Praskliny v trámech, čím zalepit?

Od: Datum: 21.06.12 16:33 odpovědí: 9 změna: 22.06.12 11:01

Dobrý den,

provádíme rekonstrukci podkroví, kde mám nosné trámy. Zasahují do místnosti, jsou tedy vidět. No poklepání jsou zdravé (podle architekta), ale mají různě velké praskliny. trámy jsme zbrousili, a v jendom pokoji jsme použili akrylátový tmel přetíratelný. Bohužel přetíratelný moc není. Vypadá to strašně, jako kdyby tam někdo vtěsnal žvýkačku. Nevíme, co teď s tím. A také se chceme vyvarovat této chyby v dalším pokojí, ale nic nás nenapadá. Nemáte, prosím nějaký tip? Samozřejmě zvažujeme jako poslední možnost obložit trámy, ale moc se nám to nelíbí. Děkuji za případné rady :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.06.12 16:41
avatar

Dobrý den, použijte tmel na opravu parket a plovoucích parket.

S těmito tmely opravíte spoje mezi dřevěnými parketami a zatmelíte spáry mezi obvodovými lištami a dřevěnými podlahami. Tmel po zaschnutí zůstává pružný, vodě odolný a lze jej přetřít lakem. Po vytvrzení ho můžete brousit smirkovým papírem. Dodává se v barevných odstínech dřeva.

Čím jste zatmelený povrch natírali?

doplněno 21.06.12 16:47:

Pokud budete trámy natírat barvou, tak praskliny v trámech zatmelte karosářským tmelem Body.

doplněno 21.06.12 17:12:

Pokud jsou praskliny moc velké, dejte do prasklin koudel nebo noviny, sníží se potřeba tmelu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: alokin*
Datum: 21.06.12 17:01

Děkuji za odpověď. Musím se zajít podívat na chalupu, jaký je přesný název té barvy. Ale byla to klasika z Obi, na dřevo, barva ořech, podle vzorníku byla zachován odstín dřeva. Na trámech je moc hezká, přirozená, ale tmel vůbec nepřekryla, spíše se udělal ještě větší kontrast. Snažila jsem se zbytky kolem prasklin vybrousit smirkovým papírem, ale moc to nešlo. Nechceme již používat brusku, máme již nahozené omítky. Určitě se podívám na ten tmel na opravu parket. Děkuji moc za odpověď.

Od: alokin*
Datum: 21.06.12 21:06

Zatmelený povrch jsme natřeli Lazurolem silnovrstvým. Do větších děr jsem dala třísky a vyplnila je, dost to pomohlo, díry jsou v některých místech opravdu hluboké. Podívám se na ty tipy, co jste mi poradil. Snad bych ten akrylátový tmel mohla přetřít tím na parkety. Víc už to asi zkazit nejde. Děkuji.

Datum: 21.06.12 18:04
avatar

Já osobně bych nechal trhliny bez úpravy. U starých trámů je to přirozené a rozhodně hezčí, než jakýkoliv tmel. Ten bude vidět vždycky a vždycky bude patrné, že tam nepatří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alokin*
Datum: 21.06.12 21:01

ty malé praskliny jsou docela v pořádku, ale u těch velkých jde až třeba i o dva-tři centimetry. Tam se pak usazuje prach a nepořádek. Ale děkuji za radu, v druhém pokoji to budu muset promyslet, v tom prvním už je pozdě.

Datum: 21.06.12 21:18
avatar

Přesně tak, jakýkoliv tmelení nebo vyspravování stojí za draka a je to podstatně horší než to nechat v přirozený kráse. Trám prostě musí prasknout, jakmile není prasklý, tak to je umělina, brrr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.12 21:24
avatar

A proč mocí mermo chcete praskliny něčím lepit? Je to hezké s prasklinami. Ke dřevu praskliny patří. Pořád hezčí, než nějaké tmely. Bakelitové! *jasne*

doplněno 22.06.12 11:09:

Ve školce jsme měli na zahradě vláček ze špalků, které byly položené. Vedlejší školka to měla dřív a dřevo jim popraskalo a děti se mohly zranit. Někdo nám poradil, ať špalky vyvaříme, že se dřevo zpevní a nebude praskat. V prádelně pradleny špalky vyvařily. Praskalo stejně tak, jako u sousedů. Praskliny ke dřevu patří. Jinak by to vypadalo umělohmotně. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alokin*
Datum: 21.06.12 23:18

Teď už nad tím taky přemýšlím, ale některé praskliny jsou opravdu velké. Ve vedlejším pokoji už na to raději nesáhnu, ale teď ještě vymyslet, co s tou hrůzou v pokoji prvním. Že jsem se neporadila dřív! *bzum*

Od: atrix*
Datum: 22.06.12 11:01

Ahoj, taky máme trámy a v nich praskliny, nic jsme s tím nedělali, líbí se nám to, jak to je. Ten tmel by nešel něčím vyškrabat?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.