Výkon kotle a rychlost vytopení

Od: Datum: 08.07.12 14:15 odpovědí: 11 změna: 10.07.12 13:26

Musím před zimou vyměnit kotel na tuhá paliva. Jak je to s jeho výkonem? Jestliže zvolím trošičku výkonnější než je třeba, budu mít rychleji teplo? V čem se liší kotel s výkonem např. 16kw a kotel stejného typu s výkonem 25Kw? Díky za rady

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 08.07.12 14:20

"rychleji teplo" není jen otázka výkonu kotle, ale i radiátorů - jde o provázaný systém a kotel by měl být dimenzován přiměřeně, ne moc (ani málo).

Ohodnoceno: 2x

Od: hop®
Datum: 08.07.12 14:28

Zdroj tepla by měl být dimenzován na potřebný odběr tepla. Tedy podle otopné soustavy, radiátorů, vytápěného objektu. Pokud zvolíte zdroj s nadměrným výkonem, budete muset kotel stále přivírat, nebudete topit ekonomicky ani ekologicky...

První teplo asi budete mít o něco málo rychleji, ale při déletrvajícím průběžném vytápění Vám to naddimenzovaný kotel vrátí i s úroky - zaplatíte daleko více...

Ohodnoceno: 4x

Datum: 08.07.12 15:00

Ono je to podobné, jako by jste dal do trabanta třílitrový motor. Trabant na to prostě není stavěný.

Radiátory jsou schopné předat pouze určitý výkon, jejichž součet by měl být přibližně stejný, jako výkon zdroje-kotle.

Pokud budete mít výkonější kotel, při zachování současné otopné soustavy, bude to neekonomické.

Ohodnoceno: 3x

Od: instalater*
Datum: 08.07.12 19:09

Zdravím. Nepodceňuj výběr kotle a už vůbec né jeho výkon. Chtělo by to přesně spočítat tepelné ztráty. Rychlejší teplo? Silný kotel ti vytopí rychleji , ale po vytopení ho budeš zase škrtit a tím ti dřív odejde. Všechno chce svý. Musíš také zvážit , jaké budeš používat palivo. Dnešní kotle jsou většinou stavěny na jeden druh . To jak se bude chovat například při černém uhlí , nemusí být při hnědém.Je to jako u auta. naliješ tam benzín s jiným oktanovýn číslem a je to o něčem jiným. V čem se liší kotel stejného typu s 16 a 25 Kw? No právě v těch KW . Ve výkonu! Pokud je třeba litinovej , tak si to vem jako litinový radiátor. Je tam víc žeber. Nezapomeň na to , že dnešní kotle jsou daleko citlivější na zapojení. Nech si to udělat od dobrého topenáře - ušetříš nervy a peníze v pozdějším provozu.

http://www.atmos.cz/czech/ins…u-006-dalsi-doporuce-zapojeni

Datum: 09.07.12 12:41

Není to dobrý nápad. Teplo nebudete mít rychleji a pravděpodobně ho ani nebudete mít víc. Záleží na tom, kolik přenese celá vaše soustava. Předimenzovaný zdroj energie nikdy nepracuje v optimálním režimu, má nižší účinnost a samozřejmě taky obvykle bývá dražší.

Výkon kotle si předběžně spočítejte tak, že vezmete objem vytápěných prostor v kubických metrech a vynásobíte jej 40. Výsledek vyjde ve wattech.

Datum: 09.07.12 12:49

Výkon kotle si předběžně spočítejte tak, že vezmete objem vytápěných prostor v kubických metrech a vynásobíte jej 40. Výsledek vyjde ve wattech.

Ne...takhle opravdu ne..Tento "výpočet" se sice občas v nějakých 30 let starých kutilských knížkách uváděl (a částečně ve své době měl své opodstatnění), ale dnes to tímto způsobem ani nezkoušejte odhadnout...S velkou pravděpodobností vyjde takové "hausnumero" že stejně nepůjde použít ani jako orientační číslo.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.07.12 11:37

Ale ano. Úplně klidně použijte výkon 40 W na kubický metr vytápěného prostoru. To není žádná kutilská poučka stará třicet let.

Například byt se 100 čtverečními metry bude potřebovat výkon přibližně 12 kW. Přesně tohle "hausnumero" má ve výkonu etážový Junkers.

Datum: 10.07.12 12:12

figurek:

OK, takže potřebný výkon kotle pro byt 100m2 je podle Vás 12kW...A víte, že to zcela klidně může být jen 3-4kW? Potom jste se "sekl" o 8kW...to není o málo, že?

V případě domu o podlahové vytápěné ploše 170m2 se Vaším "výpočtem" seknete klidně o 12 i více kW.

Ale jestli chcete, klidně můžeme diskutovat dál..

Bez toho, aniž by jste o daném domě věděl další informace nelze toto číslo použít...musel by jste mít velké štěstí, aby bylo 40W/m3

pravda...Reálný rozsah tohoto čísla dnes může v podstatě být od "0" W/m3 po 60W/m3.

Jinak jsem ochoten Vám poslat půdorysy dvou rodinných domů (vlastně to pro Vás není potřeba, Vám stačí jen vytápěný

prostor)...Vy to přepočítáte přes 40W/m3 odhadem...a já přesným výpočtem..O kolik typujete že se seknete?

doplněno 10.07.12 12:54:

Nikoliv...nehádám se.., jen bych chtěl doložit to Vaše číslo..., které prostě u 80% domů není pravdivé..(jistě, když ho použijete, logicky bude zdroj předimenzovaný...a zima tam nebude), takže si nikdo nebude ani stěžovat. Ale prosím výpočty, ne odhady.

doplněno 10.07.12 16:45:
"Má šesnáctikilowatový kotel a chce ho zaměnit za 24 kW, aby mu topil rychleji. Ten nápad skutečně nemusí dobře skončit, protože stupačky o polovinu větší výkon nemusí přenést a kotel se bude přetápět."
To je samozřejmě pravda, ale to tady již výše bylo zmíněno...takže s tím naprosto souhlasím, a nechtěl jsem to podruhé opisovat.
O pasivním domě jsem se nikde nezmínil...(nejspíše mne chytáte za slovo v mnou zmíněném rozsahu 0-60W/m3..).
Agresivita se pokud vím projevuje poněkud jinak, než uváděním věcí na pravou míru..Pokud mi však ukážete mou "agresivitu", pak
se hluboce omluvím...nejen Vám, ale komukoliv na tomto serveru.

Datum: 10.07.12 12:47

Topení a klimatizací do domků, baráků, velkých baráků a hal jsem naprojektoval asi 500, rozumy na téma topení, vytápění a zateplování ze mě tahají všichni sousedi a všichni známí známých, všem ty moje "hausnumera" a rady "jako po třech vodkách od Pata a Mata" fungují. Úplnou náhodou, co? Poslyšte mistře. Nevíte co dělám, tak se zklidněte a nereagujte na to, co píšu, protože vy nediskutujete. Vy se sem chodíte hádat.

doplněno 10.07.12 16:26:

Teď reaguji na ty pode mnou.

Ale no tak. Přečtěte si otázku tazatele. Má šesnáctikilowatový kotel a chce ho zaměnit za 24 kW, aby mu topil rychleji. Ten nápad skutečně nemusí dobře skončit, protože stupačky o polovinu větší výkon nemusí přenést a kotel se bude přetápět. Proto jsem tazateli radil, ať mi spočítá PŘIBLIŽNÉ číslo objem v metrech krát 40. Mistr Cakl na otázku tazatele vůbec nereaguje a mohutně tu začne exihbovat o pasivních domech. A navíc jak jsem si už několikrát všiml, je dost agresivní.

Od: topic
Datum: 10.07.12 13:04

Nejste vy náhodou jasnoviec, když dokážete z půdorysu určit tepelnou ztrátu objektu? Pravda moderní plyn. kotle snesou hodně, asi proto to všem vašim známým funguje... Nebo všichni bydlí ve stejným domku :-D

Datum: 10.07.12 13:26

Já se obávám, že pan Cakl má naprostou pravdu. Ono v několika případech to může sedět, ale pro většinu současných novostaveb či starších ale zateplených staveb tímto vyjde zcela zbytečně předimenzovaný zdroj tepla.
Už jen když pro příklad využiju svůj RD, který má na dnešní dobu velmi velmi podprůměrné tepelně izolační vlastnosti (MPT: 137 kWh/m2/rok a TZ: 9,5 kW) vytápím kotlem Dakon s výkonem nastaveným na 14 kW a to ten kotel i při těch nějvětších mrazech dost cykluje (na nižší výkon už nastavit nejde).
A teď podle Vašeho: vytápěný prostor 446 m3 x 40 W = 17840 W
Takže bych měl mít kotel o výkonu 18 kW...

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.