Výběr krbových kamen Jotul

Od: Datum: 08.07.12 20:29 odpovědí: 4 změna: 10.07.12 02:00

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na krbová kamna. Líbí se nám Jotul 400 CB. CHtěli bychom litinová krbová kamna (bez výměníku) na sezónní přitápěnívytápění. Kamna by byla v přístavbě RD (umístěna v obývacím pokoji 36 M2, nad ním je podrovní ložnice 26 M2, oetvřená chodba k dlaším místnostem. Přístavba je zateplena (10 polystyren) plastová okna. Stále si nevím rady s výkonem kamen, aby nebylo přetopeno. Kamna by vyhřívala obývací pokoj, podkrovní ložnici a zda by šlo teplo i do chodby a dalších místností...?

Moc se nám líbí i kamna s vyšším výkonem Jotul 500 (praktické přikládání z boku).

U obou kamen je ale psáno, že je třeba externí přívod vzduchu. Nevím co to je :)). Máme komínovou sestavu Schiedel, průměr 200 mm, výška cca 6.5 m. Zakoupenou redukci na kouřovod. Co prosím znamená externí přívod vzduchu, musí se proto ještě něco budovat, bourat, ...:) Komín nám začíná na podlaze obývacího pokoje, (někde psali o přívodu externího vzduchu ze sklepa, ...:)...

Můžete mi prosím poradit? Co se týče výkonu kamen vzhledem k velikosti prostor a zamýšlenému užívání co s externím přívodem vzduchu.

Moc děkuji. Lucie


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jendax
Datum: 08.07.12 20:49

externí přívod znamená , že vespod kamen je natrubek a tam jde vzduch zvenku trubkou. Nemusíte ho používat - mužete brát vzduch z interiéru .Záleží jak máte vzduchotěsný dum.Při roztápění stačí třeba otevřít mikroventilaci.

Jotuly jsou stáložárná kamna .To znamená, že je roztopíte na provozní teplotu (200- 350°C) a zavřete vzduch(záleží jaky chcete vykon) .I na zavřený vzduch musí splnovat emise - čistě hořet. To znamená ,že potom pomalu a dlouho hoří.


U jotulu F 400cb budte opatrní . Mají velké dveře a když je nízký komím (5m) tak mají problémy s zakuřováním při přikladaní.

Doporučuji koupit spalinovy teploměr http://www.e-teplo.cz/teplome…spalin-pro-kamna-a-kotle.html Optimální teplota je 200-350°c .A tehdy je začít zavírat .Samozřejmě až dohoří dřevo , teplota jde níže . Já přikládám i při cca 150°c . Těch 350°C je maximum - aby jste kamna nespálili. Teploměr dávám nahoru na plotnu.

Ještě si přečtěte toto http://forum.tzb-info.cz/1173…kamna-do-bytu-v-secesnim-dome

Ohodnoceno: 0x
 
Od: badyna*
Datum: 09.07.12 11:37

Děkuji za odpověď. S externím přívodem vzduchu jste mě uklidnil (že nemusíme už nic bourat:). S tím "zakuřováním" - to myslíte, že při přiládání vnikne kouř do místnosti? Co tedy Jotul 500 cb ( s bočním přikládání - ale vyšším výkonem - stále mám strach, abychom to "nepřepálili - poměr výkonu kamen a velikost místnosti - v obýváku bude k nevydržení a jinde zima...:(?)

Jak to vidíte ještě co se týče výkonu a velikosti místnosti a přilehlých místností + je reálné přitopit tak i do dlaších místností jen otevřenými dveřmi?

Jinak máme plyn. topení i s možností přepnutí na kotel na uhlí, kde občas naládujeme i dřevo (jen na zavlažení domu jaro/podzim).

děkuji. Lucie

Od: jendax
Datum: 09.07.12 20:05

Máte dobře zatepleno , nová okna . Takže jotujy 500cb vám nedoporučuji . Jedině ,že máte na vytápění 120 - 200 m2. A snad na chalupu kde se trvale nebydlí a přijedete do vymrzlé chalupy tak snad .

Kamna jsou místní vytápění a potřebujete otevřenou dispozici. To znamená chodbu , kuchyn ,obyvák a schodiště v jedné místnosti .Takový ten americký dum s e schodištěm a otevřenym spodkem .

Já bych šel do jotulek 3cb anebo http://www.litinovakamna.cz/morso-2110-p-433.html

Dále se podívejte na teplovzdušná kanadská kamna

http://www.krbova-kamna.cz/cz…krbova-kamna/f1100-small.html

http://www.krbova-kamna.cz/cz…dukty/krbova-kamna/vista.html

http://www.krbova-kamna.cz/cz…krbova-kamna/alderlea-t4.html

Ty mají vyhodu , že mají druhý obal okolo sebe( bud plech nebo litinové pláty) a ohřívají vzduch ( nepečou vás tolik jako sálavá) .Dochází k promíchání vzduchu v místnosti a topí takzvaně za roh.

Pokud si koupíte sálavá kamna a máte vysoké stropy , tak doporučuji stropní ventilátor

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 10.07.12 02:00

Jen poznámka - externí přívod vzduchu je dobrá věc, studený vzduch zvenku nejde přes místnost ale přímo do kamen = místnost se zbytečně neochlazuje a není v ní tak suchý vzduch. Pokud máte místnost utěsněnou a pustíte digestoř, tak kamna s externím přívodem nezakouří...

Výkon kamen hrubý odhad cca F3 TD/ CB, tj. cca 5 kW trvalého výkonu s velkým topeništěm. Pokud chcete teplo i do dalších místností, tak na to jsou lepší teplovzdušná kamna (dvojitý plášť ve kterém se ohřívá vzduch).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.