Elektrika - problém i u souseda?

Od: Datum: 09.07.12 20:43 odpovědí: 9 změna: 10.07.12 09:56

Zdravím, před týdnem jsme začali rekostruovat umakartové jádro a shodou okolností po odstranění z prasklé stoupačky z bytu nad námi kápla voda do elektriky, vyhodil nám jistič a prý vadným nulovým vodičem který se přepálil nám odešel elektroměr. Poté přišel soused, že prý mu to vypálilo PC a mikrovlnku. Je možné že by to s tím mělo něco společného nebo na nás soused " něco hraje na pojišťovnu"


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: des*
Datum: 09.07.12 21:17

Zdali je to možné vám vysvětlí elektromontéři.Mně se to tedy nezdá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.12 21:21
avatar

Když si to zopakuji, tak problém byl u vás, vám šla voda do elektriky, vám to spálilo elektroměr a jemu by to mělo spálit pc? To se mi moc nezdá...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.12 22:09

No,

popravdě si neumím představit:

1/ ani jak z kapky vody vyhodí jistič

2/ ani jak vadným nulovým vodičem odejde elektroměr

3/ ani jak celá tato taškařice vypálí PC a mikrovlnku...

Nemohl by jste sled událostí popsat detailněji?

Rád bych Vám pomohl, ale toto mi hlava nebere.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.12 22:18
avatar

Tak na tuhle otázku by Vám dal odpověď někdo, kdo by měl možnost dopodrobna prozkoumat poměry v zapojení elektroinstalace jak u Vás, tak i u souseda. Pokud je soused napojen zásuvkami na jinou fázi než Váš byt, mohlo by se při přerušení nulového vodiče (podobná závada by ale musela být současně i u něj) tam objevit (přes pospojování koupelen např.) v případě poruchy napětí sdružené, tedy 400V namísto normálních 230V. Pravděpodobné je to velmi málo, ale nemožné to, myslím, není.

Bude zajímavé, co napíše ještě někdo další. Ale jestli jste skutečně "spálil" elektroměr, děly se tam asi nevídané věci. Hlavně že všichni zůčastnění přežili. Elektroinstalace je ale zralá na důkladnou kontrolu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.07.12 22:30
avatar
Stát se to klidně může, když se při zkratu odpáli společný nulák, mohou se přes "nenulovaný" nulový vodič dostat různé fáze proti sobě a škoda je hotová. Tak mi odešel fax, z jedné strany jedna fáze a z druhé po nuláku jiná fáze přes jiný spotřebič.
Soused spekuluje, ať předloží poslední revizi instalace, pokud ji vůbec má.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 10.07.12 08:47

Přesně, je to panelák. Dle mít zkušeností to funguje tak , že na jednu fázi je napojeno vše a neustále to všem vyhazuje pojistky. Máte pojištěnou domácnost?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 09:07
avatar

Naopak, kdyby byla v celém domě jen jedna fáze, tohle by se stát nemohlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 09:02
avatar

Není to moc pravděpodobné, ale teoreticky to možné je. Ovšem ten nulák by se musel přerušit ještě ve společném rozvodu, tam, kde mají byty nulák společný. tedy před elektroměrem (Vaším i sousedovým). Že by to udělala voda nateklá do Vaší instalace se mi moc nezdá. Ta by nejvýš vyhodila jističe (od toho tam jsou). Pokud k něčemu takovému skutečně došlo, nechte udělat neprodleně revizi celého domovního rozvodu (hlavně společných částí). Bez legrace, jde o život.

doplněno 10.07.12 09:05:

Mimochodem, podle zákona máte mít revizi el. rozvodů každých 5 let. Jak jí máte starou Vy (jestli vůbec)? Je možné, že budou problémy s pojišťovnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.12 09:56

Mě se to stejně celé nezdá...bytové jednotky nad sebou bývají z pravidla zapojené na totožnou fázi, i když připouštim, že to nemusí být pravidlo. Pokud by se i tak uloup nulák někde ve společném rozvodu, nadělalo by to škody mnohem víc, možná už by se někdo z obyvatel domu rozsvítil...

Pravidelná revize jednotlivých bytů nikdy nebyla a není povinná nebo určená. Někdy jí pojišťovny vyžadují, ale to je jiná písnička.

Povinná je pouze pravidelná revize společných prostor.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.