Pronajímatel zapomněl na ústní dohodu

Od: Datum: 06.06.12 20:07 odpovědí: 8 změna: 07.06.12 19:07

Dobrý den, potřebovala bych nutně poradit. S přítelem bydlíme od září v garsonce. Při podepisování smlouvy o tomto pronájmu jsme majiteli říkali, že nevíme přesně, na jak dlouho tam budeme, že rok určitě ne. Odpověděl, že to není problém, že samozřejmě stačí říct 1-2 měsíce dopředu a že si někoho sežene místo nás atd. Jenže do smlouvy to nezapsal, napsal tam platnost 12 měsíců s odůvodněním, že to musí být na dobu určitou napsané, ale že to nemusíme brát nějak vážně... Přítel to tedy podepsal. Jenže když jsme mu řekli, že koncem května bychom rádi skončili v jeho pronájmu, tak se začal ,,cukat,,. Nebrali jsme to nějak v potaz, protože nám dal ústní dohodu o dřívějším ukončení a nikdy jsme nebyli problémoví nájemníci (platili jsme včas atd) ani on jako pronajímatel. Teď máme ale problém, nechce nás ,,pustit\, protože se prý drží smlouvy, kde je psáno 12 měsíců. Na podotknutí ústní dohody reagoval takto: ,,Na to si nevzpomínám.\ Prý se ale snaží někoho sehnat místo nás, aby nám tedy prokázal kompromis. Ale teď je červen a on po nás chce nájem a stále nikoho nesehnal. Přítel je opravdu rozzuřený nad jeho chováním a platit mu to rozhodně nechce. Prý ať to po nás vymáhá klidně soudně, ale jinak mu to nedáme. Máme nějakou šanci proti pronajímateli? Jeden nájem si může strhnout z kauce (6 000,-) a ještě nám ani nedal vyúčtování z inkasa... Ještě nám tedy zbývá zaplatit 3 nájmy (18 000,-Kč). Prosím, poraďte! Děkuji!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cobrak*
Datum: 06.06.12 20:17

Dobrý den. Problém nastal tehdy, když Vám Váš pronajímatel řekl, že to nemusíte brát vážně. Káždou smlouvu totiž musíte brát vážně, jelikož od toho smlouvy jsou. A ústní dohoda, pokud není sepsaná a potvrzená, tak neexistuje. Já bych to řešil tak být Vaším přítelem, že bych ho pozval do bytu, za zavřenými dveřmi bych ho chytil pod krkem a bylo by. Ale nejsem právník a proto Vám nemohu odpovědět po právní stránce a mluvím jen ze zkušeností. Ale vidím to tak, že pokud ho nechytíte pod krkem, tak to na Vás bude vymáhat soudně a určitě si zaplatí dobrého advokáta a na 1. stání má vyhráno. Pro příště, všechno chtějte napsat! Držím palce, ať to dobře dopadne!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.12 05:34
avatar

Jo, chyťte ho pod krkem, budete mít na vlastním krku mimo problému s nájmem navíc ještě napadení. Skvělé řešení! *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cobrak*
Datum: 07.06.12 19:07

Říkám za zavřenými dveřmi. Tak to bohužel chodí a někdy je to jediné možné řešení. Bohužel to tak chodí i tam, kde bychom to nečekali. Třeba na policejním výslechu. Matka mého nejlepšího kamaráda dělá na kriminálce a bití vězňů, kteří se nechtějí přiznat k vraždě je tam naprosto běžné a skoro vždy pomůže. Takže i v tomto případě. Bohužel to ne vždy jde ústní domluvou :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.12 20:50
avatar

Kdyby bylo jen na ústní dohodě - ok, ale vy jste mu podepsali něco jiného. Smlouva, pokud je písemná se dá sepsat i na kratší dobu, nemuseli jste podepisovat celý rok, třeba tři měs a pak s následným automatickým prodlužováním třeba vždy o další dva nebo tři měsíce. Pak by vás nemuselo vůbec zajímat, zda někoho sehnal nebo ne...takže buď bydlete dál nebo zaplaťte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.12 20:56
avatar

I nájem sjednaný na dobu určitou může být ukončen výpovědí ze strany nájemce. Výpovědní doba však bohužel nesmí být kratší než 3 měsíce, což váš problém neřeší, nájem by skončil nejdříve 30 září. Dále lze nájem ukončit dohodou, na tu však pronajímatel nehodlá přistoupit. Bude-li pronajímatel trvat na nájmu do konce září, nic moc se s tím nedá dělat. Po dobu výpovědní lhůty je právo na straně majitele, morálka ovšem pláče. Zde je dobrá rada drahá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zanik*
Datum: 06.06.12 21:32

Ano, jsme si vědomi velké chyby při podpisu, byl to náš první pronájem a navždy si ho zapamuatujeme. Jenže jsme studenti a rodiče nás chtějí potrestat tím, že si ty nájmy máme zaplatit sami. Já bych to na ty 3 měsíce z brigády zaplatila, pro klid. Ale je to napsané na přítele a ten je ochoten mu to zaplatit až po příp. soudu. Nejsme si jsiti, zda by to k soudu vůbec dal... Pronajímatel je totiž slušný člověk a není schopen se nám podívat do očí při tom jeho, že si na to nevzpomíná... Taky má na něj přítel prý eso v rukávu - přistavuje bez povolení... Děkuji moc za Vaše rady! Vážím si tak rychlých reakcí.

Od: ghv
Datum: 06.06.12 22:10

Smlouva je podepsaná = případný soud vyhraje a budete mu to muset zaplatit včetně soudních výloh. Zákonný postup: Výpovědní lhůta je za zákona 3 měsíce, ihned prokazatelně podejte výpověď, nájem za ty 3 měsíce lhůty zaplatíte.

Vhodnější postup: zašel bych za ním, chytil ho pod krkem se slovy "dohoda byla taková, tak jí koukej dodržet nebo dostaneš přes hubu/ si posvítíme na tu tvojí černou přístavbu" Nezapomeňte na doklad že všechny závazky jste vyrovnali (nebo aby vám dal jeho originál smlouvy)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.12 00:30
avatar

Pokud máte nájem na 12 měsíců, tedy na dobu určitou, žádnou výpověď dávat nemusíte. Pokud si myslíte, že to k soudu nedá, můžete to zkusit, ale je třeba počítat s rizikem, že to tam dá, takže suma sumárum dopis advokáta cca 1800Kč, soudní poplatek cca 1100kč, náklady jeho advokáta za případné jednání(může rozhodnout samosoudce) a případné úroky s prodlení cca za 2-3roky, tak dlouho může trvat spor s případným odvoláním, jinak cca 1,5roku. Majitelé bytů rádi dávají takové smlouvy a je jim jedno, že o prázdninách se nestuduje a o byt nikdo nezavadí. Takové případy znám, dcera taky studuje a k dnešnímu dni si zrovna stěhovala věci z bytu, majitelka nejprv chtěla podepsat celý rok ale na mé rady tak neučinily, a v podstatě mají čtyři měsíce ušetřené. Teď mají zkouškové, tak jezdí do školy na otočku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.