Voda ve studni je nevyhovující

Od: Datum: 01.07.12 12:50 odpovědí: 4 změna: 02.07.12 06:00

Jsme družstevní vlastníci (tedy nájemci) bytové jednotky. Zdrojem pitné vody pro bytovou jednotku je studna, u které bylo vlastníkem nemovitosti (bytovým družstvem) zjištěno, že je voda ve studni nevyhovující. Teď se nám však zdá, že nám bytové družstvo "vyhrožuje" a chce se zbavit vlastního problému.

1. Je nám nabízen bezplatný převod do vlastnictví, což samozřejmě podmiňuje souhlas všech vlastníků bytů v bytových domech napájených ze studny (takřka nemožná záležitost) a my s tímto řešením nesouhlasíme, jelikož platíme nájemné včetně fondu oprav a tak by měl také vlastník nemovitost řádně udržovat. BD nám současně vyfakturovalo plnou částku za provedený rozbor, jednoduše řečeno nezaplatilo ani korunu a to se mi jakož to nájemci rozhodně nelíbí!

2. Poud odkup neučiníme, BD se studnu pousí chemicky vyčistit a "slibuje" nám úplný rozbor vody s tím, že opět vše zaplatíme my! Navíc hrozí tím, že v případě zjištění, že voda bude stále nevyhovující, zaslepí přívod vody a my příjdeme o jedinný zdroj vody. Naprosto nepřípustné! Přeci každá bytová jednotka musí mít zdroj pitné vody a je to věc vlastníka nemovitosti, aby toto zajistil.

Za jakoukoliv radu s obdobnou problematikou děkujeme


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.12 16:10

Pokud to hodně zjednoduším tak 1/x (x = počet členů družstva za podmínky stejných podílů) je ve Vašem vlastnictví. Jste tedy vlastně vlastníkem (majitelem) třeba jedné padesátiny předmětné studny.

Obávám se žádný předpis neukládá vlastníku nemovitosti zajistit zdroj pitné dokonce ba ani užitkové vody. V mém případě pokud by došlo k znečištění stávající studny by to add-absurdum znamenalo, že bych musel vybudovat cca 8km dlouhou vodovodní přípojku vedoucí cca přes 30 pozemků dvaceti pěti vlastníků, řečeno Vašimi slovy takřka nemožné.

Ve Vašem případě bych se obrátil nejméně na dva subjekty ve Vašem okolí, které se zabývají úpravou užitkových a pitných vod a nechal od nich zpracovat návrh na úpravu vody (průběžnou) tak aby splňovala trvale parametry vody užitkové případně pitné. Teprve poté bych se rozhodoval jak dál. Úprava vody na pitnou může být záležitostí jak 20 tak 200 tis. kč a více kč na daný zdroj vody. Rozpočítáno na bytové jednotky by to tedy nemuselo být nikterak dramatické i když ani to nelze vyloučit. (hlavně se neví počet vlastníků).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.07.12 23:25
avatar

Někteří lidé,obyvatelé družstevních domů,si stále myslí,že družstvo je nadnárodní organizace,která má plné pytle peněz.Vše je hrazeno z peněz nájemců,kteří se na náklady skládají z nájmu a fondu oprav.Takže pokud chcete mít vyhovující vodu,sežeňte si někoho,kdo vyčištění studny přes družstvo zajistí a smiřte se s tím,že to něco stát bude.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kejki
Datum: 02.07.12 00:50

Souhlas. Někteří lidé platí za pitnou vodu 50,- za kubík a to bez poplatku za kanalizaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.12 06:00
avatar

Domnívám se, že náklada v souvislosti s rozborem vody i případnou úpravou by se měly hradit z fondu oprav. Pokud by ale náklady byly příliš vysoké, bylo by nutné buď jednorázově doplatit nebo navýšit platby do fondu oprav.

doplněno 02.07.12 06:01:

Oprava: náklady

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.