Jít do pronájmu nebo do podnájmu?

Od: Datum: 10.07.12 12:32 odpovědí: 8 změna: 10.07.12 19:27
avatar

Co je lepší,jít do pronájmu bytu který,má fyzická osoba v osobním vlastnictví nebo do podnájmu,kde byt má fyzická osoba v družstevním vlastnictví. Jaké sou výhody a nevýhody pro nájemníka?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 10.07.12 12:38

Domnívám se, že "nájemníkovi" je v tomto případě úplně jedno, jaké vlastnické právo má k danému bytu pronajímatel - záleží na znění nájemní smlouvy.

Není to ovšem - resp. nemusí - pronajímateli - v případě družstevního vlastnictví mohou být jeho práva k nakládání s bytem omezena družstevními stanovami (ale to je ´jiná´).

doplněno 10.07.12 12:40:

Oprava: Není to ovšem jedno - resp. nemusí být -

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hankauk*
Datum: 10.07.12 12:38

Myslím, že je to úplně jedno. Záleží na tom, jak máte postavenou smlouvu včetně výpovědní lhůty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 12:41
avatar

Určitě je nelepší koupit byt v osobním vlastnictví. Byt bude Váš! To znamená, že nemusíte platit žádný nájem a nic podobného. Budete pouze platit měsíčně určitou částku do fondu na opravy a celkovou údržbu domu, ve kterém se byt nachází. V bytě můžete provést jakékoliv opravy aniž byste se někoho ptal o svolení.

Družstevní byty jsou většinou docela drahé. Každý rok se zvyšuje základní sazba nájemného. Ale výhodou asi je, že pokud se vám v bytě něco rozbije, tak Vám to opraví.

Pronájem bytu od nějaké osoby je risk. Může Vás kdykoliv vyhodit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 10.07.12 17:08
avatar

Frosti: co myslíte že je FOND OPRAV?.?.? Je to převlečený nájemný!.!.!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 19:27
avatar

Ano, ale určují si ho defakto nájemníci- družstvo vlastníků pokud jsou... A taky je nižší než případný nájem třebas od města (pokud si tam družstvo neodhlasuje nějakou pálku)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 13:06
avatar

Je potřeba si vybrat slušného člověka. Tedy kouknout na návrh smlouvy, zda bude vyúčtovávat třeba zálohy na energie, vodu atd. *jasne* A vůbec, jak smlouva je koncipována a jak moc chce majitel na nájemníkovi, podnájemníkovi vydělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 13:32
avatar

Významný rozdíl mezi nájmem a podnájmem bytu je v případě vypovězení smlouvy (nájemní, podnájemní). U podnájmu platí, že nebylo-li ve smlouvě dohodnuto jinak, pak lze podnájem vypovědět bez uvedení důvodů ve lhůtě nikoli kratší, než 3 měsíce. Vypovědět nájemní smlouvu ze strany pronajímatele lze jen z důvodů uvedených v zákoně; v některých případech pouze s přivolením soudu, v některých i bez přivolení soudu. Podrobnosti najdete v § 710 a násl. obč. zák.

Z uvedeného vyplývá, že nájemce má mnohem větší jistoty než podnájemník.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 16:26
avatar

V dotazu jste použil slova pronájem [byt pronajímá vlastník bytu (fyzická osoba/družstvo); nájemce si byt najímá) a podnájem. Vycházím tedy z toho, že se ptáte na rozdíl mezi nájmem a podnájmem z hlediska toho, kdo by měl v bytě bydlet.

Kromě rozdílů uvedených výše zmíním uzavření smluv o dodávkách energií a stanovení výše záloh na ně: V případě nájmu můžete s dodavateli uzavírat smlouvy přímo Vy a můžete se dohodnout i o výši záloh, případně můžete smlouvu/y vypovědět a přejít k jinému dodavateli. Dodavatelé energií účtují energie přímo Vám a při ročním zúčtování Vám vrátí (zpravidla až na vyžádání) případný přeplatek nebo Vám vyfakturují nedoplatek.

V případě podnájmu má smlouvy uzavřeny nájemník, který Vám stanoví výši záloh. O výši záloh nemůžete diskutovat a mnohdy se stává, že Vám nájemník služby ani nevyúčtuje, ani nevrátí přeplatek.

Skončí-li nájemci nájemní vztah (např. při porušování povinností člena družstva), skončí spolu s ním i vztah podnájemní, a to i bez výpovědní lhůty (poruší-li člen družstva své povinnosti, není družstvo povinno vyčkat ukončení závazků/smluv člena,...).

V případě bydlení v najatém bytě bývá možné zřízení trvalého pobytu (za předpokladu, že vlastník bytu souhlasí), v případě podnájmu nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.