Trestní oznámení na OÚ

Od: Datum: 03.07.12 02:16 odpovědí: 7 změna: 03.07.12 13:38
avatar

Chci se zeptat ,zda je možné podat trestní oznámení na obecní úřad. Jak postupovat?O jaký trestný čin se jedná?

Dne 20.6. jsme byli vytopeni jednoznačně vinou OÚ.V kanalizaci byla přehozena jakási výhybka a všechen fekál šel k nám do domu.Bydlíme zde 20 let a nikdy se nám toto nestalo! Místostarosta s arogantním panem70letým důchodcem majícím na starosti odpady přislíbili nápravu. Nic se nedělo! Dnes (2.7) to není ještě ani 14 dnů a máme zde opět hasiče a v domě opět více než metr vody.Na obecním úřadě zřejmě levá ruka neví co dělá pravá... Přestárlí důchodci rozhodují o něčem ,čemu evidentně nerozumí. Vznikla nám nemalá škoda a to hned dvakrát během krátké doby.

Dům je celý podsklepený,museli jsme vyvéztveškeré uskladněné uhlí ,dříví,vyhodili jsme 7 přívěsných vozíků za auto na skládku,voda nám zničila vodárnu,pračku,sekačku,motorové pily a další spotřebiče,co měl manžel v garáži a ve sklepu.Při první záplavě bylo pod vodou i auto .To je ted naštěstí na dvoře totálně rozebrané...A máme to zde zas.O tom že zde budeme mít plíseň ani nemluvím.Jsme napprosto zoufalí.Děkuji za radu jak postupovat,jelikož nevím co by naše arogantní zastupitele donutilo cokoli dělat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 03.07.12 06:59

Dobrý den.

Trestním oznámením můžete tuto skutečnost řešit, ale je to podle mě krajní řešení. Před podáním trestního oznámení radím vyzvat Obecní úřad písemně k odstranění škody. Jestliže nebudou reagovat, pak podejte trestní oznámení.

Trestní oznámení je podání, které obsahuje konkrétní skutečnosti, které nasvědčují spáchání trestného činu. Pokud podáváte trestní oznámení, měli byste proto alespoň rámcově tušit, zda dané jednání může být skutečně trestným činem.
U každého podání, tedy i trestního oznámení, je třeba splňovat určité náležitosti, které stanoví § 59 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád. To, zda se jedná o trestní oznámení, nebo jiný druh podání (např. podnět, stížnost, atd.) posoudí samy orgány činné v trestním řízení, přičemž není rozhodující, jakým způsobem podavatel své podání nazve (tj. podání, nadepsané "stížnost" může být v souladu se svým obsahem překlasifikována na podnět, atd.).
I pokud je podání (trestní oznámení) podáno s určitými nedostatky, bude k němu přihlíženo, obsahuje-li indicie, vedoucí k názoru, že došlo ke spáchání trestného činu. Tzn., že platí zásada, že orgány činné v trestním řízení, jakmile se dozví o trestném činu, musí konat _ viz ustanovení § 2 odst. 3 trestního řádu (státní zástupce je povinen stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozví) a § 159 trestního řádu (povinnosti policejního orgánu).
Každé došlé trestní oznámení je třeba prověřit bez ohledu na to, zda se oznamovatel podepsal svým skutečným jménem. Trestní oznámení lze podat ústně či písemně (klasickým dopisem, faxem, elektronickou poštou). Výhodou písemného podání je možnost vlastní přesné formulace a sepsání oznámení v klidu, pořízení vlastní kopie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.12 07:31

Na obecní úřad trestní oznámení podat nelze. Můžete však podat trestní oznámení na konkrétní osobu, nebo ještě lépe na neznámého pachatele. Bude již věcí policie, aby posoudila pokud došlo k trestnému činu, která osoba se ho dopustila. V daném případě stojí za zvážení žádat po vlastníku kanalizace náhradu škody. Tedy bezodkladně jej písemně (pokud je to v majetku města tak osobně na podatelnu a trvat na podacím razítku) obeznámit o tom, že Vám vznikla škoda taková a taková z toho a toho důvodu a žádat její odstranění a neníli to možné tak náhradu. Vše před vyhozením nafotit, zadokumentovat, a v neposlední řadě přizvat hygienu. Rovněž tak je namístě o tom spravit vodoprávní úřad (součástí Měú) a stavební úřad. U stavebního úřadu bych trval na přeštření zda provedená změna kanalizace podléhá stavebnímu povolení případně ohlášení.

Snad jsem vypsal vše co by Vám mohlo pomoci, osobně výše uvedeným prostředkům dávám větší šanci na úspěch, zejména pak náhradě škody, což je pro Vás prioritou, než případnému trestnímu oznámení, a rozhodně to není proto, že bych s Vaším názorem nesouhlasil (o trestnosti) jako spíše proto, jak to u nás funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.12 07:44
avatar

Zdravím. Im, při podání trestního oznámení se musí prokázat úmysl, což se Vám nepovede. Musíte toto řešit tedy občanskoprávní cestou. Takže vyčíslit škodu a písemně vyzvat OÚ k úhradě a nápravě. Pokud se budou chovat arogantně, nezbyde, než na ně podat žalobu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 03.07.12 07:54

Jsem asi tím otravná, ale doporučuji si udělat kvalitní pojistku . Váš boj proti obecnímu úřadu bude marný. Věřte mi a doporučuji to všem klientům, aby byli se státními orgány maximálně zadobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.07.12 08:40

Na OÚ to dost dobře nepůjde, stíhá se konkrétní osoba, můžete ho podat na neznámého pachatele. Tr. zákoník tr. činy proti majetku hlava V. Nebo k soudu se žalobou na náhradu škody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.12 13:38
avatar

Nemáte pravdu. Dne 1. 1. 2012 nabyl účinnosti zákon č.418/2011 Sb. o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Tento zákon vyjmenovává téměř 80 trestných činů, za něž mohou být právnické osoby odpovědny.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hankauk*
Datum: 03.07.12 12:58

Máte dům pojištěný? Pokud ano, škodu nahlaste pojišťovně. Ta by ji měla zaplatit a následně vymáhat po OÚ. Jestliže pojištění nemáte, obraťte se se soupisem škod na majitele kanalizace - tedy OÚ - a chtějte nápravu a úhradu škod do... V případě nulové reakce podejte trestní oznámění proti neznámému pachateli.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.