Odvodnění pozemku

Od: Datum: 05.07.12 20:31 odpovědí: 7 změna: 06.07.12 14:40

Za domem máme zahradu, cca 10x10m, bohužel je tam jíl, takže vsakovací nádrže apod. jsou pase. Pozemek je mírně svažitý směrem k domu (převýšení zhruba 50cm). Přibližně uprostřed pozemku je malý (cca 40x40cm) kanálek (cca 1m hluboký). Do něj je sveden jeden okapový svod (druhý jde k sousedovi). Z toho kanálku to musí být svedeno někam mezi zahrady a odvedeno do hlavní stoky. Jsem druhý řadový domek a naproti nám (přes zahradu) je zas zahrada souseda a jeho dům, takže přístup s těžkou technikou je také pase.

Když více prší, kanál se zaplní vodou a ta pak prosakuje do sklepa. Dnes při tom velkém slejváku se tam dokonce udělalo několik louží, které následně postupně protekly skrz zeď do sklepa.

SČVaK sám neví (alespoň ne ten pán u PC), kde má svedený odtok. Tento je pravděpodobně stejně i s odpadem z domu sveden směrem do zahrady (bůh ví kam a jak přesně).

Měl bych v plánu s otcem původní kanálek rozbít a udělat znovu nový (buď opět z cihel a nebo koupil plast?). Také ze strany v zahradě udělat "anglický dvorek". Tedy ze strany zahrady k domu odvětrávanou dutinu, kdy zeď té dutiny bude dobře zaizolována proti vodě a z její vnější části směrem do zahrady by byla udělána drenáž svedená do toho kanálku a vyvedená ven nad terén. Sice mi to Milancukrar nekolikrat rozmlouval, ale po dnesku nevidim jiné lepší řešení (vyjma podřezání domu na které nejsou peníze).

Bylo by to možné? Máte s tím někdo zkušenost? Poraďte prosím, díky.

doplněno 05.07.12 20:34:

tím anglickým dvorkem myslím toto : http://www.chatar-chalupar.cz/vzduchove-metody-odvlhceni


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.07.12 21:03
avatar

ta slohová práce je ponekud ne zrovna lehce rozklíčovatelná, ale pokud je na zahradě kanálek, který vodu (někam)odvádí, měla by stačit jeho oprava tak, aby byl kapacitnější a vodu prostě odvedl a ta nikde nestála. V dopr. stavbách se používá perforovaná PE trubka s obsypem fr. 8/16, lze to překrýt geotextílií a následně zeminou. Kolem domu nevím co dělat, ale pokud se tam do budoucna bude shromažďovat nadále voda, bude tato tlačit na zeď, což by byla chyba. Ten dvoreček nevím jak pomůže. neznám jej.Napadlo mě spíš vodu při velkých srážkách někam čerpat pryč. Ocenil bych do Brna. Ted je tu zrovna 27,5 st. :-D a ani nekápne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 05.07.12 23:52

Já bych se poradila s někým kdo tomu opravdu rozumí a oblídne terén. Tohle je otázka pro specialistu. Voda v domě je vždy problém. Věřte mi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.12 06:25

Tolik vody tam zas není, že by se dala odčerpávat, to bylo jen včera, při vydatnějších deštích je plný kanálek ve dvoře, sousedka vlevo to nemá, soused vpravo to má plné jako my. Do domu se nám tím ale právě tahá vlhkost, která jde do stěn.

Sehnat někoho, kdo tomu rozumí je právě problém. Myslel jsem si, že tomu kanálku budou rozumět na SČVaKu, ale tam ani nevědi, kudy vede odtok. Když jsem tu měl chlapa z firmy, co jsem se ho dotazoval na výměnu odpadů v domě, tak ten mi to ukázal, že to jde zahradama, protože před domem není v silnici kanálový poklop, ale vedle zahrad jo. Nakonec byla ale firma na odpady drahá a tak jsem to dělal sám. *smich*

Zkusím se pak zeptat asi znovu na SČVaKu, ale někoho fundovanějšího, kdo nesedí za stolem, ale kdo kope lopatou, ten by tomu snad trošku rozumět mohl. A s tím odvodněním stavby právě také nevím. Někdo říká udělat drenáž a zásyp, někdo zas že ne, že podřezat, ale když na to nejsou peníze, tak kde brát a nekrást.*nevi* Bohužel Ráthovky v podlaze ani nikde jinde schované nemám *plac*.

Datum: 06.07.12 08:38

Repkine , já to mám udělané tak, že vedle domu je jímka (jakoby studna) hlubší o cca 1 m než podlaha ve sklepě, a v ní mám čerpadlo (kterým napájím zahradní jezírko). Takže pokud tam té vody máš málo tak by to čerpadlo seplo třeba jednou za týden.

Jenom pro zajímavost, v hloubce 4 m pod terénem, cca 30 cm od domu, je z jímky udělanej téměř vodorovnej 70 m dlouhej kanálek, který na opačné straně napájel kdysi obecní rybník a dnes je sveden do dešťové kanalizace. Podotýkám, že jak sklep, tak jímka z kanálkem, byly zhotoveny dodatečně, když už dům stál. Naši předci museli mít neskutečnou odvahu, vykopat v hloubce 4m u domu něco takového. Takže mně voda odtéká i při vypnutém čerpadle (v zimě).

Ještě, bych se zajímal o to jaké tam máš podloží, ano na vrchu máš jíl, to víme, ale co je vespod pod tím jílem, tam musí být něco co drenuje (štěrk, navětralý pískovec atp), a právě do takové vrstvu by se vyplatilo umístnit "drenáž". Drenáž pak nemusí mít nutně obecně zažitou podobu dlouhé dirkované trubky, připlácnuté k základu domu. V závislosti na propustnosti podloží (to co je pod jílem) a tím daného depresivního kuželu, může být drenáží i ona pouhá jímka (studna kopaná) umístněná třeba 5 m od domu a o 4 m hlubší než podlaha ve sklepě.

Zároveň je vhodné, umístnit tam čerpadlo vestavěným plovákem, a to proto, aby jsi zhladinou nehýbal třeba +- 1metr, ale třeba jenom o 15 cm. Já to má také tak, neboť ona jímka, je napájena přepadem z drenážního systému sklepa. Jakkoliv se tento systém, hlídání ustálené hladiny spodní vody užíval u staveb založených, na roštech atp.(dřevěných trvale pod vodou), tak lze u každé stavby konstatovat, že kolísání hladiny spodní vody jí nemusí prospět.

Takže já bych to řešil takto:

Cca 2-10 m od domu (dle podloží) bych vybudoval drenážní jímku (stavebně studnu kopanou) o 4m hlubší než podlaha ve sklepě, a do ní umístnil kalové čerpadlo z vestavěným plovákem, a hladinu postupně snižoval tak aby mně zmizela vada ve sklepě.

doplněno 06.07.12 11:31:

Vlnovková trubka = drenážní nebo chránička nebo drenážní bez direk.

Jinak, když je to tak, tak bych zkusil sehnat na ten kanálek někoho z kamerou (kanálovou kamerou).

Terén a dvoreček, bych upravila tak aby voda od domu odtékala.

Jinak v tý tvý teorii je pořád někde díra bo jíl vodu nepropouští, alespoň podle mne.

Pokud je to celé tak jak píšeš, tak co se týče sklepa ni nepomůže ani podřezání., jediné co by ti pomohlo je to odizolovat celé, to už jsme tu jednou řešily.

Ještě mně napadlo zkus to nafotit a dát to sem.

doplněno 06.07.12 14:32:

Když to odtejká sousedum (některejm) tak hlavní řad bude průchozí. Pokud je to v části která je na tvym pozmeku, tak je to tvoje přípojka se vším všudy (tobě stačí říct se všemi právy a povinnostmi).

Takže až to vyčistíš - bude to zanešené jílem, takže teoreticky, Wapka s nástavcem na čištění kanalizace, tak bych prostě přemísťnˇoval jíl na svém poemku tak dlouho až bych ho vyspádoval 1) od domu 2) směrem ke kanálu který vyčistíš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.12 10:14

Robine špatně jsem to vysvětlil, ta voda, co teče do sklepa to je ta, co se na pozemku nevsákne (případně napadá ze střechy a kolem okapů) a tak se skrz stěny vsakuje dovnitř.

Problém, který potřebuju vyřešit je spíš ta rekonstrukce toho kanálku v zahradě, protože od sousedky to odtékalo normálně a potom vysušení zdiva. On ten jíl totiž není jen vrchní, ale právě i spodní vrstva část této býval obce, dnes městská část je bývalá bažina a celé je to na jílovém podloží. Soused ubagroval asi 0.5m jílu, nechal navézt hlínu a ten jíl mu stejně zas asi po dvou letech vylezl zpátky nahoru. Ten kanál je mělký cca 1-1,5m. Podlaha sklepa je ještě tak cca o 0,5m niž, ve sklepě je odtokový kanálek a taky tudy je vedený odpad směrem do zahrady. Takže uprostřed zahrad musí být stoka na splašky a na dešťovou vodu. Otázkou je, jestli tam jsou dvě, nebo jedna a jestli teda ten náš odtok je jen ucpaný, nebo zjistit, z jakého důvodu to od sousedky nad námi protéká normálně, ale od nás a od souseda ne.

Problémem vlhkých stěn a vysrážených solí uvnitř je ten, že stará hydroizolace (pravděpodobně lepenka) je již rozpadlá a tak zdivo násákává vlhkost z toho jílového podloží do stěn domu.

Jak jsem psal, podřezání je drahé a na takové to podřezání podomácku typu odsekám metr, nasunu plech a dozdim si tu nikdo netroufne.

Je mi jasný, že pokud bych udělal klasickou drenáž s nopovou folií a štěrkem, tak že voda co se nevsákne do pozemku, případně proteče z kanálku nebo kolem okapů ze střechy, tak půjde cestou nejmenšího odporu, tedy do drenáže a následně zateče za nopovou folii a zas půjde skrz zeď do domu.

Voda ve sklepě není zas tak dramatická, jsou tam jen loužičky a je vidět přes kterou zeď to teče (tu do zahrady témeř po celé délce domu). Ještě podotýkám, že jsme druhý řadový domek, takže z obou stran na sebe máme nalepené další domy. Ze strany do silnice nám zdivo také vlhne, ale není to zas tak dramatické a je tam spíš zas jiný problém (kabely apod. v chodníku).

Proto se spíš ptám, zda někdo tu renovaci kanálu dělal a zda někdo poradí něco účinného na odizolování domu proti vlhkosti ze stran event. i ze základů. Jak správně poradil míra (se kterým si normálně nerozumím) o té vlnovkové trubce. Také mě to napadlo, jen se mi to nikde nepodařilo vygooglit (asi zadávám špatné názvy).

Datum: 06.07.12 12:59

Tady je prozatím alespoň mapa z katastru, červeně je silnice, modře domy, zeleně pozemky, náš je ten 1422/1 a 1422/2. Pozemek je vyspádovaný směrem od sousedů k nám, navíc je tam plot apod. takže to předělání pozemku by nebylo zas tak jednoduché.

V teorii díra není, právě proto, že jíl nepropouští, ale zadržuje ji, od základů táhne vlhkost a voda z povrchu se v případě včerejšího deště špatně vsakuje.

Ze strany do silnice postačí asi jen ta nopovka, aby se ta odrážející a vsakující voda nelezla k základům, ale co ta zahrada, dát jen folii a zas zpatky zasypat hlídnou? Kanálová kamera mě taky napadla, ale prej je to drahé jak pes. Navíc by to měla být podle mého názoru starost SČVaKu a ne naše.*nevi*

Datum: 06.07.12 14:40

Až to probourám, tak to zkusím propláchnout, přinejhorším zavolám chlápka s vysokotlakem, co nám tenkrát "profoukl" ucpanou odpadovou stoupačku (pitomá litina *zed*)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.