Radonová izolace - jedna vrstva nestačí?

Od: Datum: 04.06.12 11:43 odpovědí: 9 změna: 11.08.12 11:20

Dobrý den,

je pravda, že asfaltové pásy s kovovými výztužnými vložkami nesmí být použity jako jediný materiál protiradonové izolace? Týká se to i modifikovaných asfaltových pásů s kovovými výstužemi jako je např. ELASTAL Rn 40 mineral?

V projektu mám pouze jednu vrstvu z RADONELASTu 3,5, ten jsem po konzultaci s projektatem nahradil výše zmíněným ELASTELem. Ale pouze jedna vstva stále!

Děkuji za informace.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.06.12 18:05
avatar

Na toto neodpovím zda ano nebo ne.Ale všeobecně,pokud teda dáváme asfaltové pásy,tak dvakrát! 1:vrstva je protiradonové (ozn.nwn ale je tam AL,tj s hliníkovou vložkou) a druhá je již obyčejná!Tuším skrze radon stačí jedna ale skrze vodu musí být min.dvě vrstvy! (pkd budete chtít označení lepenky tak až zítra).A pokud se dává nwn název, (to již dělají izolatéři ne zedníci na stavbě)plastová fólie,tak se dává jen jedna vrstva a je protiradonová a i protivlhkosti,na tyto se dává ,respektive pod i nad ochranné vrstvy z bíle netkané geotextilie!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.06.12 20:19

Děkuji za reaci. Podle normy ČSN májí být opravdu dvě vrstvy - lepenka s hliníkovou folií má však přijít nahoru. Důvodem je zřejmě obava z protržení izolace v případě pracování stavby (základové desky). Nevím, jestli se to však týká také modifikovaných asfaltových pásů.

Datum: 04.06.12 18:22
avatar

Nevim jak diesel asi je z bohatého kraje naší republiky , ale už mám za sebou desítky rodinných domů a ani jednou jsme nedávali dvojitou izolaci a dodnes se neřešila jediná reklamace jak vlhkosti tak průniku radonu používáme Foalbit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tonda27*
Datum: 05.06.12 18:54

Dobrý den, stejnou otázku jsem řešil před cca 3 roky při stavbě svého domu a nakonec to dopadlo tak, že mám dvě vrstvy: 1. vrstva - DEGBIT V60 35S a 2. vrstva - DEGBIT Al 40S. Dle normy ČSN 73 0601 musí být od roku 2006 pod vrstvou protiradonové ochrany (s hliníkovou folií) vždy ještě jedna vrstva, která roznáší (pohlcuje) pnutí v betonové desce a tím chrání ve 2. vrstvě ochrany velmi slabou hliníkovou folii proti přetržení.

Sice na mě projektant, sousedi, kamarádi a jiní "odborníciů koukali jako na blázna, ale už jsem to tak udělal a kromě práce a ceny nelituji, protože jsem postupoval podle závazné normy a to mám vždy dobrý pocit

doplněno 05.06.12 19:10:

Ještě bych doplnil, že dle této normy NESMÍ být v případě středního a vysokého radonového rizika použit pás s hliníkovou folií, ale musí se použit mnohem sofistikovanějších technologií k tomu určených!

doplněno 05.06.12 19:12:

A ještě odkaz, kde se dá najít o radonu opravdu mnoho - třeba tam najdete odpověď i na svou otázku.http://www.iradontest.cz/radon-a-legislativa-cr.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.06.12 20:12

Dobrý večer, děkuji Vám i všem ostatním za reakce. Ano, právě na Vámi zmíněnou normu narážím. Jen mi nejde do hlavy, proč toto nezohlednil projektant a navrh pouze jednu vrstvu - RADONELAST 3,5 s hliníkovou fólií.

Pod zdí mám jen jednu vrstvu, to už nezměním. Ale na zbytek plochy asi tedy použiji dvě vrstvy.

Jen by mně zajímalo, zda se v normě píše jen o oxidovaných asfaltových pásech nebo i o modifikovaných asfaltových pásech. Ty určitou roztažnost mají. Má někdo přístup k výše zmíněné normě nebo ví odpověď na tuto otázku.

Jinak si z toho nic nedělejte, že si z Vás všichni dělají srandu. Já si též vždy na internetu nastuduji tolik, že za chvilku budu moci vystupovat jako stavební technik Projektant, dozor i všichni ostatní už se mi řechtají že jsem blázen a realizační firma je ze mně na nervy. Ale já chci mít jen vše pořádně udělané!

Od: kokok
Datum: 02.08.12 21:46

radon je plyn, na nej staci igelit...zbytek je vymyvani mozku a penezenek ovcí... .)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: urvanej
Datum: 09.08.12 20:20

Tak si nafoukněte igelitovej pytlík, nebo balonek, důkladně zauzlujte a pozorujte, jak se během dní vyfukuje. Prej igelit :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kokok
Datum: 11.08.12 11:20

-i kdyby "igelit" propoustel nejake stopove mnozstvi- urcite to nebude vic nez davka z pobytu venku .)

-realne , musi kazdy dum vymenovat vzduch z venku- ne z podzákladů ( jinak se jaksi clovek udusi), takze argument , ze moderni domy jsou utesnene a radon v nich zustava je oblbovani radonovymi specialisty pobihajicimi s injekcni strikackou po pozemku .D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kokok2
Datum: 11.08.12 11:20

-i kdyby "igelit" propoustel nejake stopove mnozstvi- urcite to nebude vic nez davka z pobytu venku .)

-realne , musi kazdy dum vymenovat vzduch z venku- ne z podzákladů ( jinak se jaksi clovek udusi), takze argument , ze moderni domy jsou utesnene a radon v nich zustava je oblbovani radonovymi specialisty pobihajicimi s injekcni strikackou po pozemku .D

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.