Souhlas souseda se stavbou - nesouhlasí

Od: Datum: 22.06.12 20:30 odpovědí: 13 změna: 23.06.12 23:40

Dobrý den! Chci se zeptat jestli nemáte někdo nějakou dobrou radu. Mám požádané o stavební povolení a soused mi nechce dát souhlas se stavbou. Na úřadě mi řekli,že mám odložit stavbu,že mi stavební povolení nedají bez jeho souhlasu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 22.06.12 21:06

No co, tak jeho souhlas nahradí soud.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.12 21:51
avatar
Úředníci si to zlehčují!
Stavební úřad má rozhodnout!
Soused jako účastník stavebního konání může mít námitky, je na st. úř., aby ve smyslu zákona vyhodnotil a ROZHODL!
Ne jen "mi řekli" ale papír! Rozhodnutí potom můžete napadnout, i na soudě.
Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 22.06.12 22:00

Kéž by to tak bylo... bohužel to není zlovůle úředníků konkrétního úřadu, nýbrž nutnost daná zákonem či vyhláškou. Já když jsem ze staré půdy dělal podkroví, což obnášelo kompletní novou výstavbu střechy včetně trámoví, musel jsem též mít souhlas obou sousedů + obce, které patří chodník před domem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ondraaaiasek
Datum: 23.06.12 18:42

to není pravda. nepotřeboval jste jejich souhlas. pouze jste jim oznámil že budete stavět. A oni se k tomu mohli na stavebním úřadě vyjádřit.

Zrovna dělám to samé a normálně na ohlášku stavíme nové patro a střechu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.12 23:40

Že by se něco změnilo? Jsou to dva roky, ale pamatuji se, že na ohlášce bylo místo k vyjádření majitelů sousedních pozemků. Takže jsem je obíhal a od každého obdržel větu ve smyslu "nemáme námitek" spolu s jejich podpisem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.12 11:01
avatar

jo jo, soused musí podle zákona námitky přesně specifikovat "co mu vadí a proč" a SÚ musí posoudit oprávněnost námitek. Kamarád to tak měl, a jeho debil soused prudič byl nakonec SÚ zamítnut. Mj. tvrdil, že nová stavba umístěná směrem přesně na sever od jeho domu bude házet stín na jeho dům, což je naprostý idioto-nesmysl, žádná věc vám nehází stín směrem na jih, jsme totiž na severní zemské polokouli, že. To si neuvědomil. Blb.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.12 21:57

Oč jde konkrétně? Jen o běžný souhlas majitele každého ze sousedních pozemků, nebo nějaká konkrétní situace, např. stavba blíž hranici parcel než je povolené vyhláškou (nejedná-li se o řadovku)?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alicja
Datum: 23.06.12 22:11

Jde o to,že mu jeho strom přesahuje celou korunou na můj pozemek a on se s tím nemůže smířit,že nebude mít ořechy. A druhá věc je ,že prý mu bude padat sníh na jeho plot ikdyž je to 2 m od hranice pozemku. Boužel nevím jak s ním mám jednat on j je na nás sprostý a pry,že se postará o to abych tam nikdy nepostavila dům.

Od: blackflamesiczi*
Datum: 23.06.12 22:34

tak si to nahrajte jak vam vyhrozuje ze se o to postara nebo si sezente svedky a jste na koni vy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lolaprasatkova
Datum: 22.06.12 22:11

Nenapadlo vás, že stavíte něco co soused nechce? Nedávno mi kamarádka vyprávěla jak její soused přestavil na černo stodolu a udělal z ní ubytovací kapacity pro turisty . U jejich terasy udělal vyústění toalet i s oknem. Nic příjemnějšího neznám než, že slyšíte jak si někdo ulevuje. Fuj, fuj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: er*
Datum: 23.06.12 11:30

Pokud neupřesníte dotaz, z jakého důvodu po vás stavební úřad chce souhlas souseda, nelze adekvátně odpovědět. Nebo alespoň popsat váš stavební záměr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.12 17:53
avatar

gotrekzagary má pravdu...

stavební zákon o tom jasně mluví, několik paragrafů ve zkratce:

§ 109 Účastníkem stavebního řízení je stavebník... a vlastník sousedního pozemku nebo stavby na něm,může-li být jeho vlastnické právo navrhovanou stavbou přímo dotčeno, (a další)
§ 112
(1) Stavební úřad oznámí účastníkům řízení, kteří jsou mu známi, a dotčeným orgánům zahájení stavebního řízení nejméně 10 dnů před ústním jednáním, které spojí s ohledáním na místě, je-li to účelné. Zároveň upozorní dotčené orgány a účastníky řízení, že závazná stanoviska a námitky, popřípadě důkazy mohou uplatnit nejpozději při ústním jednání, jinak že k nim nebude přihlédnuto.
(2) Od ohledání na místě, popřípadě i od ústního jednání může stavebníúřad upustit, jsou-li mu dobře známy poměry staveniště a žádost poskytuje dostatečný podklad pro posouzení navrhované stavby a stanovení podmínek k jejímu provádění. Upustí-li od ústního jednání, určí lhůtu, která nesmí být kratší než 10 dnů, do kdy mohou dotčené orgány uplatnit závazná stanoviska a účastníci řízení své námitky, popřípadě důkazy. Zároveň je upozorní, že k později uplatněným závazným stanoviskům, námitkám, popřípadě důkazům nebude přihlédnuto.
§ 115 Stavební povolení
(1) Ve stavebním povolení stavební úřad stanoví podmínky pro provedení stavby, a pokud je to třeba, i pro její užívání, a rozhodne o námitkách účastníků řízení. Podmínkami zabezpečí ochranu veřejných zájmů a stanoví zejména návaznost na jiné podmiňující stavby a zařízení, dodržení obecných požadavků na výstavbu, včetně požadavků na bezbariérové užívání stavby, popřípadě technických norem. Podle potřeby stanoví, které fáze výstavby mu stavebník oznámí za účelem provedení kontrolních prohlídek stavby; může též stanovit, že stavbu lze užívat jen na základě kolaudačního souhlasu.

Více se rozpisovat nebudu, na vydání stavebního povolení jsou stanovené termíny... takže stavebník má možnost ve smyslu stavebního zákona vyžadovat od SÚ rozhodnutí, a ne nějaké řeči, které by na papír nikdy nemohli dát!

doplněno 23.06.12 18:04:

Nebude mi soused rozhodovat o tom, zda mohu stavět, to je moje rozhodnutí. Pokud splním náležitosti zákona a stavební úřad zamítne případné námitky souseda, vydá stavební povolení... pokud námitky souseda jsou oprávněné, úřad mne vyzve k odstranění závad nebo změně, případně zamítne...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: blackflamesiczi*
Datum: 23.06.12 18:16

zajit za pravnikem vubec se se sousedem nebavit, pokud je to idiot idiotem zustane a je jednodussi dat penize pravnikovy nez se ponizovat pred sousedem. Ja ted jenom cekam az me soused zacne kvuly dilne vyhrozovat v me pritomnosti a hura k soudu

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.