Vstup na sousedův pozemek

Od: Datum: 04.06.12 22:33 odpovědí: 13 změna: 05.06.12 09:51

Zdravím, můj dům leží na hranici se sousedovým pozemkem. Chystám se teď provádět hydroizolace (výkop, stěrka, penetrace, lepenka...).

Může mi někdo prosím poradit jak je to se vstupem na pozemek souseda? Po sousedově smrti je jeho dům opuštěný a nynější majitel bydlý podle KN někde na druhém konci republiky. Nerad bych rozkopal jeho dvůr bez jeho souhlasu, i když tady pět let nebyl.

Bude stačit když ho písemně upozorním a pokud nebude reagovat - nic namítat, tak začít kopat. Nebo mám od něj raději vyžadovat souhlas?

Děkuji za odpověďi.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.06.12 22:40
 

samozřejmně že budete potřebovat souhlas vlastnika a nejlépe písemný přece by se vám taky nelíbylo kdybych přišel kopat na váš pozemek který je opuštěný pořád vlastník je vlastník musí stím soused souhlasit a vy vše musíte dát do původního stavu nejlépe podle písemné smlouvy

doplněno 04.06.12 22:41:

Zkuste mu napsat a nějak se domluvit

 
Datum: 04.06.12 22:45
 
avatar
Najdete si § 127 Občanský zákoník v odstavci 3) píší o Vašem případu. Písemně ho informujte o zamýšlenýc opravách, vstupu na jeho pozemek a že vše uvedete do původního stavu. Můžete i § 127 obč. zákona citovat!
Ohodnoceno: 1x
 
Od: xxxx*
Datum: 04.06.12 22:56
 

Děkuji za odpověď, ten paragraf znám, před položením otázky jsem trochu googloval:) souseda nechci nijak poškodit, tak mi nebylo jasné jesti ho stačí jen upozornit nebo po něm vyžadovat přímo souhlas.

A tady je citace:)

(3) Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Vznikne-li tím škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit.

Datum: 04.06.12 23:06
 

Samozřejmně je povinnen ale musí o tom vědět proto vám radím já i kolega že se sním musíte spojit a domluvit se já osobně bych volil formou písemné smlouvy nevíte co si může potom vymyslet dnes není komu věřit

 
Od: buss®
Datum: 04.06.12 23:08
 

Mimo OZ bych zašel, pokud něco chcete dělat na hranici a bude to mít dopad na jeho pozemek, i na Odb. stav řádu a poptal se.

 
Od: viky®
Datum: 04.06.12 23:13
 
avatar

Dobrý den. Místní OÚ, nebo MÚ, bude mít adresu, na spojení na souseda. Požádejte je o adresu, vypište vše, jak radí nahoře sys. "Hejkal" a pošlete dopis doporučeně, tak budete mít jistotu, že soused dopis dostal. (Co bych udělala já.)

Do dopisu, vložte obálku se známkou, kde bude vaše adresa, list, kde je jméno souseda, adresa bydliště, majitel domu ( vedle vás) dává souhlas, ke vstupu na svůj pozemek z důvodu úpravy stěny.domu...nevím, co vše budete dělat. Pan... vaše jméno, bydliště... uvede vše do původního stavu.

Podpis ...

Tím mu dáte šanci, že list jen podepíše, dá do obálky a odešle.

I když vám neodpoví, tak na jeho pozemku, nemůžete nic dělat. Jen můj názor.

 
Od: xxxx*
Datum: 04.06.12 23:32
 

Přesně takto jsem to chtěl udělat, jen jsem chtěl ztistit zda je možná (legální) varianta, že bych ho jen upozornil a kdyby v rozumné době neodpovídal tak bych začal s výkopem. Docela se obávám toho, že by mi smlouvu nemusel poslal zpět. Izolace potřebuji mít hotové co nejdříve.

Od: uska®
Datum: 05.06.12 00:06
 

I když vám neodpoví, tak na jeho pozemku, nemůžete nic dělat. ...

Do dopisu sousedovi o zamýšlené opravě vložte ke konci větu typu ... bla bla bla , že když neobdržíte písemnou odpověď do termínu ... považujete toto oznámení za souhlas majitele pozemku s vaší plánovanou opravou a vstupem na jeho pozemek ... ...

 
Od: cepagis*
Datum: 05.06.12 07:55
 

Taková věc, tedy když někomu jako fyzická osoba napíšu "pakliže neodpovíte kladně do tehdy a tehdy, považuji to za Váš souhlas" má nějakou právní váhu? Tedy Vaší radou bych se fakt raději neřídil...

 
Od: uska®
Datum: 05.06.12 08:03
 

cepagis - nenapsala jsem, pokud neodpovíte KLADNĚ do termínu ..., ale pokud neodpovíte do termínu ... a to je rozdíl. Šlo by o tichý souhlas, tak jak je praktikován třeba na stavebním úřadě. Na úřadě zažádáte, nedostanete-li odpověď do např. 30 dní, považuje se vaše žádost za souhlas. Samozřejmě na stavebním jen v některých případech, já to tak měla.

 
Od: cepagis*
Datum: 05.06.12 08:08
 

A já Vám říkám, že taková věc nemá žádnou právní váhu. Co platí na úřadě si nemůžete dovolit jako FYZICKÁ osoba.

 
Od: uska®
Datum: 05.06.12 08:37
 

Já neříkám opak, ale vaše odpověď tazateli nepomůže. Poraďte zazateli, co má udělat když mu majitel pozemku neodpoví. Sám píše, že opravy nutně potřebuje, no a teď raďte. Já tvrdím ,lepší mít něco jak NIC..

doplněno 05.06.12 11:43:

cepagis nic jste nepochpil. Poslední má věta není ultimatum, ale snaha ulehčit sousedovi práci s tím, že nemusí odpovídat a oboustranně bude toto považováno za dohodu se souhlasem. Tohle řešení le lepší než sousedovi vstoupit na pozemek bez jeho souhlasu, tak jak radíte Vy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cepagis*
Datum: 05.06.12 09:51
 

Opak tvrdíte, alespoň si naši konverzaci pořádně přečtěte. Radíte tazateli něco, z čeho by mohl mít v případě opravdu prudkého souseda potíže. Opravdu nelze jako fyzická osoba dávat ultimáta jiné fyzické osobě s tím, že "když se do tolikátého a tolikátého nevyjádří, rozbouráte mu třeba dvůr". Že to tak funguje třeba u toho stavebního úřadu, to je věc jiná. Jiná věc také je, že soused musí strpět nezbytné úkony k údržbě sousední nemovitosti, na to bych to hrál já. Ono možná netřeba hned dávat ultimáta, stačí se podívat na cuzk.cz, kdo je majitelem, poslat doporučený dopis a popsat stávající situaci. Většina takových majitelů vzdálených nemovitostí jsou lidé žijící v zahraničí, důchodci třeba i v LDN, někdy i lidé desítky let po smrti atd., ve většině případů nebude nikdo dělat potíže. A když se nikdo třeba do měsíce neozve, ve vší tichosti bych udělal co je třeba a pozemek následně uvedl do původního stavu. Ono jestli tam pět let nikdo nebyl, nedá se předpokládat, že se to letos změní...

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.