Okna sousedu smerujici k nam na zahradu

Od: Datum: 08.07.12 21:58 odpovědí: 3 změna: 09.07.12 08:16

Zdravim a predem dekuji za jakykoli ohlas a reakci.

Koupili jsme pred casem vesnicky rodinny dum. Je to klasicky dum vesnickeho typu umisteny (stejne tak ostatni domy v ulici) kolmo na mistni komunikaci. Jiz pri koupi jsme byli upozorneni prodavajicim, ze se on jako majitel sveho, nyzi jiz naseho, rodinneho domu soudil se sousedy kvuli vybudovani dvou oken na sousednim dome, ktery je postaven paralerne s nasim, cca 1 metr od hranice naseho pozemku. Uz od pohledu je patrne, ze jedno okno je puvodni (proti nemu nic nemame), ale dalsi dve okna si sousedi vybudovali aniz by cokoli konzultovali. Tyto dve okna jsou ve stadiu hrube stavby - jsou tam pouze diry a nove vytvorene preklady - jedno z oken je zabednene.

Podle nasich informaci sousedi tu soudni pri vzdali - mimo jine take ze zdravotnich duvodu.

Nidky jsme se se sousedovi o teto kauze nebavili, nikdy na to neprisla rec, ani nas to netrapilo. Dneska nam ale sousedka oznamila, ze bude na dome vymenovat okna a trochu se bojime, aby nevyuzila situaci a nezacala si delat co chce v nasi nepritomnosti. Nerekli jsme ji jeste nic - ze o teto situaci vime.

Budeme se snazit kontaktovat prechoziho majitele naseho domu, jak ten spor tenkrat presne dopadl a take zajdeme na stavebni urad, ale radi bychom vedeli nase sance, at jsme pripraveni.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.07.12 22:30
avatar

Jiří, chcete vykopat válečnou sekeru?

Těžká rada, právně nebo sousedsky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.12 22:34

Začal, bych jak správně uvádíte na stavebním úřadě.

Po právní stránce lze konstatovat, že jednou z Vašich zbraní je požárně nebezpečný prostor stavby (PNP) který by neměl překračovat hranici pozemku. Pro bližší stanovení PNP je potřeba znát požární výšku objektu, velikost plochy stěny a oken a zněj stanovit příslušné procento požárně otevřených ploch.

Výše uvedené by mělo být součástí, žádosti o stavební povolení, kdy ať za starého stavebního zákona (pokud tam byl spor lze jej předpokládat) tak za současného, se jedná o zásah do nosné KCE a vzhledu stavby, respektive součástí žádosti by mělo být požárně bezpečnostní řešení či zpráva a na navazující stanovisko HZS.

Dalším Vaším nábojem, by pak ustanovení o vzdálenosti staveb pro bydlení od hranice pozemků, kdy u mneších vzdáleností nesmějí být ve stěnách směrem k hranici okna obytných místností. (může být třeba WC)

Jinak Vás asi zklamu, co týká možného obtěžování pohledem, jelikož v tomto směru je zde ustálená judikatura NS kdy právo na ochranu před pohledem je vnímáno jako Vaše právo bránit se pohledu do Vaší stavby zvenčí (tomu odpovídá praxe pořizování záclon, závěsů atp.)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 09.07.12 08:16

Robin má pravdu. My řešili podobný problém. Hulvát soused co si na nás stěžoval v jednom kuse a kradl u nás, si udělal okna k nám bez povolení až to dodělal. Přišel stavební úřad, že to má odstranit. Přišel a brečel. Okna jsme tam nechali, ale před to jsme nasadili keř, vyroste do výšky 4 m. Do místnosti nikdy nepřijde světlo. Nejhorší je pro nás okno z WC u naší terasy. Nejpřejte si slyšet co slyšíme my.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.