Jak položit palubkovou podlahu

Od: Datum: 08.06.12 09:47 odpovědí: 5 změna: 08.06.12 12:43

Prosím, můžete mi poradit, jaký je správný postup pokládky palubek? Koupila jsem domek (1933). Musím udělat podlahu, Chci palubky (borovici). Jakou tloušťku mám zvolit? Jak mám izolovat? Jedna místnost je podsklepená, 2 ne. Podlahy jsou betonové. Musím ten beton vyrovnat? A čím? Nebo to zvládnu nějakým tím roštem? Pod kamna dám půdovky (ušetřený materiál). Mám nejdřív položit palubky a pak dlažbu? Nebo je to jedno? A jak mám půdovky ošetřit (jsou očištěné a obroušené)? A jak to mám vyřešit u zdi, předpokládám, že nebudou moc rovné a dřevěné lišty tu nerovnost asi nezakryjí. Fuky se zatmelí? Předem děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.06.12 09:58

Já Vám fandím, rád vidím ženu-kutilkua gratuluji Vám ke koupi domku, ale obávám se, že bude lepší nechat tuto práci odborníkům. Vypadá to, že o problematice nevíte vlastně nic a u podlahy by Vás vlastní zfušovaná práce mrzela do konce života...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paaja*
Datum: 08.06.12 10:02

Totéž co minstrel ... ne že bychom nechtěli poradit ale není to úplně jednoduchá práce a musí se udělat spousta opatření v závislosti na místních podmínkách. Hlavně izolace. A jestli jste už pevně rozhodnutá, že do toho půjdete sama, alespoň si tam přizvěte osobně nějakého stavebního specialistu, nebo podlahářskou firmu a nechte si vysvětlit, co všechno bude nutné udělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.12 10:05
avatar

Děvče,rozhodně to nechej firmě,nebo zkušenému truhláři.Zeťák si podlahy dělá sám,vím,jak je to pracné.Aby to dobře vypadalo,i třeba za pět let,je potřeba vše dělat perfektně a z kvalitního materiálu.Nejlepší je pokládat palubky zase na prkna.Palubky lepí k sobě a každou třetí řadu kotví k prknům hřebíčky do drážek.

Ale to chce zkušenost a určitou šikovnost.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Od: andreb*
Datum: 08.06.12 10:34

Já vím, že to není jednoduché, ale potřebuji o tom něco vědět, abych mohla s tím, co mi to bude dělat diskutovat, dohlídnout a aby mi nenapovídal nesmysly, jestli mi rozumíte - zkušenosti z rekonstrukce teď už mého bývalého bytu. Tam mi jednu místnost dělal starý PAN truhlář-spokojnost, v 2.místnosti jsem to nechala někomu jinému a po čase se ukázalo, jak to bylo fušersky uděláno. Tak ještě jednou prosím, a ještě jednou děkuji.

Datum: 08.06.12 12:43

Ta podlaha už je něčím izolována nebo ne? Jestli jsem dobře pochopil, na palubky chcete dávat dlažbu? Zdi je ideální zarovnat, lišty se dělají už i plastové, které se přizpůsobí zdi, ale čím rovnější to bude, tím méně práce, dřiny a materiálu se pak spotřebuje. Pod kamna? Jaká kamna, pokud myslíte něco jako petry, asi bych nedával půdovky, ale jen plech. K roštu na podlahu, je to dobrá věc, mezi něj můžete dát izolaci (polystyren, nebo minerální) ale i ten rošt musí být v rovině.

Palubky se přibíjejí přímo na trámky, mezi trámky se rozloží izolační vrstva. Zvolit větší tloušťku palubek, aby se mezi trámky neprohýbaly. Rozestup mezi trámy 45-50 cm. Alespoň 1cm odstup od stěny. Pokud by to byla podlaha v patře, dává se mezi trámky a palubky tlumící materiál, např. Hobra a palubky se přibíjejí přes to. Tlumí to pronikání kročejového hluku do spodních místností. První desky se pokládají perem ke stěně (někdo uvádí naopak drážkou). Hřebíky se přitloukají (nebo šrouby vrtají) do spodní plochy drážky, musí být plně zapuštěné, aby do sebe palubky v místech pera a drážky plně zapadaly. Při doklepávání palubek do nich klepejte přes jiné dřevo (podbíjecí špalík), aby jste je kladivem nepoškodila. Každopádně ve finále je nutno toto celé natřít kvalitním lakem, ale o tom by Vám měli poradit v barvách a lacích (možná tekutý vosk).

Rustikální palubky ze severské borovice, které by již měly mít z jedné strany hotovou porvrchovou úpravu, ty se pak jen nasazují přes pero-drážku do sebe (nešroubují se ani neklepou hřebíkama), možná by šly ještě projistotu v drážce lepit a přebytečné lepidlo pak setřít. Na čelní straně se palubky slepí, na podélných se svrtají. Dá se to místo toho dělat pomocí popruhů se sponami. Dá se to dělat takhle i na ten beton s tím, že je budete pouze slepovat k sobě, ale musí být podkladový povrch 99% rovný.

Na toto téma existuje spousta knih ve stylu Profi and Hobby , Udělej si sám apod. Ne spousta firem, které dělají podlahy, tak tomu rozumějí, ideálí je, pokud Vám to bude dělat firma, aby Vám ukázali (fyzicky, ne na fotkách) svou práci a popovídat si s majitelem.

Každopádně jak psali kolegové nade mnou, buď přizvěte někoho z rodiny, kdo tomu rozumí, případně někoho známého, kdo Vám levněji pomůže a ukáže co a jak, takže spoustu věcí uděláte částečně sama. Pokud nic takového nemáte možnost, případně nejste zručn ý/á, tak to svěřte radši "odborníkům" z firmy.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.