Jaké odsávání ke kot. pile zn. REMA DMMA 35?

Od: Datum: 21.06.12 18:35 odpovědí: 5 změna: 24.06.12 23:26

Dobrý den, řeším, jak výkonné v kW odsávání se nejlépe hodí k polské kotoučové pile značky REMA typ DMMA 35, aby při řezání nelétal všude po místnosti prach. Vím, že nejlepší by bylo určitě nějaké dvojpytlové s výkonem motoru 2.2 kW, ale bohužel mám malou dílnu a dvojpytlové odsávání by pro mě bylo příliž velké tak jsem myslel, jestli by nestačilo třeba 1.5 kW odsávání ale zase nevím, jestli to bude na tu pilu s výkonem motoru 4 kW dostatečně silné. Momentálně mám malé odsávání s výkonem nějakých 0.55 kW a to je bohužel moc slabé a nebere většinu pilin při řezání.

Pokud by s tímto měl někdo zkušenosti, byl bych rád za radu. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.06.12 18:43
avatar

Spíš než kilowaty se zajímej o množství odsávanýho vzduchu. Mám u pily dvoupytlový, výkon 2200m3/h a stejně nevezme všechno. Ono taky záleží jaký odsávání seženeš. Mám Urbana i ACword a obojí dobrý. Naopak dost mě zklamalo odsávání od Felderu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.06.12 21:28
avatar

Velmi dobrá odpověď Jenyk! Je vidět, že truhlaříte. Já jen doplním, že pro formátovací pily nelze doporučit odsávání s plastovou vrtulí (typicky čínani) protože to odsávání občas vezme i nějaký menší odřezek, který projde ústím okolo kotouče a ten tu vrtuli povětšinou rozseká. Formátku dokáže odsát i jednopytlák, u mnoha zákazníků jsem ji připojoval k FT 200 a nebyl problém. Ale je to i o konstrukci odsávacího koše pily, některé pily prostě práší víc. Další věc ovlivňující prašnost je nastavení geometrie pily, konkrétně odklonu stolu a pravítka od pily. Pokud je to blbě nastaveno, tak pila buď pálí, nebo vytrhává ,,zadními´´ zuby, což přináší proud třísek přímo proti obličeji. Tomu ale žádné odsávání nezabrání, to chce doštelovat. Také je v této souvislosti velmi vhodné používat horní kryt kotouče s odsávacím hrdlem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenda123ts
Datum: 23.06.12 10:55

Děkuji za odpovědi. U mé pily je odsávací koš položený trochu níže, pravděpodobně proto, aby při naklonění pod úhel 45 stupňů nenarážel zespoda do litinového stolu, takže když bych tam chtěl přidat po straně nějaký plech nebo tak nějak, asi by to bohužel nebylo dobré. Proto jsem zvažoval koupit silnější odsávání, protože, podle mého názoru, je nějakých těch 0.55 kW co mám na tuhle pilu se 4 kW moc slabé. Nejraději bych koupil, jak jsem psal, dvoupytlové a mohl bych to zároveň připojit i na pásovou brusku, co mám vedle pily, ale jelikož trpím na nedostatek místa a každý centimetr je pro mě drahý, zvažoval jsem nějaký ten 1.5 kW odsávání, jestli by to po tom bylo o něco lepší (například nějaké od Rojka). Sice bych musel častěji vyprazdňovat vak a případně i přepojovat odsávací hrdla mezi pilou a tou pásovou bruskou, ale to by mě zas tak netrápilo, spíš mi jde o to, abych alespoň minimalizoval vylétávání pilin, a nemusel po každém větším řezání uklízet pokaždé celou místnost (a že není nějak zvlášť velká).

Datum: 23.06.12 11:14
avatar

Boj s místem znám, není to lehký. Ale jak říkám, vylétávání pilin se úplně nezbavíš, po každým větším řezání ti nezbude než dílnu uklidit, já si kolikrát zametám i během práce, neb nesnáším chodit v pilinách či hoblovačkách. Taky záleží, čemu říkáš větší řezání, někdo to má deset prken, pro mě to je od dvou kubíků nahoru.

Takže sebelepší odsávání ti neodsaje uplně každou pilinu. Taky trochu záleží na samotný konstrukci odsávání v pile a nad pilou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.12 23:26
avatar

No, ono opravdu nejde o to, kolik kW má motor pily - věřte, že táž pila bude produkovat stejné množství pilin s motorem 3,5kW stejně jako se 7kW motorem. Každopádně to chce odsávač silnější. Jestli bude mít jeden, či dva pytle je víceméně jedno, protože tyto typy zpravidla mají stejnou ventilátorovou jednotku, takže jek už jsem psal, jde jen o to, jak často budete pytel muset vynášet. Ovšem pokud chcete připojit i pásovou brusku, šel bych do dvoupytlového. Už jen proto, že má větší plochu filtrace, protože jemný brusný prach nejvíce ze všeho zanáší filtry. Přepojování hadic není nutné, lepší je dát na hrdlo ventilátoru rozbočku s uzávěry (šoupaty) . Co se týče Rojka - no, ty levnější řady jsou číňani a ty vyšší bere od ACWORDU. ACWORD můžu doporučit, třeba FT202 by byl jistě dobrý pro Vámi vybraný účel. Když už chcete levnější, tak radši třeba Adamik např FT202SF, není tak bytelný, ale lepší stroj z Polska než Čína

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.