Úraz elektrickým proudem

Od: Datum: 31.05.12 15:49 odpovědí: 13 změna: 01.06.12 12:24

Ahoj,

práve jsem udělal školáckou chybu a způsobil si úraz elektrickým proudem. Naštěstí jsem v pohodě a kromě malé spáleniny na ruce jsem OK.

Chci se ale zeptat na jinou věc, která mi jde hlavou.

Když sahnu na vodič v gumove rukavici, tak se mi nic nestane, protoze gumova rukavice je izolant a tak pres rukavici a mě do země neproteče proud. Když si ale na rukavici stoupnu a sáhnu na vodič proud přeze mne a nasledně rukavici do země projde. Jak to? Kde dělám chybu ve své úvaze?

Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.05.12 16:33

Mýlíte se. Když budete na té rukavici stát tak, abyste nikde nepřčníval a nebudete se mimo toho vodiče ničeho dotýkat, proud přes Vás rovněž neprojde.

Ohodnoceno: 1x

Od: hm®
Datum: 31.05.12 16:42

Hele, radši se drž od elektriky dál. A moc nespoléhej ani na tu oblečenou rukavici.

Jinak nevím, jak dobře stojíš na rukavici, v jakém prostředí atd. Přes tu rukavici asi moc proudu neteče ani tehdy, když na ní stojíš. Ale teče tebou minimálně kapacitní proud (jako teče střídavý proud kondenzátorem), když budeš v dostatečně vlhkém prostředí, tak poteče proud i normálně jako přes odpor, když se náhodou budeš držet něčeho uzemněného kovového (opřeš se třeba o radiátor), utržíš tvrdý zásah plným napětím.

Datum: 31.05.12 17:21

Navíc je třeba si uvědomit, že nezabijí napětí, ale proud.

Datum: 31.05.12 18:12

O napětí tady ale nikdo nemluvil.

Datum: 31.05.12 22:23

Jasně, ale proud se odvíjí podle napětí a vašeho odporu.

Datum: 01.06.12 08:34

To sice jo, ale o tom otázka nebyla. Otázka zněla, proč prou neprojde, když mám rukavici na ruce a proč stejný proud (při stejném napětí a stejném odporu těla) projde, když jí mám na noze. A to já tvrdím, že neprojde.

Datum: 31.05.12 17:49

Doplním odpovědi - není rukavice jako rukavice(gumová)Pro montéry jsou určeny speciální rukavice.S vysokým měrným odporem.

JABRAKA

Datum: 31.05.12 21:33

A taky. pokud je rukavice mokrá, už vlastně není izolant. (Myslím tedy ta, na kteréstojíte.)

Datum: 31.05.12 22:28

Pozor na to- Uraz elektrickym proudem muze zamavat s telem jeste nekolik hodin potom! Bacha na srdce.

jinak misto rukavice si predstav gumove holinky, taky dobry izolant, kterym proud neprotece.

Od: standam*
Datum: 31.05.12 22:39

nm

spise bych resil a pamatoval na vypnuti nez do neceho budes vrtat, delat pod napetim (proudem) jak kdo chce, delam bezne protoze jsem lenosny, osobne jsem na tom s odporem dobre + boty, takze muzu bez problemu jednou rukou pracovat na fazi, ale nedej buch abych se dotkl druhou rukou zive ci nezive casti (nezkouset)

takze k tvemu dotazu

kdyz mas rukavici (toto se bezne nepouziva max. na VN + speci rukavice) jinak vzdy vypnout tak mas zakrytou velkou plochu tj. jsi daleko

pokud na rukavici jen stojis, tak bud stojis i mimo nebo diky male vzdalenosti (rukavice je seslapnuta) muze dojit k tomu na co se ptas

je otazkou co mas za rukavice, boty apod.

Od: nm
Datum: 01.06.12 09:35

Protoze vás ta rukaviei zmátla tak to udelame opacne s botou. Pokud si stoupnete bez bot a na ruku navlečete botu a tou sahnete na živou část, tak se vám nic nestane. Na botě je centimetr gumy a k izolaci staci milimetr.

Kdyz to uděláte opačne, že si do bot stoupnete, a sáhnete, dostanete pecku, to jsem zažil. Takže jak to?!

Datum: 01.06.12 12:12

Asi chápu kam míříte...když stojím před rozvaděčem v teniskách a sáhnu si holou rukou na živou část, dostanu pecku. Pokud sáhnu na živou část tou teniskou, pravděpodobně ránu nedostanu, tak to myslíte, že?

Faktorů je několik (nejsem vědec, jen vycházím z všeobecných znalostí fyziky):

- pokud stojíte na tenisce, na gumovou podrážku působí tlak (váha těla) a každý izolant ztrácí s tlakem své izolační vlastnosti

- plocha tenisky je realitivně dost velká a v kontaktu se zemí je schopná (v důsledku neideální izolace) přenést pro lidské tělo nebezpečně vysoký proud

- je třeba si uvědomit, že Vámi protéká pouze kapacitní proud - vaše tělo se dotykem s živou částí dostává na stejný potenciál jako část, které se dotýkáte, tělo najednou nese vyšší napětí (potenciál) než je okolní potenciál (ideálně potenciál zemně) a začne protékat svodový kapacitní proud, jelikož vzduch není tak dobrý izolant

Naproti tomu, když sáhnete na živou část pod napětím dielektrickou rukavicí, vyrobené z materiálu který má vysoký izolační odpor, tělo nezíská potenciál dotykové části a proud prostě nepoteče, samozřejmě toto neplatí pro prostory s vysokým napětím.

Datum: 01.06.12 12:24

v elektrotechnice existuje veličina, které se říká vnitřní kapacita. Je to schopnost tělesa pojmout elektrický náboj. Takže i když si stoupnete na gumovou rukavici, pak proud sice přes vás neproteče až do země, ale vy zafungujete jako kondenzátor. 220V v síti vás střídavě nabíjí a vybíjí, 50x za vteřinu. I takový proud úplně stačí, aby vás pořádně zřídil. Takže opatrně, gumové boty a gumové podložky proti střídavému proudu nechrání.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.