Dým z krbové vložky v místnosti - problém?

Od: Datum: 31.05.12 22:57 odpovědí: 6 změna: 02.06.12 01:48

Zdravím,

potřebuji poradit. Máme krbovou vložku Uniflam, nově zakoupenou a instalovanou v lednu. Nyní je teplo - podmínky se trochu změnily, .. každopádně jsem si všimla, že když přivřu komín, z vložky mi jde dým přímo do místnosti, přestože je krb zavřený. Jde to z průduchů nad těmi zavřenými dvířky. Takže tu mám parádně zakouřeno, ještě že jsem si toho všimla.

A k věci - čím to je? Jak je možné, že z vložky jde dým, nemělo by to být utěsněné? Chápu, že je jinačí tah, když je teplo, ale aby šel - i když jemný - dým do místnosti? Nějak mi to nejde do hlavy. Prosím o radu, vysvětlení... abych se tu neudusila :)

Eve

Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.06.12 06:04

Může to být počasím, nebo zanešeným komínem (i zanešený komín může naoko táhnout...)

Od: eve
Datum: 01.06.12 07:24

Takze je prostě možné, že ten kouř šel do místnosti? Já tomu sice moc nerozumím, ale myslela jsem, že ten systém je utěsněný a kouř může jít jen do komínu. Chápu, že bylo nejspíše špatné počasí a celkově ten komín netáhne dobře jako když je chladněji, ale prostě mě vylekalo, že se to vracelo přímo do baráku, když jsem si myslela, že nemůže :) Chtěla jsem tedy hlavně vědět, jestli to není nějaká závada.

Od: jklk
Datum: 01.06.12 13:01

Určitě zkontrolujte průchodnost komínai kouřovodu, těsnost kontrolních dvířek atd. (zároveň po zimě vyčistíte komín)

Kamna obecně vyduchotěsná nejsou, komín má tah = v kamnech je normálně podtlak a kouř netěstnostmi do místnosti nemůže. Pokud někdy vznikne přetlak ("špunt" teplého vzduchu v komíně), tak potom netěstnostmi kouří do místnosti - často se to stává v létě kdy je venku tepleji než uvnitř, dochází i ke zpětnému tahu komína. Pomůže zapálit kouli z novin - velké množství horkého vzduchu ten ˇšpunt" rychle vytlačí a rozjede se normální tah. Pokud to není ucpané např. ptákem spadlým do komína atd.

Od: jendax
Datum: 01.06.12 15:07

Sama to píšete - přivřete komín(asi klapku) a komín nemá takový tah jako v zimě.

Dále asi nemáte vzduchotěsnost a tedy i regulovatelnost vložky. Zkuste takzvaný bankovka test na dvířkách - Vezmete slaby proužek novin a přivřete jej do dvířek . Neměl by jít po zavření vytáhnout. To zkontrolujte u celého obvodu dvířek . A pokud máte popelník , tak i u dvířek popelníku. Pokud vše je v pořádku , tak tam máte moc primárního vzduchu. To je vzduch odspoda na rozhoření. Ten až se vložka roztopí se zavírá a používá se sekundár(oplach skla) .A tam vám to právě pouští kouř do místnosti.

Někde vám jde moc vzduchu do vložky a protože máte komín přivřený , tak přebytek kouře co ohen vytvoří ,tak komín nevezme a jde vám přes ten sekundární vzduch do místnosti.

Datum: 01.06.12 20:40

Zásadně nepřivírejte komín, když dřevo prudce hoří a plynuje! Komín můžete přivřít, mjen když budou na roštu žhavé uhlíky.

Od: eve
Datum: 02.06.12 01:48

Děkuji všem za odpovědi, hodně mi pomohly.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.