Izolace základů rekreační chaty

Od: Datum: 28.06.12 12:27 odpovědí: 11 změna: 03.07.12 20:51

Dobrý den, chtěl bych se poradit jak nejlépe izolovat základy rekreační chaty. Jde o dřevěnou chatu se základy s opuky. Dosavadní izolace pouze lepenka. K základům je přihrnutá hlína. Přesahy střechy 50cm ve výšce 3m. Po přečtení diskuzí zde na poradte.cz s nopovopu fólií asi nevystačím. Stavba netrpí nadměré vlhkým podložím (80cm pod zemí je skála). díky moc za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.06.12 22:04
avatar

a je vam zima? mam nachlup stejne se skalou a zatim neuvazuji o tepleni "desky"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hansmachy*
Datum: 01.07.12 17:41

zima nám není , ale musím kompletně vyměnit starou podlahu a nerad bych za pár let zjistit, že vlhkost z přilehlé hlíny opět ničí novou podlahu. Ano, můžu sice podlahu něčím namořit popř. jinak odvětrat, ale pokud existuje nějaké efektivní řešení, tak o něm budu uvažovat. díky

Datum: 01.07.12 20:26

Pokud se to dosud jeví jako dobré, tak bych pod novou podlahou vytvořil vzduchovou mezeru a tím pádem se nemusíte zabývat napojením na stávající možná dožilou izolaci z papírové lepenky.:)

doplněno 02.07.12 09:52:

Dle mého názoru je z hllediska dlouhodobé funkčnosti a životnosti správně provedená vzduchová mezera jedním z nejůčinnějších opatřeních proti vlhkosti.

Co se týká obnažených základů tak tam máte v podstatě možnosti dvě.

Možnost první - větrací dýchací atp. - tedy k základům přifaříte nopovku s týden funkční vzduchovou mezerou, dospod vrazíte trubku která je primárně určena na odvedení vody, kterou tam však nemáte a tak budete věřit tomu, že ta trubka bude odvádět vlhko což je skoro nesmysl a vše zasypete štěrkem dle návodu aby to dýchalo (ve skutečnosti se tam bude voda více vsakovat než odpařovat a celková bilance bude tedy záporná).

Možnost druhá je obnažené základové zdivo utěsnit jílem a navrch dát Vámi zmíněné vyspádované dlaždice. (tuto možnost preferuji v daném případě, za dané znalosti Vaší stavby (která je mizivá)já)

To vše za předpokladu, že neplánujete (a tak jsem to alespoň pochopil) výměnu stávající papírové či dehtové izolace za novou. (což Vám za daného stavu věci chválím resp. s Vámi souhlasím)

Konečně pak celou dobu jsem hovořil o obnaženém základovém zdivu vně Vaší chaty.

Co se vnitřku tedy interiéru týče, tak tam bych v souvislosti s Vámi uvažovanou (a to je správné) vzduchovou mezerou doporučil provést odvětrání vzduchové mezery do exteriéru tedy ven. Kdy možnosti jsou opětovně dvě, jednou je použití starého komína v kombinaci s nasáváním z exteriéru, druhou kterou volím zpravidla já (nejenom pro nedostatek komínů)je vyústění odvětrání do exteriéru KG trubkou (odpadní oranžová) a to zpravidla na středu okenního otvoru cca 10 cm pod parapetem, s tím že trubka je zasekána směrem nahoru uvnitř místnosti, v ideálním případě za radiátorem (až mně někdo bude chtít sežrat, tak to bude z důvodu tepelné ztráty, způsobené ohřevem odvětrávaného vzduchu).

Poslední otázkou je pak "na jaře něco navlhne" , tak tam bych asi nehledal souvislost s izolací jako spíše s kondenzací danou tím , že KCE je doposud studené a okolní vzduch podstatně teplejší.(lahváč ač má izolaci dobrou (sklo) tak po vyndání z lednice také navlhne):)

doplněno 03.07.12 12:34:

Když pominu to, že základy nejsou z opuky (jsou z něčeho lepšího , asi křemen?), tak bych za stávajícího stavu z izolací nedělal nic. Pouze časem pokud by došlo k nějaké poruše, bych chatu přizvednul a stávající lepenku nahradil novou izolací, ale měnit izolaci která je funkčí bych považoval za zbytečné. Jinak základové zdivo na fotce vypadá dost dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hansmachy*
Datum: 02.07.12 09:24

Vzduchová mezera je i u staré podlahy a chtěl bych jí zachovat, pokud to půjde. Šlo mi o to, zda by bylo účinnější např. obnažené základy opatřit nějakou izolací, pak třeba nopku a vyspádovat dlaždice na povrchu. Lepenka nebude asi žádný zázrak, ale dosud nikde výrazná vlhkost není. Je to sezónní objekt, takže na jaře samozřejmě něco navlhne, ale není to nic masívního. Stavba je cca. 48 let stará.

Datum: 01.07.12 21:41
avatar

hans, pokud máte pouze lepenku, co jiného byste chtěl za hydroizolaci?

Nebo jsem nepochopil dotaz..

doplněno 02.07.12 12:01:

Zkuste namalovat nějaké schéma podlahy, či fotky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hansmachy*
Datum: 02.07.12 09:18

Milane, jelikož nejsem odborník na stavby, tak dotaz byl směřován spíše všeobecně. Snažil jsem se popsat situaci a hledám řešení či spíše postup jak něco neopomenout nebo nepřehodit postup. Jestli budu potřebovat hydroizolaci či vystačím s jiným řešením nevím. Opravuji automobily, takže jsem v tomto směru naprostý laik. díky za rady a moc si jich vážím.

Od: hansmachy*
Datum: 03.07.12 12:09

Přikládám foto a nakreslil jsem i velmi jednoduche schema s popisem. Díky Hans

Od: hansmachy*
Datum: 03.07.12 12:15

ještě foto ...

Datum: 03.07.12 18:06
avatar

Jestliže je pod trámem funkční hydroizolace, tak je to OK, pokud ne, je třeba nadzvednou půl centimetru, zasunout novou a bude to OK.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hansmachy*
Datum: 03.07.12 20:49

Díky Milane, jen nejsem přesvědčen jestli současná izolace je onou funkční hydroizolací. Jde o obyčejnou lepenku. Jakou hydroizolaci byste mi doporučil? Dále bych se zeptal jak s tím nadzvednutím. Nikdy jsem nic podobného nedělal. Neměl byste nějaký postup či nákres? díky Hans

Datum: 03.07.12 20:51
avatar

lepenka V 60S35, postup nazvednutí nelze bez průzkumu místa stanovit..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.