Druhy nájmů bytů

Od: Datum: 15.06.12 13:53 odpovědí: 5 změna: 20.06.12 23:52

Vím,že je to stále omýlané téma,ale pořád tomu nerozumím.

Jde mi o to,jaké jsou druhy nájmů bytů.

Rozumím pouze termínu "smluvní nájemné", tj.když se pronajímatel a nájemce dohodnou na výši nájmu.

Nechápu pojem deregulované nájemné. Citace z jednoho úryvku : " Možnost jednostranného zvýšení nájemného v čase je striktně vymezena zákonem. Pokud možnost jednostranného zvýšení skončila v roce 2010, může být nájemné jednostranně zvýšeno pouze v tomto roce. Tento výklad se bude následně týkat i obcí, kde možnost jednostranného zvýšení nájemného skončí v roce 2012. Jakákoliv další úprava nájemného pro následující období je již smluvní, a to na základě dohody nájemce a pronajímatele."

Nechápu pojem "jednostranné zvýšení". Nájemce si asi těžko bude navyšovat nájem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 15.06.12 14:10

Čemu nerozumět? No jistě, že nájemné určoval vlastník co nájem nabízel, nebo se dohodli do výše stropu. Ale kdo by bránil nájemci hradit zvýšený nájem, že. A je to běžné, kdo chce bydlet z více zájemců tak přihodí. Po 2012 pouze dohodou. Deregulace.. není omezeno, regulováno, tedy smluvní..

doplněno 15.06.12 14:36:

Regulované, mohl vlastník zvyšovat jednostranně co mu umožnila norma, takže se stejně "jaksi" dohodli, když to nájemce akceptoval...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kemo®
Datum: 15.06.12 14:26

At regulace,deregulace či cokoliv jiného,tak pokud je pronajímatelem fyzická osoba,tak je nájemné vždycky smluvní ne?

Vždy to záleží na dohodě mezi nájemcem a pronajímatelem. Pokud už nájemce nechce přistoupit na zvýšení nájmu,tak v případě doby neurčité dá 3 měsíční výpověd a v případě doby určité si nenechá smlouvu prodloužit.

Od: paulkucera
Datum: 20.06.12 10:56

Jednostranné zvýšení provádí pronajímatel tam, kde je regulované nájemné - nájemci se to pouze oznámí. Tam kde není regulované nájemné jde o dohodu obou stran.

Jinak další odpověď k otázce jaké jsou druhy pronájmů bytů je, že existuje nájemní smlouva - majitel pronajímá nájemce anebo podnájemní smlouva, kde nájemce (se souhlasem majitele) podnájímá byt dál - což je i případ podnajímání družstevního bytu, kde družstevník je v pozici nájemce (majitelem bytu je družstvo). Nájemní smlouvy obecně řeší Občanský zákoník. Podnájemní smlouva se liší od nájemní smlouvě v několika klíčových aspektech: podstatné je v bodu 1. níže věta "nebylo-li dohodnuto jinak...atd.". Kdežto u nájemní smlouvě je vyjmenováno důvod kdy lze dát výpověď a minimální lhůty (3 měsíce) s tím související, u podnájemní smlouvy lze dát výpověď bez uvedení důvodů s výpovědní lhůtou 3 měsíce ANEBO, je-li to ve smlouvě tak třeba i za týden.


Podnájem v Občanském zákoníku (§ 719)

(1) Pronajatý byt nebo jeho část lze jinému přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu nebo bez určení doby jen s písemným souhlasem pronajímatele. Není-li splněna tato podmínka, je smlouva neplatná. Porušení této povinnosti se považuje za porušení povinnosti nájemce podle § 711 odst. 2 písm. b). Smlouva o podnájmu musí mít písemnou formu. Nebylo-li dohodnuto jinak, platí, že podnájem lze vypovědět bez uvedení důvodů ve lhůtě podle § 710 odst. 2.

(2) Podnájem sjednaný bez určení doby skončí nejpozději se zánikem nájmu. Byl-li podnájem sjednán na určitou dobu, skončí také uplynutím této doby.

(3) Po skončení podnájmu nemá podnájemce právo na náhradní podnájem
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 20.06.12 17:57

Výrazy regulované nájemné se týkají nájemních smluv uzavřených před rokem 1989. Nájemníci požívali výsady platby tzv: regulovaného nájemného, které rostlo daleko pomaleji než nájemné deregulované-tržní. Bylo závazné i při změně majitele objektu, ať se jednalo o koupi nebo restituci. Nový majitel měl za povinnost tuto regulaci dodržovat.

Mnozí uživatelé bytů, si před r. 1989 vlastními náklady zrekonstruovali byty a z bytů kat 4 si udělali byt kat. 1 nebo 2, a podle tehdejších zvyklostí za to byli odměněni tím, že platili nadále nájemné jako za byt 4. kategorie. A tak se stalo, že díky této regulaci, v době kdy už dávno spousta nájemníků platila za byt 3 plus 1 tržní nájemné, tak tito nájemníci s regulovaným nájemným platili třeba jen 150 kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.12 23:52

Regulované nájemné mají všichni nájemníci, kteří mají nájemní smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou. Je jedno jestli je majitel fyzická a nebo právnická osoba. Regulované nájemné je určeno ministerstvem pro místní rozvoj, kde je na výpočet kalkulačka. Většině měst skončil regulovaný nájem v r. 2010, ostatním končí letos. Pak už budou mít také jen smluvní nájemné tak jako je to u smluv na dobu určitou a jedná se o dohodu mezi nájemcem a pronajímatelem. Pojem "jednostranné zvýšení" se týká jenom jedné strany, ta strana ale není nájemce, je to pronajímatel. Je to právě to regulované nájemné, které Vám určí majitel a jeho výše je právě daná zákonem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.