Koupě bytu v os.vlastnicví

Od: Datum: 14.06.12 13:31 odpovědí: 11 změna: 16.06.12 06:31

Dobrý den, potřebuji si pořídit bydlení a líbí se mi byt v osobním vlastnictví (který je v domě, kde je družstevní vlastnictví a několik osobních)...Chci si ověřit na LV na KÚ kdo je vlastník, příp.zástavy atd.. Je to možné zjisit přes net,když znám jen ulici, město a jméno? Na koho se ještě obrátit a kde všude zjistit, zda majitel bytu nemá dluhy, případné další lidi,kterří jsou nahlášení na pobyt, dluhy apod... Je pro mě nějaká nevýhoda,když byt je v osob.vlastnicví a zároveň se platí družstvu půjčka a nájem za spol.prostory? Vůbec se v tom neorientuji, proto uvítám každou radu a názor. Děkuji moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.06.12 13:45
avatar

Kdo je majitelem bytu, lze zjistit nahlédnutím do katastru nemovitostí - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ Tam také zjistíte zda se k bytu váže nějaké zástavní právo, věcné břemeno apod. Na KN vám také vytisknou příslušný LV. Kdo je v bytě hlášen k trvalému pobytu vědí pracovníci na evidenci obyvatel. Zda mají právo a povinnost tyto údaje sdělovat, to bohužel nevím, na to by vám nejlépe odpověděla poradkyně Lidka. V kupní smlouvě si dobře ošetřete, jakým způsobem se vyrovnají případné přeplatky a nedoplatky, které souvisejí s užíváním bytu (vodné a stočné, topení a teplá voda, společná elektřina a úklid společných prostor). Informace, zda majitel má dluhy spojené s užíváním bytu by vám měla poskytnout firma (družstvo), která vykonává funkci správce domu.

doplněno 14.06.12 13:49:

Ještě k vyhlednání bytu na uvedené internetové stránce. Ideální je, když znáte město, čtvrť, ulici, číslo popisné domu a číslo bytu. Ale i pokud vám některý z údajů chybí, dají se informace při trošce trpělivosti dohledat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blizenka13
Datum: 16.06.12 05:19

Děkuji za odpověď. Akorát bojuju s hledáním na http://nahlizenidokn.cuzk.cz/, nedaří se mi nalézt vlastníka, když zadám obec tak to chce číslo popisné...nechce to po mě ani ulici...ale jistější bude zajít přímo na katastr...ale zřejmě je tam poplatek za LV? Kdyby byly nedoplatky, které souvisejí s užíváním bytu tak by se vymáhaly po původním majiteli bytu? Stejně bude třeba všude nahlási změnu majitele bytu, tudíž by po mě nemohli vymáhat dlužné částky, teda jestli si to myslím správně?

Od: buss
Datum: 14.06.12 13:46

Byty v osobním vlastnictví padly s komunou. A od koho to chcete koupit, kdo to prodává? Družstvo či vlastník? Jaký je vztah vlastníků k družstvu, založili SVJ? Najeďte Blíženko na nahlížení na katastr nemovitostí, vyhledat stabu/jednotku, najděte obec, (ulici), číslo a tam se dovíte, co má družstvo a co vlastníci, u vlastníků se též dozvíte co na bytě vázne. Popř. zajít na družstvo/správce SVJ a poptat se jak a co je s bytem, doporučuji! Stejně bude asi potřeba právník, kdo vám sepíše smlouvu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blizenka13
Datum: 16.06.12 05:27

Děkuji za Vaši odpověď. Byt prodává vlastník ale přiznám se, že jsem nezkoumala jestli založili SVJ... a taky netuším co vlastně být v SVJ obnáší, jaká povinnosti a práva z toho vyplývají...No nic není dneska jednoduché...Nemám prozatím podepsánu rezervaci k bytu, snažím se získat co nejvíc informací ...

Datum: 16.06.12 06:31
avatar

Společenství vlastníku jednotek (SVJ) se nezakládá, to vzniká automaticky ze zákona v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků. Na první schůzi SVJ se volí buď výbor (nejméně tříčlenný), v menších SVJ může být výbor nahrazen tzv. pověřeným vlastníkem. Mohou být zvoleny i další orgány, např. kontrolní komise. Nejméně jednou za rok se koná shromáždění vlastníků (obdoba členské schůze). Ze schůzí výboru a shromáždění vlastníků se pořizují zápisy. SVJ řeší záležitosti týkající se společných částí domu, hospodaření, údržba a opravy domu atd. V souladu s přijatými stanovami má některé kompetence výbor, resp. pověřený vlastník a některé shromáždění vlastníků. Nový majitel bytu se do SVJ nepřihlašuje, členem se stává automaticky, jakmile se stane vlastníkem bytu.

doplněno 16.06.12 08:03:

A ještě ta práva povinnosti. Každý člen má právo zúčastňovat se shromáždění vlastníků, vznášet dotazy, předkládat návrhy, nahlížet do dokumentace, hlasovat o návrhu usnesení (každý člen má při hlasování hlas, jehož váha se odvíjí od velikosti bytu) a další práva vyplývající ze stanov. Povinností není mnoho - např. respektovat usnesení shromáždění vlastníků - např. je-li schválen příspěvek do fondu oprav (nesprávný, leč běžně používaný pojem) ve výši 17 Kč/m2, tak každý vlastník je povinen platit příspěvek ve správné výši.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 14.06.12 13:47

Nahlídnout do katasrtu nemovitostí můžete zde:
http://nahlizenidokn.cuzk.cz/
Musíte znát přesnou adresu,a číslo bytu v domě. Vyplivne to vlastníka bytu, a info o tom, zda-li na bytě nevázne nějaké zástavní právo či věcné břemeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.12 16:57
avatar

Není potřeba nic jiného,než vyhledat majitele,třeba podle katastru,a sepsat kupní smlouvu.Je jedno,zda je majitel zadlužen,jen na nemovitosti nesmí váznout pohledávky.Na základě kupní smlouvy a odhadu ceny bytu už se dá jít na katastr k zápisu.Pak se byt stane vaším majetkem-.Pokud je byt družstevní,nebylo by to tak jednoduché.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.12 18:57
avatar

Jabrako, podle mých zkušeností je převod DB jednodušší, než prodej bytu v OV. U družstevního bytu podepíší účastníci dohodu o převodu (družstva mají formuláře), protokol o předání bytu a družstvo předloží novému uživateli k podpisu nájemní smlouvu. Takže žádný odhad, žádný katastr, žádný finanční úřad, jako je to u OV.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.06.12 20:10
avatar

jistě v případě DB se nejedná o žádný převod nemovitosti, ale přepis smlouvy na úživání bytu = nájemní smlouvy. A je to otázka do jedné hodiny času. u OV se převádí nemovitý majetek a na katastru to trvá i několik měsíců a platí se daň zpřevodu nemovitosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.12 12:24
avatar

OV: Daň z převodu nemovitosti platí starý - původní majitel tj. prodávají. Pokud toto není, závazek se převádí na nového majitele. Je 3% ( znalecký posudek a nebo kupní cena ) z vyšší ceny a platí se do 3 měsíců od vkladu na katastr...

Dluhy: je rejstřík dlužníků a exekucí, kam se dostanou právníci. Ti ověří, že majitel nemá žádné exekuce, které by mohly váznout na nemovitosti - ani v přítomný čas a ani v budoucí čas. Neznamená, že když máte dneska čistý LV, že to může být stejné i za týden! Takže na to pozor.

DV: Tam neplatíte nic, ale zato můžete platit družstvu za vklad nového člena. Cena může být symbolická, ale může být i 10 000. To si volí družstvo samo. Navíc u družstevního bytu se může stát, že si budete moct byt "koupit", ale nemusí vám vystavit nájemní smlouvu. Souhlas od družstva, že vystaví nájemní smlouvu pouze písmně! Hubou se může slíbit všechno. Navíc, může být i ve stanovách družsvta, že družstvo nechce za nového člena třeba cizince atd. Což nemusíte vědět...

A jestli DV nebo OV - každé vlastnictví má svoje plus i mínus

Snad jsem vám toršku pomohla...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.12 12:32
avatar

Ovšem z družstevního bytu se nájemce jen tak neodstěhuje,jen s papírem o převodu bytu a požaduje peníze v tržní hodnotě bytu z ruky do ruky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.