Rekonovace jádra bez bourání

Od: Datum: 02.06.12 16:08 odpovědí: 9 změna: 03.06.12 12:59

Zdravím,

Chystáme se na výměnu vany a drobnější renovaci bytového jádra. Nejraději bych ho vyboural, ale do toho se rodině nechce a je to samozřejmě nákladné.

Mám jeden problém. Kdysi se utvořila na jádru v umakartu podelná prasklina, do které se zřejmě dostala voda a vnější (bílá část) umakartu se odchlípla. Nyní je to provizorně zaděláno (dal jsem tam aspoň silikonový tmel, ať tam nejde další voda) ale pod prasklinou je taková bulblina. Je široká asi 5 mm, dlouhá tak 50 cm a tlustá jen cca 3 mm. Ale stačí to na to, aby se tam nedaly dát dlaždice (není to prostě rovný povrch).

Jaké je nejlepší řešení?
Mě napadly dvě: zbrousit to, odstranit v oblasti praskliny tu vrchní vrstvu umakartu (bílou), pak tam dát nějaký tmel a na to dlaždičky.

Druhá možnost je vyměnit dlaždičky jen podtím a zbytek nastříkat nějakou barvou typu colortrap (bílá barva).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cepagis*
Datum: 02.06.12 16:38

Můj názor se Vám nebude líbit: pakliže dělat vanu a nové obklady, musíte udělat nové jádro. Sám mám takovou zkušenost, že i udžovaný byt s umakartovým jádrem má za ta desetiletí hodně za sebou - tu poškozený odpad, tu vyplavení shora, tu vyplavení pračkou - a profily, ve kterých umakartové desky drží, jsou rozpadlé. Což možná na první pohled nevidíte, ale po "rekonstrukci", kdy třeba stěny zatížíte těžkými obklady, se nebudete stačit divit. Bude se to prohýbat, nezavřete dveře (myslím ty součástí jádra, tj. bez futer) a další problémy. Raději bych se do žádné takové pseudorekonstrukce nepouštěl a udělal to celé znovu, rozhodně to nejsou vyhozené peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.12 18:21
avatar

Typů bytových jader v panelácích je několik.Základní typ,montovaný v 70.letech,je tvořen umakartovými panely,které jsou předně smontovány do "bedny",která je ještě v okamžiku otevřeného stropu, posazena na připravenou instalaci.Bedna tvoří koupelnu,k ní je přišroubována "bedna"pro WC.Strop je tvořen sklolaminátovým nálitkem - deskou,nesoucí kabeláž elektriky v flexibilních trubkách.

Tato konstrukce většinou bývá dostatečně pevná,aby unesla bezpečně veškeré obložení.

Druhá konstrukce je už tvořena jen základní deskou,mezi kuchyní a sanitárním zařízením.ta je doplněna jen třemi postranními deskami vše je zakotveno do podlahy a betonového stropu.Přední vstupní část je tvořena betonovou příčkou 7cm.Laminátový strop tu není.

Některé typy dokonce ani nemají obklad z Umakartu,ale jen ze sololakových desek.Tam je přestavba nutná.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koumak
Datum: 02.06.12 18:32

My máte jádro typu L. Strop je zděný, stejně tak je zděná stěna, ve které jsou dveře do WC i koupelny. Takže umakart je jen na straně kuchyně (do L).

Datum: 02.06.12 21:16
avatar

Nu a právě na ploše této příčky je dole použit jako kryt prostoru pod linkou jen lakolit.Nejhorší na tom je,že celá sestava je jen do panelů zaklíněna,mě se stalo,když jsem rekonstruoval kuchyň,že se celý blok uhnul směrem do kuchyně.Stěna tak doslova byla skloněná do kuchyně,museli jsme svorníkama vše stahnout směrem do chodby.V tomto případě rozhodně doporučuji vyzdění.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koumak
Datum: 02.06.12 21:34

A není levnější to strhnout a dát tam sádrokarton? Máme známého, který udělá levně rozvody vody, takže mě napadá, za mi firma neudělá čistě jen stržení umakartu a vybudování těch dvou stěn + příčky mezi koupelnou a WC ze sádrokartonu. Rozvody vody by udělal někdo jiný a kachličky si dáme sami...

Od: cepagis*
Datum: 02.06.12 22:09

Možná mě budete kamenovat, nejsem odpůrce SDK, ale jsem toho názoru, že zrovna na jádro - tj. část bytu, která je z hlediska vlhka nejexponovanější, prostě sádra zabalená v papíře nepatří. Postavit jádro nebo jen příčku z porobetonu není zase o tolik náročnější, vždyť se bavíme o pár metrech zdi. Pakliže jste trochu šikovnější (a to asi jste, pakliže si troufáte na obklady svépomocí), tak strhnutí současné konstrukce je otázka maximálně dvou hodin, vyzděné to máte na dvě odpoledne. Volil bych YTONG 100mm (do této šířky již třeba zavěsíte linku a zasekáte rozvody vody a odpadů). Co se týče ceny, nevěřte tomu, že to celé uděláte za patnáct tisíc, také tu takový názor koloval. I když všechnu práci uděláte svépomocí, počítejte něco na ytong, něco na lepidlo, obklady, záchod, vanu, baterie, rozvody vody a elektřiny už nejsou taková částka. Předpokládám tím, že v 21. století nebudete kupovat wc kombi, ale vestavěné, že nekoupíte nejlevnější vanu v baubau atd... Nicméně, z vlastní zkušenosti vím, že když člověk hodně věcí udělá sám, lze se do 40-50 tisíc vejít...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.12 11:25
avatar

To Cepagis-budu odporovat,dělal jsem si sám z ytongů (tvar do písm.E)nejdelší 100mm,se dveřmi 70mm a prostřední a obezdívka vany 50mm .Část původních jsem nechal (WC mísa,baterie) něco (nové vana,umívátko a umývadlo...),cena 30 000kčvčetně obkladů a dlažbeb.V sumě plat vodáka .

doplněno 03.06.12 15:00:

Ještě doplním-původní z armatur již nebylo nic,vše ostatní co jsem neměnil bylo krátce před rekonstrukcí měněné. a linku jsem do toho nepočítal.A pokud šlo,kupoval jsem materiál v akci (dlažbu a obklady) .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cepagis*
Datum: 03.06.12 12:33

No vždyť to píšu - 15 tisíc je nereálných. Ono když započítáte WC (Geberit cca 5.000) a 3x baterii (dalších minimálně 5.000), ventilátor k odsávání a především kupujete dlažbu a obklady, které se Vám líbí (nejdete jen po nejnižší ceně), do nichž dáte listely, uděláte elektriku (tzn. do koupelny chránič, rozvod v mědi, třeba i nový rozvaděč), jste na těch 40-50 tisících. Když necháte původní WC typu kombi a nedejbože původní porcelánové baterie, samozřejmě ušetřite. Otázka je, jestli to není poněkud "polovičaté". Také znám lidi, kteří dokáží postavit barák na vlastním pozemku za polovinu toho, co dají ostatní (vlastní práci nepočítají). Jenže na tom baráku to je zákonitě někde vidět - střecha z vlnovek, okna z bouraček, linka z Tesca za 3999Kč, dveře papundeklové... Ale ANO, jde to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koumak
Datum: 03.06.12 12:59

Já se rozhodl, že s tím počkám a udělám kompletní rekonstrukci. Bude nutná navíc výměna jističové skříně, ale na druhou stranu máme nové umyvadlo se skříňkou, baterie je v koupelně jen jedna (společná pro vanu a umyvadlo), obklady do WC dávat nebudeme, jen dlažbu apod. Takže něco se dá úšetřit aspoň takto...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.