Jak řešit s pronajímatelem problém?

Od: Datum: 11.07.12 16:55 odpovědí: 27 změna: 19.07.12 20:33
avatar

Zdravím,

mám na vás jednu otázečku. Jsme s rodinou v podnájmu v rodinném domě se zahradou. Nyní nám přišlo vyúčtování za plyn (topení). A nedoplatek je obrovský a když říkám obrovský, tak bohužel obrovský. Zjistili jsme, že dům není vůbec zaizolován, nijak. Je tedy možné nějak s majitelkou řešit komenzaci? Je to například nějak zákonem pořešené? Nejsme na tom finančně úplně nejlíp, ale zase na druhou stranu... přijít za majitelkou s problémem a dočkat se jen - jestli se vám to nelíbí, můžete se odstěhovat také nechceme... majitelka je totiž poněkud... nepříjemné povahy. Měly jsme tu již jednou problém hned po nastěhování s elektrikou, kdy nám to zničilo jak počítač, tak notebook, ale vůbec jí to nezajímalo, ještě nám vynadala, že je to náš problém.

Opravdu by mi každá informace moc a moc pomohla.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.07.12 17:10

Dobrý den, nevím jak máte veliký byt, ale já v rodinném domku se zahradou platím měsíčně 2.600,00 Kč zálohu na plyn a to máme taky jenom topení. Jinak máme elektrický sporák a bojler. Takže plyn na nic jiného nemáme. Nevím, ale asi není žádný zákon, který by nutil majitele mít dům zaizolovaný, třeba na to taky nemají peníze. A když máte tak nepřijemnou majitelku tak proč tam bydlíte? Bytů i na podnájem je nyní opravdu všude dostatek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 17:17
avatar

maujenko, musíte dodat mnoho informací.

například, máte elektriku a plyn na Vaše jméno? máte měřáky jen pro vaší rodinu?

doplněno 11.07.12 18:09:

proč se ptám, zdali bylo měření OK. Takže to co Vám účtují je u Vás prokazatelně spotřebováno. Moje tchyně vlastní byt 2+1 v jaroměři a platila(do loňska) 46 tisíc ročně za plyn, za elektriku bych to musel hledat.

Těžko lze stanovit, jak hodně platíte, páč nic nevíme o domku a jeho vlastnostech, o způsobu Vaše obývání. Každopádně je nemyslitelné, (tedy alespoň pro mne), aby Vám pronajímatel pomáhal finančně s placením. Podobně to řeším s nájemcem o obchodě, kde by chtěl aby majitel zakoupil nové výlohy, aby nájemce ušetřil za plyn.

Proč by měl majitel platit vylepšení, jehož zisk ponese nájemce? (to by pak musel zvednou nájem...)

doplněno 11.07.12 19:43:

jaké spotřebiče jsou v bytě na plyn?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 17:43
avatar

evinkat - jedná se o přízemní domek 2+1, není moc velký, akorát se sem ve čtyřech vejdeme. Byla to jediná možnost, kvůli práci otce (za žádných okolností ji nechce měnit), jsme neměli žádný výběr. Navíc máme i zvířectvo, takže byt nepřipadal v úvahu. Jen abych toto osvětlila. Na plyn platíme zálohu 3 tis. a to jsme ji již v průběhu roku jednou měnili (navyšovali, báli jsme se nedoplatku). Plynem topíme a máme i ohřev vody (kotel).

milancukrar - něco jsem doufám vysvětlila už výše. Elektriku, plyn i vodu máme na naše jméno a měřáky jsou také jen na naši rodinu. Jen pro představu, jak jsem již zmínila, zálohu máme na 3 tis. a doplatek nám přišel 16 tis. Což mi přijde jako opravdu velká suma, nato, jak malý domek máme.

Datum: 11.07.12 19:26

Tak to jsme na tom s velikostí stejně. Ten doplatek je opravdu strašný. Není možnost, že vám plyn někde uniká?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 18:13
avatar

Děkuji za odpověď. Šlo mi jen o to, že když jsme nedávno zjistili (může to být tak měsíc), že dům není vůbec zaizolován a nám přišel takový nedoplatek, jestli je to možné nějak řešit. Takže děkuji za informace. :)

doplněno 11.07.12 18:14:

A stěhovali jsme se sem s tím, že je dům po "kompletní" rekonstrukci.

Datum: 11.07.12 18:21

Bohužel se asi nebudete moci opřít o žádný zákon.

Měsíční záloha i doplatek mi příjde přiměřený (sami musíte vědět, jak moc a jak efektivně topíte...).

Kompletní rekonstrukce nemusí nutně znamenat i zateplení. Měli jste se informovat dříve.

Aspoň jste před nadcházející zimou poučení a třeba dokážete spotřebu plynu o něco stáhnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: des*
Datum: 11.07.12 20:15

Mně se tedy doplatek jako příšerný nezdá.Je to docela normální placení při absenci jakéhokoli šetření.Topení přece není na to,aby se topilo naplno,třeba tam kde není potřeba a velikost,že se sem sotva vlezem,je jaká?Lidi topí a maj rozvalená okna a pak se diví.Račte se zamyslet nad sebou a šetřit.Kdo to nedělá ,pláče jak vy,ale to je jen špatným přístupem k věci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 16.07.12 09:03

Ta cifra je obrovská! Je to opravdu hodně peněz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 20:55
avatar

Ano, ano. To jsou problémy, které jsou nezávidění-hodné. Ten doplatek je děsný, ale možná by tady nějaké řešení bylo. Pakliže, jak říkáte, se nehodláte do budoucna stěhovat, kvůli zaměstnání manžela, tak co se dohodnout s majitelkou, že domek zateplíte na vlastní náklady s tím, že by Vám snížila nájem třeba o tisícovku měsíčně, po dobu jednoho roku. Kdyby jste se pak odstěhovali, ona by měla svůj domek zhodnocený a mohla tak třeba po příštích nájemnících žádat větší nájem. Pokud byste tam zůstali nadále, tak byste vlastně investovali do vlastní kapsy. Víte, on nikdo neví, jaké budou následující zimy, a abyste jste tam mrzli a ve strachu čekali na vyúčtování, to je děsné. Já vím, o čem mluvím, protože s tím také bojuji. Tedy mám vlastní domeček, zateplila jsem ho, ale topím elektrickým kotlem a mám tady prosklenou verandu, což je v létě nádhera, ale v zimě je to o něčem jiném.

Jiné řešení nevidím. Z právnického hlediska, není majitelka zodpovědná za to, kolik jste protopili. Není bohužel prokazatelné, jestli jste topili více, než bylo nutné. Bude to tvrzení, proti tvrzení a nikam to nepovede. To nelze nijak prokázat. Ale jestliže jste letos dopláceli tolik peněz, může to být příští rok to samé. Musíte to zvážit sama, jestli jste doma minulou zimu plýtvali, či nikoli. Pokud ano a nebudete chtít investovat do zateplení, tak je třeba si to zapamatovat a v budoucí zimě na to myslet, a třeba se raději více obléknout. Asi se Vám moje odpověď nebude zamlouvat, ale jiné řešení nevidím. Sama to tak dělám, a to jsem "svým pánem".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 21:58
avatar

...že by Vám snížila nájem třeba o tisícovku měsíčně, po dobu jednoho roku...

Vy dokážete zateplit rodinný domek za 12000 Kč*sok*? To teda klobouk dolů!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.12 22:06
avatar

Magdone, neznám rozlohu toho baráčku. Já jsem to absolvovala před šesti lety, ale je fakt, že ne kolem dokola, nebylo to potřeba a nemá patro. A také mi to tenkrát dělal jeden kamarád od kamarádky. No, snažila jsem se nějak poradit. Ne vždy se strefím. Tak třeba o dvě tisícovky, já nevím, byl to jen takový nápad k vyřešení situace po dobrém, za předpokladu, že se nějak obě strany dohodnou. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 21:04
avatar

Mně se zdá celková platba za vytápění tak malého domečku obrovská. Ale vinu vidím především ve vaší potřebě mít v bytě opravdu hodně teplo.

Nemám po ruce staré účty, také už 2 roky topíme uhlím a dřevem, ale ještě před asi 3 lety jsem platila zálohu na plyn kolem 3000 Kč. A vraceli nám přeplatek. Dům je obrovský. Původně 3 malé, dnes 2 větší byty. Dům jsme zateplovali a okna vyměňovali až loni. Takže mám zkušenosti s vytápěním starého nezatepleného domu se starými okny. Navíc bydlím v jedné z chladnějších částí naší země.

V první řadě musím přiznat, že jsem vyrůstala v rodině, kde se s teplem šetřilo. Někde se při 20 stupních v místnosti topení zapíná, někde se při stejné teplotě vypíná. Teplý svetr a tlusté ponožky byly v zimě samozřejmostí. Stará prostěradla a jiný přes rok nasbíraný textil v zimě mezi okny - rovněž samozřejmost. Zatažené závěsy na oknech v noci - také stupeň ušetří.

Z vámi popsaného to vypadá, že bydlíte v domě, kde snad musela být rozpadající se okna na první pohled viditelná, nabo máte na tepelnou pohodu opravdu vysoké nároky.

Zkuste si sami utěsnit každou škvíru a přidejte v zimě jeden svetr.

A nezlobte se na mě pro tuto radu, také šetřím každou korunu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 21:14
avatar

Nechci vypadat jako hulvát,ale zkuste v zimních měsících topit co nejméně. Znám lidi co topí v zimě na 25 stupnu a chodí v kratasích a tričku a pak se díví kolikm musí platit. Topte klidně na 20 stupnu a noste tepláky a 2 svetry. Divili byste se,kolik tím učetříte. My to takto provozujeme normálně.

doplněno 11.07.12 21:15:

bimbam mně s názorem předběhl :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 21:33
avatar

Heteráku, já byla ještě před Bimbanem, (ve srandě to myslím), ale přesně to jsem měla na mysli. Oni si totiž lidé myslí, že je normální i v zimě doma pobíhat v tričku, jako v létě. Dveře nezavírají, prostě na to kašlou a pak se diví, kolik propálili. Já tady v zimě také sedím ve svetru a vponožkách a nemám nikdy víc než 19-20 stupňů. A věř mi, stačí to. A když tady provedu něco s elektrokotlem, *bzum* což je u mně každou zimu běžné, tak mám i méně, a také to přežiju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 21:31
avatar

Ano, nám se bohužel zdá také obrovská, protože je to tu opravdu malé (po přestěhování se nám sem nevešla spousta věcí, kterou jsou nyní po příbuzných). Okna tu máme nová (díky té rekonstrukci), ale dáváme i záclony (také si myslím, že to na únik teplá má vliv). Dávám je do oken tak, aby před radiátory nic nebylo, ani před žádný radiátorem nemáme žádný nábytek. Na všech oknách jsou navíc deky. (Přiznám se, že kvůli kočkám, aby si tam mohly lehnout a okounit ven. *smich*) Já nesnesu teplo, takže když jsme tu měli dvacítku, okamžitě se vypínalo, radši jsme se přioblíkli. Dříve jsme měli velké finanční problémy, proto se teď snažíme šetřit, kde se dá, takže si troufnu říct, že jsme tak nějak v tomhle "vycvičení". A proto jsem také nyní z takového doplatku velmi rozladěná, se přiznám. :)

Na plyn je tu jen ten kotel - tedy ohřev vody - topení. Toť odpověď dalšímu z vás. :)

Už jsem pochopila, že už s tím nic nenaděláme. Ale moc si vážím vašich rad. ;)

Datum: 11.07.12 21:34
avatar

spotřeba se Vám nezdá vysoká, ale to je realita. Tolika tepla jste spotřebovali. Na ohřev vody je velká spotřeba. Máte myčku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.07.12 21:44
avatar

Majulenko, já Vám věřím, proč byste si vymýšlela. Ale jak je pak možný, tak vysoký nedoplatek? Já mám všechno na elektriku, tady plyn není, ta je dražší než plyn, platím 2.600kč zálohy. Vařím, peču, topím, koupu se, myčka pračka, a měla jsem letos přeplatek kolem čtyř tisíc. "Bestie" *smich* z čezu mi to už neposlali složenkou, ale že prý nemám platit a bla bla, nebudu to popisivat, je to mimo zájem věci. No, ale jak Vám tady tak odpovídám, uvědomuji si zároveň, že já jsem sama, takže mám samozřejmě menší spotřebu na všechno, kromě toho tepla. Tolik neperu, koupe se jenom jeden člověk a tak dál...

No musíte to uvážit a vypátrat, jak se to stalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 16.07.12 09:18

Neznáme rozlohu, nevíme zda to 2+1 nemá 160 m2, nevím zde to není jen z jednoduchých cihel atd. Nevíme zda nemáte jednoduchá okna, nevíme zda nevytápíte na 27 st. Já bydlím v domě 180 m2 , platím topení 1200 měsíčně. Ale toto záleží na velkém množství parametrů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.12 22:08
avatar

No to je moje řeč. Přesně v tomto smyslu jsem odpovídala Magdonovi o trochu výše. Nevíme vůbec nic. Jen to, že byl vysoký nedoplatek a každý se snažíme nějak vysvělit po svém. Ale stejně to nevyřešíme. Možná však, že nějak pomůžeme svými zkušenostmi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.12 11:32

Pokud je v domě vhodné místo pro umístění kotle na tuhá paliva a bydlení je do budoucna perspektivní, tak bych se snažil s majitelkou domu dohodnout, že na vlastní náklady změním zdroj tepla. Hnědé uhlí je stále nejlevnější zdroj energie.

doplněno 17.07.12 11:32:

A ještě spálím všechny hořlavé odpadky z domácnosti :))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.12 11:42
avatar

Letos byla krutá a hodně dlouhá zima. Mi vraceli nějakých 1.600 každý rok. Snad už 10let. A letos mám nedoplatek 3.000. Ani se mi nechce věřit, že jsem propálila o víc jak 4.500 více než jiné roky. *plac*Před domem se rozčilovali sousedé, všichni dopláceli, tak nějak jako já. *plac*Je to smutný příběh.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.12 17:40
avatar

babkazov,

porovnávala jste spotřebu plynu v kubíkách? Kolik kubíků loni a letos?

Mě klesla spotřeba plynu, ale přijal jsem ekonomický balíček opatření...

:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.12 20:53
avatar

V jednom máš Milane určitě pravdu. Minulá zima nebyla určitě krutá, vyjma několika dnů, kdy třeba u mne všechno zamrzlo a bylo po srandě. Stačila jedna jediná noc a bylo to v čudu. Ale zato byla ta zima vleklá a trvala dlouho, s výkyvy desítky stupňů. A to se muselo chtěj nechtěj, zase zapínat topení. A v tom bude myslím ten problém tazatelky. Já jí věřím, že dávala pozor a že se oblékala do svetrů, jenomže on už byl duben a pořáda byla zima.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.07.12 21:10
avatar

Suzy, je třeba kontrolovat spotřebu za několik let...

Příklad moje tchýně dobírala za plyn okolo 20 tisíc... ale nikomu to nic neřekne...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 20:26
avatar

Jéžiš Milane, tak to by mi teda "něco určitě řeklo", *modla* (hned bych to prošustrovala). Já jsem v podstatě, doufám, nezávistivý člověk, ale teda v této chvíli, Tvoji tchýni závidím. Doprčic, dvacet tisíc, jak to dokázala? A že ona tam vůbec celou zimu nebydlela. Ty jsi něco zatajil, že ano, ;). Jinak ahojky, myslím to samozřejmě dobře a v legraci. Jen jsem Ti chtěla přátelsky odepsat. S.

doplněno 19.07.12 20:32:

Hm, teď jsem si to znova přečetla. Píšeš, že je třeba kontrolovat spotřebu několik let. V tom to bude vězet. Asi ta Tvoje tchýně získala těch dvacet tisíc během několika let úsporného počínání-si se spotřebiči, a ne tak, tak jsem to já pochopila z první vody, že jí to vrátili za jeden rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.07.12 20:33
avatar

Suzy, jasně že to není normální stav. Já to taky od Tebe beru jako legraci a nijak se nezlobím. Tchíni mi můžeš závidět, ale je to babička 80 let a 100kg těžká ZTP II. stupně. Takže když se pedělá, musím jí odnést na záchod a tam se o ní postará žena.

Ale k tomu plynu, právě že je nepohyblivá, dostala se do domova důchodců. Na konci listopadu se přestěhovala, já pak na sebe přehlásil plyn v lednu...takže proto dobírala přes 20 tisíc...

Její peníze jsem tedy prošustroval, že jí musím doplácet na domov důchodců, páč nemá tak velkou penzi, aby si platila sama..

Hergot, to jme odvedli debatu jinam...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.12 18:22

Nezlobte se, ale letos určitě nebyla dlouhá a krutá zima. Vyjma cca 3 týdnů byla zima v pohodě. Jinak, zaregistrovala jste zdražení plynu?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.