Zapojeni kuchynskych spotrebicu

Od: Datum: 26.06.12 22:19 odpovědí: 11 změna: 03.07.12 17:28

Ahoj,budu objednavat do nove kuchyne v novostavbe vestavene spotrebice (trouba,varna deska,mycka , mikrovlnka a digestor). Firma co delala elektricky rozvod v dome tak za kazdy spotrebic pripravila ctvercovou krabici v omitce. K varne desce 3 faze. Ted resim to,zda mam namontovat klasicke zasuvy a nebo se pripojuji spotrebice treba pres Wago svorky? Spotrebice budou Elektrolux a nevim zda jsou opatreny vidlici. Dekuji Martin


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 26.06.12 22:25
avatar

Většina spotřebičů bývá vybavena vidlicí do zásuvky, výjimku tvoří varná deska, ta se připojuje přes klasické lustrsvorky, Spotřebiče mají pohyblivý přívod, kde vodič netvoří drát ale spletené lanko, wagosworky se použít nedají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.06.12 23:00

Až. na varnou desku a el. troubu mají ostaní spotřebiče klasickou zástrčku.

Deska bude bez kabelu (použít třeba CGSG 5C*2,5) a ukončit http://www.ceha-kdc.cz/shop/p…ojka-na-primotop-2506-110-abl v nouzi jdou použít i WAGO svorky http://www.led-tech.cz/1102-wago-svorka-2x25.html . Kabel musí být zajištěn proti vytržení.

Výhoda té přípojky ABL je, že má třmen na upevnění pohyb. přívodu.

Stejně jde připojit i ta trouba, ale jednodušší bude přidat na konec kabelu vydličku 16A

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.06.12 21:45

A ta pripojka na primotop je 3 fazova? Pasne do zapustene krabice? Dekuji Martin

Od: hop®
Datum: 27.06.12 22:09
avatar

Ve Vašem případě bych doporučil třeba http://www117.abb.com/catalog….asp?thema=4081&category=1690 s příslušným rámečkem, ovšem nevím, jaké máte ostatní spínače a zásuvky. Je to elegentní kryt a pod ním schovaná klasická pětilustrsvorka...

doplněno 27.06.12 22:11:

Možní vyhoví i odkaz od "zakus", asi bude i levnější, a design za kuchyňskou linkou není zas až tak důležitý... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.12 14:21

Kolegové uvádí celkem praktická řešení, které se v běžném životě skutečně užívají, ale kdybychom chtěli být důslední a dodržovat normy, měly by být spotřebiče, které nemají zástrčku (zpravidla tedy hlavně varná deska) opatřeny vypínačem, umístěným na viditelném místě. Džíve se k těmto účelům používaly velice nevzhledné sporákové kombinace, dnes už je výrobci dokáží dělat v mnohem designovější podobě:)

Není to výmysl několika chytrých hlav, určený k tomu, aby nám zošklivily kuchyni, ale je to bezpečnostní opatření pro ty případy, kdy si např. servisní technik bude chtít odpojit spotřebič od napětí, doma bude jen manželka, která leckdy ani neví, kde se v domě nacházejí jističe a v této konstalaci je vskutku příjemné přemýšlet, jak si neublížit a přitom provést obednanou práci beze stresu.

Pro spotřebiče, opatřené zástrčkou se samozřejmě vypínač realizovat nemusí.:)

Vím, že pokud už máte elektroinstalaci nachystanou, těžko budete znovu bourat zdi a nezbývá Vám, než se spokojit s tím, jak to máte.

Můj příspěvek je spíš lehce ironizovaný povzdech nad současným stavem řemeslnných služeb obecně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 02.07.12 14:27
avatar

Třípólový vypínač se dnes běžně vyrábí v designech běžných vypínačů a zásuvek, lze jej i kombinovat do sdružených rámečků.

Neznám přesné znění této normy, ale pokud je v bytovém rozvaděči na pevně připojený spotřebič vyhrazen samostatný a označený jistič, není třeba dávat navíc ještě vypínač - alespoň podle mého osobního revizáka... ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.12 14:52

No Hope, normu před sebou nemám, jsem hlava děravá a je dneska moc teplo, takže přít se nebudu, ale stejně bych si trval na svém.

Mezi námi - selský rozum byl vždycky nade všechny normy...jen se musí používat, takže za mě - i jistič je v pořádku.:)

Ale osobně mám rád, když se dodržují pravidla.

doplněno 02.07.12 15:00:

Jo a taky je fajn, když se dodrží doporučení výrobce. Dnes už mají většinou v návodech napsané, jak si přejí mít připojený spotřebič.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.12 14:27

To minstrel : a co říkáš-te na mé řešení kdy vývod pro varnou desku zakončuji třífázovou zásuvkou (přístupnou za linkou) a na varnou desku pohyblivý přívod s vidlicí?

doplněno 02.07.12 19:10:

To Takjan: To jste mne překvapil, bo já mám od revizáka již několik revizních zpráv a v kuchyni mám vždy mj. zásuvka pro varnou desku (tedy nikoliv sporák) *nevi*a to je dost pečlivej revizák, nicméně se ho na to zeptám:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.12 14:49

Pokud to bude zásuvka do 16A, tak proč ne. Proti normě nic a vidět to neni:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.12 18:56

Norma vyloženě zakazuje použít pro připojení sporáku zásuvku-vidlici (třífázový samozřejmě)! Vypínač (respektive možnost vypnutí) sice norma požaduje, ale nepoužívá se, pokud je v bytě na dostupném místě jistič.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.12 17:28

O takové normě nevím, člověk také nemusí vědět všechno, případně mě s normou seznamte...

Jediné takové pravidlo platí pro akumulační kamna (ČSN 332130) - musí být připojeny pevně a k jejich připojení se nesmí použít zásuvka.

Naproti tomu, ČSN 33-2000-4-46 ed.2 parví, že pro funkční spínání spotřebních zařízení mohou být použity zásuvky a vidlice do jm. proudu 16A včetně.

Jak už tu bylo řečeno - dnes už zřejmě není povinnost mít před el. troubou vypínač, pokud má přívod vlastní jitič (nejsem si pořád jistý a jsem líný prohledávat normy), ale myslím si, že vzhledem k dnešním designům domovních přístrojů to není na škodu dávat - viz to, co už jsem psal s manželkami atd...:)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.