Navýšení terénu vs sousední dům

Od: Datum: 30.05.12 18:47 odpovědí: 36 změna: 20.06.14 14:33

Dobrý den, prosím o radu...

Mezi naším a sousedovým domem je ulička, která je v mém vlastnictví(sousedův pozemek tedy končí zároveň s obvodovou zdí jeho domu). Protože je tato ulička cca 80cm níže než plocha okolo našeho domu, rozhodl jsem se proto ji také navýšit zeminou do stejné úrovně. Souseda jsem o tom informoval, ať si opatří zmiňovanou část domu izolační fólií či jiným stavebním prvkem, aby neměl zeminu přímo na zdi. Toto se nesešlo s úspěchem a tedy jsem mu navrhl, že oželím půl metru pozemku po délce jeho domu a ať si na tomto našem pozemku vybuduje nějakou zábranu(zděnou, betonovou či jinou) ke které navýším hlínu a on nebude mít hlínu přímo na zdi. Ani toto však nechce ani slyšet a začal nás velmi nevybíravě urážet.

Jak tedy praví příslový" pro dobrotu na žebrotu" mám se sousedem stále větší problémy, i když jsem se mu dle mého názoru nad míru mím povinnostem snažil vyhovět...

Prosím tedy o radu či podobné zkušenosti, jak výše popisovanou věc řešit.

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: des*
Datum: 30.05.12 19:15

Nic s tím nedělej,já bych s tebou taky vyběhl.Divíš se,když mu chceš zahrabat ,z nějakého blbého důvodu barák do hlíny?A ještě aby vrážel prachy do izolace?Takhle mu vysychá.Tak tebe bych za souseda nechtěl.

Ohodnoceno: 1x

Od: aa
Datum: 31.05.12 09:04

Zajímavá odpověď, za kterou jsem samozdřejmě také rád. Ale zkuste se vžít do mojí situace... Mám pozemek, který nyní nemůžu běžně udržovat, protože jej nemůžu zarovnat. Zároveň se bojím o děti, aby mi tam nespadly... A to vše na mém majetku, který mi omezuje soused jen z toho důvodu, že si postavil svůj dům vyčůraně na hranici svého pozemku a né s rezervou jako my. Vyskytoval se i názor, že bych mu měl izolaci zaplatit... Protože se opravdu snažím lidským přístupem domluvit, další nabídka bylo 50% z nákladů na izolace. Přece jen necítím potřebu platit mu za ochranu jeho nemovitosti v plné ceně z výše zmíněných důvodů. Odplatotou mi byly jen další urážky a stížnosti.

Zajímavý je i názor přispěvatele, že mám prostě zahrnout bez ohledu na něj. nemyslím že k tomuto mám zcela právo a zřejmě i slušné vychování by mi v tomto bránilo, nýbrž i v největším afektu jsem i chvilkově v myšlenkách s tímto názorem sympatizoval...

Díky za další reakce

Datum: 30.05.12 19:52

Chlapi, nebudem se hadat, jsme tu od toho aby jsme poradili, ale obávám se, že tohle bude zase občan a musel by to vyřešit roky trvající soud. Zkusit se se sousedem domluvit ještě jinak. Bohužel, ale jedině to je to správné a nejlepší řešení, musíte dojít ke kompromisu. On pro to nějaký důvod má proč to nechce a vy zas určitě máte důvod, proč to chcete.

Od: kejki
Datum: 30.05.12 20:34

Vy chcete udělat změnu, tedy vy děláte opatření. Představte si, že svedete veškerou dešťovou vodu k sousedově zdi a vyzvete ho, ať si tam udělá trubku, jinak bude mít v mokru dům. Problémy se sousedem má váš soused.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.05.12 22:56

Upřímě si tam hlínu dej, ty jsi ho upozornil a on neragoval, ty nemáš zapotřebí se s ním jakkoliv dohadovat.

doplněno 30.05.12 22:58:

Je to přece TVŮJ POZEMEK!

Datum: 31.05.12 08:05

Ale má zapotřebí se s ním dohadovat. Pozemek je sice jeho, ale tou úpravou poškodí majetek sousedův. Takže minimálně provést a zaplatit izolaci sousedova domu. I s tím ovšem musí soused souhlasit. Jinak může očekávat léta se táhnoucí soudní spor a nakonec pravděpodobně bude muset vše uvést do původního stavu navíc nahradit případné škody (vlhko) vzniklé na sousedově domu.

Od: buss®
Datum: 30.05.12 23:24

VY chcete něco upravovat, zhodnotit a on má INVESTOVAT? Tak mu to cvakněte.

Od: nutt®
Datum: 31.05.12 03:17
Zdravim,
naprosto nesouhlasim s nazorama ostatnich. Ja si myslim ze jste naopak dobry soused kdekdo by se ani neptal a pudu tam navezl. Dal jste sousedovi nekolik variant a upozorneni. Je to preci Vas pozemek tak proc si tam hlinu nenavezt. Jeste jednou bych souseda upozornil ze tam hlinu opravdu navezu a kdyby se stale nic nedelo tak bych tak ucinil. Prece se nebudete kuli nemu omezovat.
ps.: Mozna se to ostatnim nelibi ale toto je muj nazor a ma rada.

Od: rv
Datum: 31.05.12 06:08

Hlínu si tam může navést, ale musí zabránit, aby se opírala o sousedův domek a i jinak do nadměrně poškozovala.

Datum: 31.05.12 08:10

ale toto je muj nazor a ma rada

Případný soud na to asi bude mít názor poněkud odlišný. Přečtěte si něco o občanských právech.

Datum: 31.05.12 09:30

Kdyby byl soused normalni nedelal by takoveto problemy. Aby nemohl tedy nic rikat tak bych mu ke zdi dal nopovou folii a drenazni trubku coz je otazka par korun a pak uz nemuze nic.

Od: jokr
Datum: 31.05.12 08:14

Mám zato, že tato rada je nejsprávnější. Do výkonu vlastnického práva může patřit i zvýšení úrovně uličky...

Na chalupě máme naprosto stejnou lapálii se sousedem, kderý sice ví, že ulička patří k mému pozemku (takto jsem to koupil a není o hranice pozemku sporu), ale počáná si, jako byla jeho. Natáhl si kolem zdi hydroizolační fólii, kterou ale neodstřihl, či nepřipevnil v nadzemní části ke zdi. Fólie leží v uličce, ztěžuje průchod a údržbu. Dal jsem sem (na svůj pozemek) zátarasy proti pronikání domácích zvířat (jeho). Zátarasy mi odstranil, tzn., že nejprve vstoupil na můj pozemek, bez mého vědomí a svolení a ještě mi tu hospodaří. Nyní přibyly ze sousedovic nemovitosti další světlíky do uličky, k tomu patří i jeho odpadky, přibyl i trčící trám do uličky. Přerostlá líska mi znehodnocuje ca 1/4 plochy zahrady... Soused je totiž zastupitel.
Také je elektrikář. Zprvu nám nabízel práci elektrikáře, tak jsme zdvořile poděkovali a napsali, které elektropráce zamýšlíme... Při příjezdu za týden na nás čekaly brambory, naházené ze sousedova pozemku. Co se jim nehodilo k sadbě, naprali na naši zahradu, házeli je až pod stodolu. Zrovna byl soused na zahradě, tak mu říkám, že sázeli brambory, ale proč tak divokou odrůdu, když to máme na naší zahradě... Od těch dob není komunikace možná. Krom toho, z "našetřeného" materiálu čas od času opaluje v kotli izolaci, to lítají vzduchem chuchvalce sazí, puch pálené umělé hmoty je všude... Ale nidko nic necítí... Koupili jsme velmi, ale velmi divnou vesnici... Máme už proježděné široké okolí a kdekoliv se zmíníme o této pidiobci (100 obyvatel), tak nám lidé říkají, ale tam je to divné, viďte... Známá z nedalekého okresního města se mi svěřila, že v jiné vsi si koupila domek a že jí obyvatelstvo útočilo i na děti. Naštěstí zapojila svoji sestru, která jí zajistila přes svojí realitku jinou vesnici a chalupu v nepřátelské vsi prodali (nikdo z nich není cikán)... Takže si v této zemičce prostě nepomůžeme. Patříme svojí náturou mezi holubičí povahy. Holubi jsou, jak známo poměrně nesnášenliví...

Datum: 31.05.12 08:24

Ale Váš případ je pravý opak toho tazatelova. Ve Vašem případě poškozuje soused Vás, kdyžto v případě tazatelově se tazatel chystá poškodit majetek souseda.

Datum: 31.05.12 09:21

Berte to tak že jste pro ně přivandrovalci, cizí prvek a vždy budete.

Od: jokr
Datum: 31.05.12 14:06

Ano, jistě... Já jim říkal, že jsem jistě pro ně exot, ale že by si měli oni uvědomit, že jsou exoty pro nás. Pokud jsme chodili do školy, tak víme, že jsme sem všichni přitáhli odněkud od Uralu... Právě mi pod okny projíždí prohnilá felicie s proděravělým výfukem, aby měla ta hromada šrotu synátora pana starosty ten správný zvuk. Včera (obecní pohunek) posekl i trs kopretin, vysypaný písek mimo kontejner, balík slámy v příkoupu už asi 4. rok... a všude se povalující odpadky zdejších. Toto ale oni nevnímají, jim vadí, že máte třebas záclonu nakřivo...
Tomto chci naznačit, že i v té nejmenší obci jsou občané rovní a rovnější... A hlavně, když je převyšujete vzděláním, pracovním zařazením... ne, že bychom si na něco hráli,. ale s panem MUDr. či farářem mluví asi trochu jinak. Ostatně, to jsou jejidí vysokoškolsky vzdělaní lidé, se kterými se toto obyvatelstvo kdy setká. Jsme hluboce zklamáni vesnicí, krom toho, ve městě jsme měli skutečně větší klid.. Byly tam zase jiné sousedské species, takže si opravdu člověk nevybere.

Datum: 31.05.12 07:50
Sousedské vztahy už dostávají trhlinu...
Přehodnoťte Váš záměr se zasypáváním uličky!
Poprvé bude to množství práce s navozením zeminy, podruhé tu zeminu musíte někde získat, potřetí budou zřejmě i náklady na izolace na Vaši stranu uličky, a v budoucnosti Vás čekají neshody případně soudní spory se sousedem a náhrada škody + náhrada nákladů na uvedení do původního stavu.
doplněno 31.05.12 07:59: Občanský zákoník § 127 říká:
(1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku
Atd atd vše najdete na
http://zakony-online.cz/?s6&q6=127
Vyplatí se popřemýšlet nad celkovým efektem zamýšlené úpravy!

Datum: 31.05.12 09:25

Problémy s navozením a práce jsou snad jeho problémy, proč to dělá, jak si to sežene... Tady jde o možné způsobení škody jinému.

Datum: 31.05.12 10:46

Můžu poprosit o vysvětlení tohoto příspěvku, moc ho nechápu... Díky

Od: vasbychchtelzasouseda
Datum: 31.05.12 13:19

Navezením hlíny hrozí že dojde k poškození sousedovo domu jak vlhkostí tak zatížením zdi domu. Je na vás abyste tomu zabránil = proti vlhku proveďte kvalitní hydroizolaci (nopová fólie není hydroizolace), ohledně zatížení to konzultujte se statikem - 80 cm zeminy je už dost a možná bude potřeba opěrná zeď. Všechno samozřejmě bude na vaše náklady, pokud soused něco přispěje je jen na jeho dobré vůli.

Pokud mu tam nasypete hlínu a tím poškodíte sousedovo dům, tak vás může čekat náhrada škody za opravu + uvedení do původního stavu, pokud to bude muset vymáhat soudně tak i včetně soudních výloh, zároveň si ze souseda uděláte nepřítele.

Datum: 31.05.12 16:05

Tohle přece není spravedlivé. Jsem na svém pozemku a snažím se dohodnout jak to jde... Omezuje mě někdo, kdo si postavil na hranici svého pozemku a omezuje pozemek můj.

Od: paaja*
Datum: 01.06.12 07:06

Na ten dům snad bylo řádně odsouhlasené stavební povolení, takže mluvit o nějakém omezování je nesmysl. To by se musela rozhádat půlka republiky, protože spousta domů stojí v hranicích pozemku a kupodivu spolu většinou vycházejí. Naopak vy mu svou "stavební" úpravou hodláte zavařit na těžké problémy. A jestli jste mu jako ochranné opatření navrhl jenom přiložení nopové nebo jiné folie, nedívím se, že se vyděsil a nechce s takovou akcí mít nic společného. Nevím jak to vypadá ve skutečnosti, ale předpokládám, že by se muselo provést důkladné napojení svislé izolace na stávají vodorovnou izolaci souseda aby voda zvenku nemohla proniknout ke zdivu. A to nebude žádná sranda ani nic levného.

Jestli chcete úroveň chodníku za každou cenu zvýšit, nezbývá než úpravu s opěrnou zdí a zasypáním provést kompletně na vlastní náklady.

Datum: 01.06.12 13:26

Proč to není spravedlivé? Vy chcete nasypat hlínu k jeho baráku, takže Vy to musíte udělat tak abyste ten jeho barák nepoškodil. = ošéfovat si hydroizolaci + odvod vody (drenáž) + statiku. Nasypat metr hlíny ke zdi není taková sranda. A ještě jednou: zvedat terén chcete Vy. Až bude něco podobného dělat soused tak to bude na něm, ale teď to děláte Vy. Pokud je ochotný něco přispět tak naopak máte skvělého souseda a važte si ho.

Pokud "si postavil" na hranici pozemku, tak předpokládám že proběhlo stavební řízení včetně souhlasu sousedů.

Datum: 01.06.12 05:31
Pane kolego nopova folie se bezne pouziva k hidroizolaci...
doplněno 01.06.12 05:32: *hydroizolaci

Datum: 01.06.12 07:07

Ano nopková folie se používá jako pomocný prvek při realizaci hydroizolací ale sama o sobě žádnou hydroizolací není

Datum: 01.06.12 13:15

Ano jako hydroizolace se tu nopovka používá často, ale je to hrubá chyba, správně je nopovka jen doplněk hydroizolace. Ostatně hrubé chyby má v ČR 90% staveb (a to je ještě optimismus), pak to taky podle toho vypadá - praskliny, vlhko, zatéká do střechy, atd. atd.

Datum: 01.06.12 15:38

Dobrý den,

tak jsem dnes spolu se sousedem a městským úřadem,stavebním odborem absolvoval schůzku na místě ohledně řešení výše zmiňovaného...

Dal jsem na Vaše rady(mimochodem jěště jednou moc děkuji) a nabídl jsem mu odizolování jeho zdi na vlastní náklady včetně drenáže+zhotovení výkresu autorizovaným pracovníkem, aby vše bylo v pořádku a dle tohoto bych to, po jeho schválení realizoval.Nejprve byl mou snahou domluvit se překvapen, později však odmítl.

Jako druhou možnost(taktéž rada zde na fóru) jsem tedy nabídl, že od stejného pracovníka nechám vytvořit projekt na opěrnou zeď (20 cm od jeho zdi do výšky 80cma) a tu na jeho základě projektu postavím taktéž komletně na svoje na vlastní náklady.S touto varintou nejprve souhlasil ale poté odmítl s tím, že 20cm je málo na větrání a že chce 50cm. Abych ukončil vše ve smíru, s tímto jsem souhlasil.

Pracovník stavebního odboru tedy vytvořil (téměř celý) zápis o domluvě mezi námi, avšak ho soused po 10minutách přerušil stím, že si vše rozmyslel, a že ani o toto nemá zájem.

Na dotaz stavebního odboru, proč tedy znovu nesouhlasí odpověděl jen"prostě ne"...

Poradíte prosím jak dál

Děkuji

Datum: 01.06.12 16:22

Jo tak tady už je každá rada drahá.:(

Datum: 01.06.12 21:29

neznám detailně místní situaci, ale stavba tohoto rozsahu by snad měla podléhat pouze ohlášení (zeptejte se přímo na SU). Vy si uděláte projekt, ohlásíte stavbu na SU a soused může v zákonné lhůtě vznést námitky. Oprávněné námitky, né že se mu to prostě jenom nelíbí. Námitky budou SU buď přijaty nebo zamítnuty. Ve druhém případě můžete stavět. Pokud opěrnou zdí nijak nezasáhnete do jeho práv, mělo by to projít i bez jeho výslvoného souhlasu.

Datum: 03.06.12 22:02

Takže to se asi potáhne dlouho...:(

Datum: 03.06.12 22:37

Proč? SU by mělo stačit prokázat, že jste souseda informoval o záměru stavět. (Doporučený dopis s dodejkou?) Ti mají 15 dní na to, aby vznesli námitky. SU námitku posoudí a do 40 dnů by měl vydat vyjádření...

Datum: 04.06.12 11:25

Možná kdybyste s ním takhle jednal hned, tak by souhlasil s izolací a bylo by to bez problému, teď je z něj soused "škůdce" a hrozí z toho válka sousedů...

Asi bych za ním šel ještě jednou a zkusil se domluvit - chcete zvednout terén tak aby to jeho domu neuškodilo, bavil jste se s projektantem a jde to takhle (izolace) nebo takhle (zeď), jeho domu to neublíží. Jestli chce schválně škodit tak přijde o vás jako souseda a až bude potřebovat pomoct on tak se na něj taky vykašlete. Dejte mu čas na rozmyšlenou - při odpovědi hned řekne ne, ale pak se mu to může rozležet v hlavě.

Pokud neprojde souhlas s izolací tak bude nutná opěrná zeď, mezera 20cm mi na větrání mi přijde až až - to záleží na projektu a ne kolik chce váš soused, s požadavkem na půl metru bych ho poslal do háje - chcete se slušně domluvit ale ne ze sebe dělat vola... Jiná věc je vzdálenost kvůli údržbě zdi, tam se půl metru hodí - lepší je nalepit zdi na sebe, zeď potom bude chráněná. S projektantem proberte možnosti a dejte sousedovi vybrat (pokud žádnou tak vyberete vy)

Na stavebním úřadě si zjistěte podmínky pro stavbu - možná stačí jen ohlášení, soused se k němu může vyjádřit, ale pokud nesouhlas nebude mít podložený nějakým vážným důvodem, tak mu to zamítnou. SÚ bych nevynechal ani kdyby vám teď všechno odsouhlasil - u škodiče se dá čekat že cukne zpátky jak začnete stavět nebo udá neohlášenou stavbu...

Se sousedem bych celkově jednal slušně, věcně ale asertivně - nedělat mu vola a nepodlézat, ani ho neurážet. Respektovat jeho majetek, ale to samé vyžadovat od něj.

Od: pk
Datum: 20.06.14 14:33

Základní problém je, že Vaše úpravy terénu, v podstatě bezdůvodné, přímo ohrožují sousedův dům, případně znesnadňují údržbu zdi.Tudíž se mu nijak nedivím a jediná rada je: v tomto případě nedělejte nic, co není nezbytně nutné. Mám podobný problém, kdy soused mého vědomí zvýšil terén za mým domem, min o 50cm; prostě ho zaházel...snažím se mu pomalu vysvětlit, že to, mi barák znehodnocuje a přidává práci: před třemi lety jsem udělal hydroizolace poloviny zdi ze svojí strany domu, a teď jsem zjistil, že zvenku zvednul terén, změnil tvar, takže voda tekoucí z kopce po jeho pozemku je nasměrovaná a stojí u mojí zdí. Nejraději bych ho zmlátil, ale zatím vysvětluji; jsme ve stadiu, kdy mi laskavě povolil to upravit).

Od: nm
Datum: 04.06.12 13:17

Takze, ja bych to udelal takto.

Ohlasil bych na SU, ze budu stavet na svem pozemku opernou zed, ktera bude cela na mem pozemku. Tu zed bych postavil 5cm od sousedova baraku. On to treba napadne, ale SU to stejne schvali, protoze ani jinak nemuzou.

Souseduv dum nebude zatizen ani staticky ani vlhkosti. Nesouhlasil s 50 cm mezerou, bude mit 5cm mezeru. Dostane lekci. Hotovo.

Datum: 04.06.12 13:37

Já bych tam udělal takové ty betonové tvarovky ve smyslu opěrné zídky, někdo jím říká "květináče", páč se vyplní hlínou a může v nich růst tráva. V líci jsou jednotlivé vrstvy tvarovek na sobě vzájem odsazené o cca 15cm.

Datum: 06.06.12 12:06

miramira má dobrý nápad s těmi tvarovkami, ale... pokud z jedné strany budou tvarovky pár cm od sousedovy zdi a z druhé strany zasypané zemí, je škoda takovou drahou parádu použít! Nikdo ji nebude vidět. Raději bych použil ztracené bednění, většinou o rozměrech 500 x 250 a šířce 200 mm, to na 3 řady , teda výšku 75 cm postačí, a bude to podstatně lacinější a hlavně pevnější. Ty "květináče" se dost špatně převazují a nemají pevnost, ztracené bednění sedí na sobě po celé délce a dá se zalít betonem, byť slabším...

jako vzor uvádím jeden výrobek http://www.tvarnice.cz/shop/b…200x250/bpzb20o/86dcd159.html

ceny různých typů pro orientaci na http://www.tvarnice.cz/shop/i…html?param4=1,-1,0,96¶m6=

porovnejte s cenami těch květináčů na http://www.liapor.cz/dokument…/ceniky/Liapor_cenik_2012.pdf

Datum: 06.06.12 08:05

Moc si vážím Vašich odpovědí, dost mi to pomáhá zatím alespoň v psychice. Za další rady a odpovědi předem děkuji.

Upozornění od sys hejkal 20. 06. 2014 16:53:35
Můžete dát vědět, jak to dopadlo se sousedem a násypem?
Vaše řešení může pomoci i jiným v podobném problému.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.