Připojení otevřené expanzní nádoby

Od: Datum: 03.07.12 06:55 odpovědí: 18 změna: 03.07.12 18:52

Kotel na uhlí, otevřená expanzka na půdě, s převýšením asi 1.8m.Čerpadlo na vracečce, a kotel je výše, než radiátory v přízemí. Tlak na vracečce js cca 20Kpa, a nehne se ani s čerpadlem.

Měním plechové radiátory za deskové a nezdá se mi připojení expanzky na výstupní potrubí hned za kotlem, což má za následek, že když přetopím, nebo vypadne proud (čerpadlo), tak netopí radiátory ani v patře a voda se žene rovnou do expanzky. Mám ideu, že přeruším nad kotlem trubku k expanzce, a napojím ji buď před stávající čerpadlo před kotlem, nebo dám čerpadlo na výstup z kotle a zase před něj napojím expanzku. Vyměnit na půdě otevřenou exp. za expanzomat při stávající konfiguraci asi nelze, a v kotelně není expanzomat kam dát (kotel ,bojler,uhlí, vodárna..)

Lze mojí představu o ztakovém zapojení uskutečnit?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.12 07:44

Mám za to, že čerpadlo se dává na zpátečku záměrně (nižší teplota vody). Nicméně já to mám udělané tak, že namísto expanze, mám na půdě starý bojler, trubku od kotle mám připojenou na vstup bojleru (dříve studená) a zpátečku nemám od expanze vůbec, respektive je hozená do kýble pro případ že bych systém v rámci napouštění přeplnil. Vody v systému mám tolik, že když netopím , tak v expanzi není nic, a voda se tam dostane, pouze když zatopím. Pokud máte expanzi připojenou jak na přívod, tak zpátečku, pak je logické, že Vám topí na samotíž, otázkou zůstává, zda potřebuje expanze zpátečku (podle mne ne). Pokud ji tam nemáte (zpátečku) tak je logické že v době přetopení se teplá voda žene do expanze bo jiná tam ani neni a tlak je potřeba vyrovnat (od toho tam expanze). Takže já bych si expanzi na zpátečku nedával (bo bych se bál)

doplněno 03.07.12 08:28:

Jsem se blbě vyžvejk. Nemyslel jsem, že máte dvě expanze, myslel jsem, že to máte tak, jak se to dříve někdy dělávalo, že do expanze šel přívod i zpátečka a pak to mohlo v expanzi topit.

Osobně mám za to, že samotíž je věc jedna a otevřený, či uzevřený systém věc druhá.

Jinak aby Vám to v patře topilo samotíží tak na to musí být systém postaven (průměry trubek, spády). Reagoval jsem protože mám expanzi připojenou taky na výstup z kotle a nic mi do ní netopí, maximálně je trubka vlažná, a celý systém jede na samotíž. Tedy mám za to, že přehození expanze na zpátečku by Vám asi nepomohlo.

"Vyguglit" se toho o otevřených systémech a samotíži moc nedá bo se už nedělaj (těžký trubky). Jinak samotíž není o tlaku (a ten bude stejný ať připjíte expanzi kamkoli) ale o teplotním rozdílu (teplá stoupá, studená klesá) , ale musí mít kam a kudy, tedy o správně navrženém systému.

Od: jerry00
Datum: 03.07.12 08:03

Díky, ale expanzku mám jen jednu, tu otevřenou. Jde o to, že těď když vypnou proud, tak nic netopí a pára se žene rovnou do expanzky. Ta byla dříve malá železná s přepadem do kýble. Teď jsem tam dal 60l plastový sud, pro sychr. V oběhu bylo přes 200l vody, tak když se teplota vyhoupla mezi 90-100 °, tak tam dost přibude. Mě ale jde o to, že chci docílit, aby při výpadku elektriky, topilo samotíží 1 patro. Což teď nefunguje. Předpoklad je, že při zapojení stávající trubky expanzky před čerpadlo na vracečce, stoupne při přehřátí tlak a voda mi mohla cirkulovat v topení v 1 patře.

Zapojení expanze-čerpadlo-kotel, je co do tlakového průběhu v topení 2-hé nejlepší( první je kotel-expanze-čerpadlo) ale to platí pro uavřený systém. Jak je to s otevřeným, tak to už googluju 3 dny a nic jsem nenašel.

Od: hop®
Datum: 03.07.12 08:32

Vyjdeme z toho, že tlak vody na každém místě otevřené topné soustavy je stále stejný a je dán výškou vodního sloupce od konkrétního místa k hladině vody v expanzce. Rozdíl tlaku před a za oběhovým čerpadlem je zanedbatelný.

V případě přetopení jde přetlak cestou nejmenšího odporu, tedy do expanzky, bez ohledu na to, v jakém místě je připojena. Vyměnit otevřenou expanzku na půdě za uzavřenou kdekoli Vám pravděpodobně nijak nepomůže, navíc byste musel instalovat přetlakový pojistný ventil. Celá soustava pravděpodobně není navržena s ohledem na možnost samotížného topení, ať už vedením či průměrem trubek. Navíc instalací deskových těles tento průtok ještě mírně snížíte.

Ve Vašem případě bych pravděpodobně uvažoval spíše o zálohování napájení čerpadla. Ovšem zaráží mne Vaše tvrzení, že netopí radiátory ani v případě že přetopíte, asi by to chtělo více informací o celé topné soustavě...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.07.12 09:22

Věc se má tak: Kotel je v přízemí, ale podlaha kotelny je cca o 30cm výše než ostatní přízemí. Rozvod je tuším Horní. To znamená pod stropem přízemí jde do celého baráku a pd je veden zpět dolů k radiátorům v přízemí( ty jsou tedy asi do 1/3 pod úrovní kotle. A z dále ze stejného ležatého vedení jdou odbočky k radiátorům do prvního patra( ty jsou jen na sílu stropu +2x10 cm. Oběh honí čerpadlo na vracečce před kotlem. Odbočka do expanzky je udělána hned nad kotlem, kde se rozvětvuje přívod teplé z kotle(cca 1m nad kotlem) a je to rovná trubka až na půdu. Ale převýšení celkem od kotle až k expanzce je odhadem 2.70m( manometr ukazuje 20-25kp, což odpovídá. A tahle sestava prostě netopí, když vypadne proud! Nebo když mám otevřený kotel a zapomenu zapnout čerpadlo, což se T° vyšplná někde okolo 90°C, tak se vše žene rovnou do exp. a topení nahoře je studené.

Trubky jsou asi dimenzovány správně(děláno to bylo cca 1982 nějakým podnikem na bázi OPBH. Takže žádné samo-domo. V kotelně jsou asi 45mm " ležačky budou 35mm až 1/2 " postupně. Délka ležatých větví je cca7m, 9m ,4m a 4m( ta je celá v 1/2" .Trubka k expanzce je celá asi 45mm.

Datum: 03.07.12 09:28

Pokud je hlavní rozvod veden ve stejné výšce, pod stropem, soustava samotížně topit nebude. To by musel být přívod (horká) veden u stropu a zpátečka (studená) u země, aby fungovala samotíž. Jinak dimenzování trubek je od oka v pořádku...

Datum: 03.07.12 09:35

Takže by to asi chtělo uzavřít okruh a dát tam expanzomat . Ten do kotelny nedám, takže jsem uvažoval, nad tím, že bych ho dal na půdu místo otevřené exp. co je teď, a dole v kotelně předělal trubku před čerpadlo. Nebude expanzomatu takovéto zapojení vadit? Samo, že za kotel dám pojišťovák.

Datum: 03.07.12 09:48

Uzavřením soustavy si moc nepomůžete, maximálně tím zvýšíte tlak v soustavě, takže bude voda vřít při mírně vyšší teplotě. Bez zálohování čerpadla budete mít při výpadku proudu problémy stále...

Teoreticky může být expanzomat i pojistný ventil na libovolném místě soustavy...

Datum: 03.07.12 09:43

Hope ten pes asi bude zakopaný někde jinde, bo já to mám taky tak (přívod i zpátečka) ve stejný výšce a vesele to topí na samotíž už pátým rokem. A to mně běžej ke každýmu radiátoru zvlášť dvě trubky (rautherm) vedle sebe (samosebou všude alespoň v mírném spádu).

On to myslí tak, že by mu na ty trubky co má pod stropem (přízemí) mělo topit to patro co je nad tím stropem a to by mohlo?

doplněno 03.07.12 10:11:

V tlaku zakopaného psa nehledej, bude to v něčem jiném, zkus sem hodit obrázek, pohled na kotel, rozvod, radiátor. A potom bych přemejšlel ještě nad tím, jestli to dřív ťapalo samo, co se změnilo, čerpadlo se přidalo? tak bych mu dal baypas, s plovoucí klapkou. Nebo se překopalo ještě něco jiného a nebo je tam to čerpadlo bo se na samotíži něco nepovedlo. A ještě se zeptám, i ta zpátečka vede pod stropem přízemí? Pokud vede u podlahy, tak to mohlo být vymyšleno jako nahoře samotíž a dole etáž a pak by to mohlo topit celé i když je kotel o cca 30cm výš.

doplněno 03.07.12 11:18:

Podle mého názoru, by 1.patro mělo topit na samotíž. Jediným zádrhelem může být to, že to samotíž neprotlačí přes čerpadlo. Řešením by pak bylo baypas (překlenutí) čerpadla s plovoucí zpětnou klapkou.

doplněno 03.07.12 13:44:

Jestli jsi od Kolína, tak ti mohu věnovat zadarmo novou dochlazovací smyčku z Dakonu, bo mně ta samotíž funguje a smyčka je mi k ničemu.*hej*

doplněno 03.07.12 13:53:

Tak až pojedeš okolo:)

Datum: 03.07.12 09:50

Takhle jsem si to taky představoval, že by to mělo v 1P topit i bez čerpadla, ale potíž je asi v nízkém talku. Kotel má provozní tlak 0.2Mpa(200kp). Já mám 10x méně. A je známo, že při malém tlaku to topí obecně špatně. Otec má ten samý kotel ale má 2P tlak je převýšení cca 10m a tomu to topí normálně. Ale on má svislé stoupačky.

Od: des*
Datum: 03.07.12 09:59

Hopův nápad se zálohováním čerpadla,je jediný v této situaci funkční.To že je expanzka napojená tak ,že bere přetopení na sebe,je naprosto vpořádku,nic bych s tím nedělal.Vylučuje se tím,dodatečné běhání po domě a odvzdušňování.Na zálohování čerpadla ,je na netu mnoho návodů,tam kde se často vypíná elpr.je to dobrá investice.Umělý sud místo expanzky považuji v jádru za nešťastný počin ,vřelá voda ji rozpustí a je sodoma.Předpis nařizuje ocel.

doplněno 03.07.12 10:07:

Zapínání čerpadla si udělejte přes dotykový termostat,potom se vám nemůže stát že zapomenete čerpadlo zapnout.Když vyhasne kotel,tak se zase samo vypne a nežere zbytečně elpr.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.07.12 10:41

Všechno je originál z toho roku 1982. Od té doby se s tím nic nedělalo. Loni jsem jen vyměnil dole 3x deskový radiátor místo plecháčů, které cosi černého,lepivého a mazlavého propouštěli. Stoupačky i zpátečky jsou všechny spolu.

Datum: 03.07.12 10:52

obrázek se mi sem nepodařil, tak je tady:

http://www.netmania.cz/users/web3_jerry/topeni.jpg

Datum: 03.07.12 13:48

To by bodlo, ale jsem od Milešovky*zed*

Od: topic
Datum: 03.07.12 11:41

Vemte tam dobrého topenáře aby to viděl, na dálku to moc posoudit nejde..

Samotíž - zaměřte se na průměry trubek (slabé nefungují), výškové poměry (teplá voda stoupá studená klesá), odpor průtoku přes stojící čerpadlo (zapojit jako ejektor). Dále bych tipnul, že kvůli průtoku do přízemí bude celé horní patro přiškrcené (hydraulické vyvážení soustavy).

Pokud expanzka nemá cirkulaci (v nákresu je bez cirkulace), tak samotíž do radiátorů nefunguje a nebude fungavat ani při změně připojení expanzky, (tj kotel topí až se vytvoří pára a ta vyfoukne do expanzky vodu co je v potrubí.

Pokud má expanzka cirkulaci, tak samotíž jde jen přes expanzku, rozeběhnout samotíž i do radiátorů v patře by mohlo přiškrcení expanzky (zachování cirkulace) nebo připojením expanzky na zpátečku (bez cirkulace = možnost zamrzání pokud není izolovaná)

Tlaková expanzka nepomůže určitě, jen se zvýší talk v ysystému a tím bod varu = vyfukování páry se posune do vyšších teplot..

Datum: 03.07.12 12:59

Voda se vám samozřejmě bude vždycky tlačit cestou nejmenšího odporu, takže teď záleží především na celkovém zapojení soustavy. Jestli máte kotel výš než radiátory, pak samotížka prostě nemůže fungovat. Jestli máte příliš malé trubky i do radiátorů nad kotlem, pak samotížka nemusí stačit ani tam. V trubkách nad kotlem prostě není tolik horké vody, aby vznikl tak silný samovolný oběh, který vám vyhřeje i patro. Navíc jak vidím, udáváte tlak 20 KPa, promiňte ale je to opravdu jen 20 kPa? To by znamenalo výšku vodního sloupce sotva dva metry. Hladinu v soustavě máte dva metry nad měřidlem tlaku?

*

Já bych vám spíš poradil nevymýšlet žádné zběsilosti, nic nepřepojovat, trubky nechat tak, jak jsou a do šroubení před expanskou vložit clonu. Clonu si nejsnáz vyrobíte tak, že vezmete padesátník nebo nějakou minci té správné velikosti, provrtáte do ní díru průměru 5-6 mm a vložíte ji do šroubení před expanskou mezi těsnící podložky. Tím se mnohonásobně zvětší odpor trubky proti proudění a voda vám bude proudit jinam. Budete ale potom možná mít trochu problém s doplňování soustavy, protože jak clona brzdí průtok jedním směrem, stějně tak ho brzdí i v tom opačném. Než kýbl vody probuble přes pětimilimetrovou díru, to přece jen trvá dost dlouhou chvíli.

Datum: 03.07.12 13:30

Dík všem za rady. Mě nejde aby to topilo samotíží, jen jsem myslel, že by alespoň nějaká cirkulace v 1P mohla v přípdě, nepracujícího čerpadla, dostatečně ochlazovat vodu v topení. Na vymoženosti jako chladící smyčku není sů love. A chtěl jsem nějaké zkušenosti (tady jsem přečetl všechno co se dalo) ,protože my máme všechno vařené napevno, žádné rozebíratelné spoje, a ke všemu je přístup jak k penězům. Některé sváry ani nechápu, jak udělali. To musel být Pan svářeč. Nové desktopy na staré vedení více nepasují ,než pasují. Zatím jsem u dvou nových radiátorů musel trubku uřezet a použít Gebo přechodky. Ohnout se to nedalo, vařit taky ne.Řezat pioneerem závity taky nelze. Loni při výměně těch zmiňovaných 3 rad. jsem je musel věšet na speciálně svařené vlastní konzole, protože jsou tak daleko od stěny, že by je ty originálná závěsy neunesly

Po výměně nechávám 2 radiátory bez termo hlavic, což se má právě jako pojistka. Ale to mi bude naprd, když se do nich voda bez čerpadla stejně nedovalí. Jedinou nadějí mi je, že tu německou ,kamennou, neizolovanou ratejnu vytopím jen s jaderným reaktorem, takže termohlavice se v zimě asi ani nepřivřou.*smich*

Variantu se zálohou napájení čerpadla taky zvažuju. Mám starou autobaterii a měnič 12V/220V.Možná, že to nepokryje celou dobu (pravidelně jsou odstávky 8hodin!) ale zabránit nejhoršímu to snad dokáže. Čerpadlo žere na I. asi 40W.

Datum: 03.07.12 18:05

S tou clonou do pojistného potrubí, které vede do expanzní nádoby, tak to je tzv. hraběcí rada:)) Při přetopení kotle může být odpor clony takový, že způsobí prudký nárůst tlaku v kotli a případně i jeho explozi!

Datum: 03.07.12 18:52

Figurek: jen dotaz k té cloně, asi jsem blbej ale nechápu její funkci. Cituji: "voda vám bude proudit jinam"...

Pokud tazatel dá tedy před expanzku clonu podle Vaší rady, KAM JINAM bude proudit voda, než do expanzky? To se jako bude více stlačovat v radiátorech? Nebo v potrubí? Anebo tedy bude proudit prasklým potrubím, radiátorem nebo kotlem ven...

Prosím o vysvětlení, jak jste to myslel, děkuji!

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.