Náš plot na pozemku sousedky

Od: Datum: 14.06.12 21:34 odpovědí: 20 změna: 15.06.12 17:39

Dobrý večer,

prosím o pomoc a radu ohledně plotu. Zdědil jsem rodinný dům s pozemkem. Vzhledem k tomu, že celý dům včetně plotu rekonstruuji, nechal jsem si geodety zaměřit hranici pozemku a měřením bylo zjištěno, že současný plot (část pletivo a část zděná zeď s pletivem) leží na pozemku sousedky. Se sousedkou není bohužel rozumná řeč, od začátku rekonstrukce jí všechno vadí, pořád si stěžuje na úřadě a celkově nám rekonstrukci znepříjmňuje (ačkoliv jsme se jí ve všem snažili vyhovět a jednat s ní slušně). Plot stavěl předchozí majitel. Chci postavit nový plot, rád bych se zeptal, čí je stávající plot, který je tedy na sousedově pozemku. Musím ho zbourat a odstranit já nebo ho musí odstranit soused a já si na svém pozemku postavím nový?

Budeme moc rádi za jakoukoli pomoc a radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cepagis*
Datum: 14.06.12 21:45

Plot je toho, kdo jej postavil. Pakliže to byli předchůdci na Vaší nemovitosti, z logiky věci vyplývá, že k nemovitosti patří a vy jste jej nabyl (koupil, zdědil, dostal) s nemovitostí. Nicméně, předpokládám, že chcete stavět plot nový. Vůbec bych se nebránil myšlence se jej vzdát - leží přece na jejím pozemku, Vy jste jej nestavěl, ani o jeho stavbě nevíte. Takže si postavte na hranici pozemku plot svůj a nechte sousedku, ať si jej tam třeba nechá... Co na to ostatní rádcové, je to blbá rada?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jardys*
Datum: 14.06.12 22:03

Stavěl ho můj dědeček, který již nežije a já ho zdědil. Sousedka o tom ještě neví, ale vzhledem k tomu že do všeho šťourá, tak si všimla, že se u nás na pozemku něco děje a vyšla ven a zjistila, že si necháváme pozemek vyměřovat, ale výsledek jsme jí neřekli. Není s ní vůbec rozumná řeč, navíc plot je v chatrnném stavu a ta zděná zeď drží její pozemek, prakticky se o nás opírá, a vlivem vlhkosti došlo lety k takovému stavu plotu. Nechce nám dovolit jen smotat ten plot z pletiva, který je namotaný z její strany. Já zastávám názor, že jsem zdědil pozemek, plot se nachází na pozemku sousedky, tudíž to beru že je její.

Od: cepagis*
Datum: 14.06.12 22:13

Přesně tak, plot neleží na Vašem pozemku, tak Vás nezajímá. Cokoliv jiného bude přinášet problémy. Kdyby to chtěla sousedka hodně hrotit, mohla by se obrátit na soud s určením vlastnictví, na což by si možná sehnala svědky. Ale byla by sama proti sobě, už jen proto, že jak jsem pochopil, je její pozemek s terénem výš. A v případě, že by to byl plot Váš, měl byste právo jej zbourat (stále totiž platí, že stavba, tj. i plot může mít jiného majitele než pozemek, na kterém stavba stojí, tento rozpor má odstranit až nový OZ). A ona by musela vyřešit, aby se její pozemek "nesypal" k Vám. Prostě jak ona na Vás, tak Vy na ni...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 14.06.12 21:52

Plot je majetkem toho, kdo ho stavěl. Není uvedeno, kdy byl postaven. Proč jste to sousedce říkal? Přílišná horlivost se nevyplácí. Kdybyste nic nepřeměřoval... Buď si koupíte její pozemek, nebo plot posuňte. Sousedi přece tento stav nezavinili, i když s ním kdosik souhlasil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 14.06.12 21:53
avatar

Dobrý den. Jen můj názor. Ptáte se, koho je plot na pozemku sousedky, to je jednoduché, podívejte se, co máte ve smlouvě, že jste zdědil. Plot tam také musí být napsaný. Svůj plot si postavte na svém pozemku. Hlavně si nechte dát stavební povolení na rekonstrukci plotu. Jen můj názor.

doplněno 14.06.12 22:07:

Plot na pozemku sousedky, je po celé délce plotu, nebo jen určitá část? Na které straně pozemku je? Jak je plot připevněn? Má šrouby k vám, nebo k sousedům? Kde jsou sloupky? Kde hlaní lať, která drží plot?To vše vám může být vodítkem, čí je plot.

doplněno 14.06.12 22:14:

Opravuji svůj omyl. Chtěla jsem napsat, poslat oznámení na OÚ, že budete rekonstuovat plot. ( ne stavební povolení) Jen pro sousedku, aby si na vás nešla zase stěžovat, když budete cokoliv dělat kolem plotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cepagis*
Datum: 14.06.12 21:59

"Stavební povolení na rekonstrukci plotu" - to snad ne*smich* Plot dnes není na stavební povolení. A když bude třeba postavit plot nový, rozhodně to nelze nazvat "rekonstrukcí". Ale to se tazatel dozví na příslušném stavebním odboru či úřadě, někde nad tím mávnou rukou a nebudou chtít nic. Mimochodem, já v dědickém usnesení (nebo jak se to jmenuje) ploty rozhodně nemám...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jardys*
Datum: 14.06.12 22:04

Zdědil jsem barák a pozemky, o plotech nebyla řeč.

Datum: 14.06.12 22:04

Mám obavu, že tam bude klasická kouzelná formulka: "Dědic nabývá do svého vlastnictví nemovitosti ty a ty na parcele té a té, spolu se všemi vedlejšími stavbami a objekty tak jak jsou ve stavu ke dni projednání dědictví." Nebo něco na ten způsob...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardys*
Datum: 14.06.12 22:11

Ale ten plot není na té parcele co jsem zdědil...:(

Datum: 15.06.12 07:41

To je sice fyzicky pravda, ale to ten notář nemohl vědět. Vy jste to přece též zjistil, až jste si nechal pozemek vyměřit geodetem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cepagis*
Datum: 14.06.12 22:20

V usnesení o dědictví skutečně ploty nebývají, pakliže jsou na pozemku mnohem důležitější stavby. Kde by ale zmínka o plotě měla být, je znalecký posudek, vypracovávaný třeba při vypořádání dědiců nebo k určení hodnoty dědictví, od kterého se odvíjí odměna notáři.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petapeta*
Datum: 14.06.12 22:34

Za ta léta již určitě došlo k vydržení části pozemku, který dříve patřil sousedům, ve váš prospěch. Notáři, který projednával dědictví, jste byli určitě povinni obstarat odhad nemovitosti a tam by o plotu měla být zmínka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cepagis*
Datum: 14.06.12 22:38

Zajímavý nápad, vydržení mě nenapadlo. Otázka na tazatele, o jakém posunutí (v metrech) se vlastně bavíme?

doplněno 14.06.12 22:40:

I když s tím vydržením bych si nebyl tak jist, protože tady se jedná o zpřesnění zaměření pozemku. Sousedi takhle nedávno museli ubourávat kus garáže, námitka vydržení (že tam už garáž stojí léta) jim nepomohla...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardys*
Datum: 15.06.12 07:00

Jedná se o 35cm a to ne po celé celé pozemku, pozemek se postupně rozšiřuje, tudíž cca 3-4m maximálně jsou u sousedů.

Od: kejki
Datum: 15.06.12 01:00

A neřekl ten vyměřující, jaká je přesnost? U nás jsou plány 1:1670, tam už tloušťka čáry na mapě udělá dost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.12 07:22

Je to stejný jako se stromem, strom na Vašem pozemku, větve a plody na sousedovo, máte právo vlézt na sousedovo pozemek bez jeho souhlasu a strom ořezat a bordel mu posbírat. Pokud Vám to však soused nedovolí a bude tam mít např. vzteklho psa, tak už je to jeho boj, on má zas naopak povinnost Vás tam pustit. Takže pokud plot stavěl Váš děda a celý plot byl jeho, tak je plot Váš a sousedka ať si jde stěžovat třeba na lampárnu. Obecně platí, že na určité straně pozemku (tuším po pravé straně) si děláte plot sám. Logicky však vyplývá, že plot je nás obou, tak se na něj složíme. Bohužel někteří lidé jsou ignoranti a nezbývá, než jednat sám. Na OÚ podejte ohlášku rekonstrukce plotu a udělejte si vklidu nový. Pokud má sousedka nějaký problém, ať si podá žalobu, vy si sežeňte důkazy, svědectví, že plot stavěl Váš děda a to si nechte schované někde v šuplíku pro případ co kdyby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: cepagis*
Datum: 15.06.12 07:52

"Obecně platí, že na určité straně pozemku (tuším po pravé straně) si děláte plot sám" - to je psáno kde? Plot staví ten, kdo jej potřebuje - aby mu neutíkal pes, aby se cítil bezpečněji, atd... Oplotit si svůj pozemek je právo, nikoliv povinnost. Důrazně varuji před tím, se na výstavbu plotu skládat. I kdyby tady ta vůle dnes byla, plot je třeba udržovat a třeba za pár let stačí jedna změna majitele, který nebude mít na nějaké spoluvlastnictví náladu a jste v patové situaci podílového spoluvlastnictví... A já jsem z dotazu pochopil, že tazatel o ten plot nestojí, takže proč si shánět důkazy, že jej stavěli jeho předci?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 15.06.12 09:18

Ale to pravidlo už desííítky let neplatíí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gita65
Datum: 15.06.12 08:34

Dnes už neplatí pravidlo že pravou stravu dělám já a levou soused. Dnes dělá plot ten kdo ho potřebuje nebo chce. Nebo aby k sousedum nelezl pes atd. Já bych sousedce řekla že mám nové vyměření pozemku a udělám si nový plot podle nového. Už jen proto že nevíte kdo jednou zdědí nebo koupí ten dům po sousedce. Může se stát že nový majitel si také nechá udělat nové vyměření a budete mít další problém. Nechtěla bych zase plot bourat a dělat opět nový. Ten starý plot at si sousedka zbourá nebo nechá. Až jí ta zed začne padat bude to muset opravit je to na jejím pozemku né na Vašem. Můžete se pak bránit. Pokusila bych se ještě jednou se sousedkou domluvit a říci jí co máte v plánu a že chcete aby vše bylo podle vyměření. Bud Vám tu část odprodá a zanese se to do katastru aby nebylo v budoucnu problém nebo neodprodá a udělejte si plot podle nové hranice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sousedodvedle
Datum: 15.06.12 17:39

Měli jsme podobný problém, plot na spadnutí, část plotu na sousedově pozemku, nabídli jsme se že všechny náklady uhradíme, postavíme na hranici pozemku, takže by získal i více místa, ovšem domluva žádná. Postavili jsme tedy plot vlastní, tam kde to šlo tak na hranici pozemku, část na našem pozemku, prostě plot vedle plotu. Různé sousedovy stížnosti a volání policie nepočítáme. Z naší strany je výsledek hezký, za to úsilí to stálo. Od ostatních sousedů a nejen od nich jsme se dozvěděli že je to věčný potížista. Je to škoda, my se sousedy nikdy problém neměli, spíše naopak. Dobrý soused, to je půlka spokojeného bydlení :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.