Prodloužení přípojky plynu

Od: Datum: 12.07.12 16:17 odpovědí: 18 změna: 19.07.12 20:51
avatar

Zdravím všechny.

Potřebuji poradit...v kuchyňské lince jsme trošku přeházeli skříňky a výsledek je ten, že máme plynový sporák o asi 2 metry dál než původně. Přívod plynu je klasika plynová trubka-ventil-hadice-sporák. Jenže teď je sporák daleko a já řeším to prodloužení.

Myslel jsem, že koupím hotovou 1,5 metrovou trubku (na vodu se takto pěkně hotový se závitem na obou stranách prodávají třeba v Bauhasu) a prostě to původní plynové vedení nastavím. Bohužel, na plyn prý musí být plynová trubka, bezešvá, ta na vodu tam prý nesmí. Trubky se ale prodávají po "tunách" a stejně doma nemám závitnici, takže jsem se pokusil navštívit několik instalatérských dílniček a chtěl si metr a pul trubky objednat. Všude se mnou vyběhli, že mi to udělají ale i s montáží plus dovozné, dépéhá a kdoví co ještě.

A teď konečně ten dotaz. Co když tu původní hadici (1,5m) nastavím další, 1,5metrovou hadicí? Není to "prasárna"? Normě to asi vyhovovat nebude, ale co se může stát?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.07.12 16:25
avatar

V pohodě to nastavte hadicí na plyn,zkuste těsnost mýdlovou vodou.Tak jsem to tak řešil a 10 let v poho.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mowla*
Datum: 12.07.12 16:27

Být tvým sousedem je docela ´adrenalin´! *smich*

Kolik si plynař za to prodloužení řekl? - 500,-? ;)

Jedna varianta je, sehnat delší přípojnou hadici (existují i delší, než 1500 mm). Druhá, lepší, zaplatit plynaře a posunout/nastavit trubku.

Jiné varianty - prodloužení samodomo (zvlášť, když o tom nemáš páru) nebo nějaké nastavování hadic zavaní průs. . . - tedy výbuchem...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 16:38
avatar

Kdyby si řek o pětistovku tak popadnu trubku a manželka už vaří večeři...

Malej kšeft to pro ně byl, že nemaj čas a že leda mi to přijedou komplet udělat ale nevěděj kdy a takovýty kecy.

A dále, kdyby existovala delší hadice, tak ji koupím a neřeším nějaký napojování...nejdelší co jsem viděl je právě 1,5 metru.

Datum: 12.07.12 16:32

Prasárna to je, ale funkční. Pokud to uděláte trochu zodpovědně, tak to bude OK.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.07.12 17:07
avatar

Jestli jsem to dobře pochopil, řešení trubkou se závitem patří minulosti a moderně se to řeší...?

Datum: 12.07.12 17:14
avatar

měděnou trubkou a tvarovkami. a spoje jsou lisované.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 18:58
avatar

knirku, nebudu Vám ani nadávat, strašit, či přesvědčovat, jen Vám položím otázky a podle vaši ch odpovědí se rozhodnete sám.

Dokážete správně namontovat hadici 1,5 metrů tak, aby byla správně namontována? Dokážete zjistit jarovou vodou unik ve spojích které jste provedl?

Takto to je přeci správné a těsné, schválené všemi možnými institucemi. Když přidáte ještě jednu hadici, dokážete jí spojit tak těsně jak tu jednu? Dokážete zkontrolovat těstnost i dvouch hadic?

Máte ještě nějaký dotaz?

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.07.12 19:39
avatar

Milane asi takto. Jsem elektrikář, vyučen, nějaké technické znalosti mám. Tu původní hadici jsem si před lety instaloval sám, včetně ventilu. Bydlím v paneláku a před lety jsem vyhodil starý sporák, připojení napevno. Jarovou vodu znám, nejsem si jist ale, zda tuto metodu dnešní plynaři ještě používají. Možná ti starší, jako jsem já. Při zapojení dvou hadic za sebou mi přijde jako "kritické" místo pouze právě spojení těchto dvou hadic. Napojení první na rozvod-ventil to je klasika a napojení druhé hadice do sporáku je taky vlastně standartní.

Ty hadice se vyrábějí s různými koncovkami a to by v tom byl čert, abych zítra v Bauhasu neobjevil nějaký způsob (pomocí nějakého bazmeku) jak to spojit!

Zítra napíšu, jak to dopadlo. :)

Od: hop®
Datum: 12.07.12 19:55
avatar

Doufejme, že ještě někdy něco napíšete! ;)

Jinak vězte, že napojování hadic nebo použití delší hadice než 1,5m je proti bezpečnostním předpisům, proto se delší hadice ani nevyrábějií. Pokud opravdu chcete toto řešení použít, buďte opravdu opatrný.

Jinak dvě závitové přechodky na měď (Profipress G) a kousek měděné roury by Vás vyšel na nevelké peníze, lisovačku v instalatérství za mírný poplatek (proti záloze) zapůjčí, případně Vám ty dva spoje zalisují na místě...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 22:57
avatar

To vůbec není špatný nápad!

Děkuju za nakopnutí. :)

Od: hop®
Datum: 12.07.12 23:02
avatar

Klidně Vás nakopnu i osobně za Vaše nebezpečné nápady! ;)*smich*

Ani nepíšete odkud jste, možná bych doporučil i konkrétní pomoc, ale to už případně pouze přes vnitřní poštu, hezký den...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 20:41
avatar

Tak hotovo, dle rady hop-ika jsem se držel a tady je veledílo. Moderně řešené. :)

Ty vodovodní trubky půjdou pryč, kdyby náhodou někoho napadlo, že na ten ventil nepude našroubovat hadice!

Datum: 19.07.12 20:48
avatar

A ještě tady :)

 

Datum: 19.07.12 20:51
avatar

jak jednoduché...

a to se musí počmárat tolika papíru..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.12 19:57
avatar

knirku, plynaři mají čihchačku, ale minulý týden jsem tady měl plynaře, páč se mi nelíbil "pertl" na hadici. Opravil dal nové těsnění, podávám mu jarovou vodu a ejhle... vytáhl zapalovač a škrtal...divil jsem se, ale byl jsem v pohodě, páč vím, že se nic nestane...

top je jako když va jako elektrikář pouřijete starý kabel s černými žílami...tak to bude ok:

doplněno 13.07.12 14:25:

předpisy jsou od toho, aby se porušovali, stejně jako každý z nás porušujeme standardně předpisy denně

revize se nařizují, ale nedidržují..

pane tazateli, moje rady neposlouchejte...páč ještě nikdo neviděl, že barák byl zničen kvůli tomu, že měl někdo kvalitně spojené dvě hadice.

(cikáni to spojují duší z kola a děje se něco?)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.12 14:08
avatar

Instalační předpis hovoří jasně:Připojení sporáku hadicí nesmí být delší než 1,5 m,počítáno od vnitřního uzávěru.Ten musí být volně přístupný z oblasti sporáku.Protože se v bytovkách dělají plynařské revize každé dva roky,delší přivod by ti neprošel.Pokud použiješ trubku,musí být ukončena plynovým kohoutem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.12 15:40
avatar

dvě hadice raději nespojujte, protože spojů na plynu má být co nejméně. Pořádně změřte délku hadice, kterou budete potřebovat a prostě si ji kupte nebo objednejte. Montáž zvládnete sám. Pak to chce vyzkoušet těsnost spojů, jak vám tu radili mýdlovou vodou nebo nějakým saponátem a hned můžete vařit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.