji. Tak že ve vašem 2 patře stačí pouze otvor u podlahy na výšku 1 kachle a pod stropem asi 30 čísel díra. Jelikož jste tam dal už před tím montážní pěnu , tak nemusíte tolik sekat. Asi 1 hod . práce . Samozřejmě mimo zednické zapravení. - OK

Vy jste asi nepochopil to , že když se píše o rekonstrukci koupelny , automaticky to znamená , že musím všechny staré rozvody vysekat a dát nové. Kór když se píše o starém baráku . V tomto případě mi bohužel zbydou pod stropem a u podlahy kousky ( 10cm) starého rozvodu. Když dělám nové jádro ve starým baráku , tak přeci nevytočím metr nad zemí ze staré stupačky starou vodu a nevrazím do toho PPR. To stejné u odpadu. Ještě to dělám tak , že tam vrazím podomítkovej uzavírací ventil .

Jak vyměním rouru, po celé délce natvrdo zazděnou ve zdi, aniž bych ji z této zdi po celé délce vysekal? Nechápu kde jste to vzal.

Datum: 17.07.12 10:04

Jak vyměním rouru, po celé délce natvrdo zazděnou ve zdi, aniž bych ji z této zdi po celé délce vysekal? Nechápu kde jste to vzal.

Mám dojem, že o tom je totiž původní dotaz. Tazatelka má zrekonstruovanou koupelnu, ale stoupačky v celém domě jsou původní (tedy i v její koupelně). Proto se obává, že jí při jejich výměně koupelnu opět rozbourají. Pokud jsem dotaz nepochopil spráně, je samozřejmě celá tahle diskuse zbytečná a já s Vámi zcela souhlasím. Jen škoda, že se tazatelka asi už o tuhle diskusi nezajímá, mohla by situaci upřesnit.

doplněno 17.07.12 16:31:

Jasně že smír*pivo*. Přece se tu nepoperem kvůli takové pitomosti*frajer*.

Datum: 17.07.12 14:59

Pro magdon - Trošku se pletete. Paní psala , že má kompletně zrekonstruovaný byt a Jak mám postupovat v případě, že uvedení do původního stavu nebude odpovídat opravdu původnímu stavu? To podle mne znamená , že už dopředu vymýšlí bič na řemeslníky . Proto jsem se taky tak rozparádil. ( objednám si v hospodě jídlo a už dopředu budu přemýšlet , jak to kuchaři nandám , pokud mne to nebude chutnat. )? Každému , kdo se v tomto pohybuje je jasné , že do původního stavu to nikdy dát nejde. Trefit přesně odstín obkladů je skoro zázrak. A při takovém velkém zásahu do bytu se vždy něco najde. Tak že smír? *pivo*

Datum: 17.07.12 19:47

já si s dovolením myslím, že tazatelka má pravdu. Ona není jasnovidec a při výstavbě koupelny nemohla předvídat a tušit jak a kdy se budou stoupačky vyměňovat. Pokud nejsou tyto volně vedené v nějaké šachtě, ale jsou zazděné nebo zaházené je nereálné,aby dosáhla technického řešení, které nebude kolidovat při budoucí výměně stupaček. Toho lze dosáhnout v panelovém bytě nebo v domě s podobným systémem šachet a napojenípotrubí do této šachty. Bič na řemeslníky bych hledat v jejím případě taktéž. V oblibě se chovají dost "divoce". Po správci domu bych žádal náhradu. Nejsem žádnej blázen, ale člověk má právo si opravit byt, a když mu tam nějakej neumětel potom příjde a vše rouzbourá je to dílo.P. instatlatere u vás je potřeba vše brát s rezervou, kde osobně beru, že Vám konkrétně vše funguje, vychází, jde dobře vyrobit, zařídit, ale věřte, že není vůbec těžké se setkat s řemeslníkem, co na co šáhne je hned další problém někde vedle. A o tom myslím tazatelka psala v úvodu. Technická diskuze výše zbytečně zaběhla do detailů,které se v případě dotazu stejně budou řešit možná jinak podle konkrétní situace konkrétního domu a konkrétního rozvodu, o kterém tady nikdo nemůže tvrdit, že ví, jak to bude vypadat. Nelze radit způsobem: "já to dělám takhle", když neznám a nemám přesné podklady a o místní situaci nic nevím. PAk můžu jen měsíce spekullovat coby kdyby jakby pročby,což považuju za ztrátu času. Někdy bývá mnohem cenější rada obecná.(např.přizvěte si ke stavbě odborníka, neco jako dozora, znalého v problematice,samato neřešte), můj názor.

Datum: 23.09.12 20:04

TO: instalatér za takovou rekonstrukci co vy popisujete bych vám nezaplatil ani korunu nějak vám uniká co znamená rekonstrukce ,aby jste mi nechal kousky starých rozvodů v bytě. Ještě že nebydlím v okolí brna nebo odkud jste.

Datum: 23.09.12 20:34

zkuste si to ještě jednou přečíst a pomaleji pokud jste to nepochopil hned napoprvé

Od: igor*
Datum: 02.10.12 22:49

Řada "odborných" firem při rekonstrukci bytu zapomíná na zásadní technicko bezpečnostní skutečnosti:

1. Technická šachta je společnou částí domu a není započítávána (v dobře vypracovaném Prohlášení vlastníka) do podílové plochy k určení spoluvlastnického podílu na společných částech domu.

2. Technická šachta musí zůstat z jedné strany po celé své stavební délce _ výšce lehce přístupná! _ bez nutných bouracích prací! (Pro případné opravy zde vedených ZTI, pro kontrolu požárně bezpečnostních uzávěrů-prostupů mezi jednotlivými jednotkami-byty.)

3. Technická šachta, v případě že je zde veden NTL plynovod _ plynovodní potrubí musí být:

1. u země a stropu větraná, pokud v šachtě není umístěn detektor plynu s "hlásičem" (samovýbušnost ZP je při 5%-15% ZP v ovzduší),

2. plynovodní potrubí musí být po celé své stavební délce od země (spodního prostupu) po strop (horní prostup) možné každoročně kontrolovat-revidovat.

Z výše uvedeného vyplývá, že vlastník bytu nese náklady případné bourací práce ze svého, jelikož nesmí uskutečnit stavební úpravy takového rozsahu, aby neumožnil "volný" přístup ke společným částem domu.

Jinak je posuzováno v případě domů klasické výstavby cihlové, kde nejsou bytová jádra s technickými stupačkami a ZTI ve vedena pod omítkou a obklady.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.