Třmínky ve věnci

Od: ® odpovědí: 13 změna:

Dobrý den,

už nějaký den studuji na internetu, jak provést správně věnec na stavbě. V projektu mám, že věnec bude zhotoven ze 4 roxorů pr. 12 mm a třmínků z roxoru pr. 6 mm (ve vzdálenost 200 mm). Ale již zde není řešen rozměr třmínků a dle vyjádření projektanta se řeší individuálně na stavbě. Na internetu jsem vyčetl, že třmínky by měly být vysoké min. 15 cm. Jak je můžu mít vysoké 15 cm, když naobvodových stěnách jsou uložené nosníky pro MIAKO vložky (výška 6 cm + nějaké podmaltování) a teď potřebuji nějaké minimální krytí a tloušťka stropu bude 25 cm? Zbyde mi maximálně těch 15 cm.

Už mi jde z toho hlava kolem...

13 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar miramira

třmínek by měl mít krytí betonu cca 50mm (min. 40mm) a podle toho se určí jeho tvar a velikost. Jak asi víte obvykle je třmínek "omotán"=obchází kolem těch hlavních nosných roxorů.

Dobrý den , každý stavař by měl vědět jaké krytí lze mít na výztuři a ptrojektant Vám jej jistě sdělí . Min . krytí je 10 mm a pak podle síly výztuče

 


0x

Projektant si zase jednou ulehčuje práci, protože ve statice musí navrhnout výkres tvaru vč. rozměru třmínku, které si necháte na ohýbačce ohnout. Rozměr třmínků není nikde daný, navrhuje se podle rozměru věnce s krytím min. 3,5cm.


Ano, ulehčil si práci s odůvodněním, že to vychází až ze skutečnosti. Takže to de facto přehodil na mě.

 


0x

Blahé paměti jsem se učil,co se týká krycí vrstvy ,trochu jiné údaje než zde uvádí někteří lidé.U věnců stačí krytí (a běžně se to taky dělá) 1cm na třmenech tj +- 1,5-2cm hlavní výztuž!

 


0x
Dobrý den, také doporučuji krytí min. 3cm, dále si nákupte distančni prvky, doporučuji ozubene plastové kolečko, do kterého se napíchne roxor 12 a vytvoří se požadované krytí. Nezapomeňte provázat rohy do kříže, ať vám to aspoň projektant nakreslí, jak se to dělá... Před týdnem, jsem si taky vazala věnec, jelikož jsem to osm let kreslila a můžu říct, že stát na druhé straně le celém mazec...tak hodně štěstí...

S distančními podložkami počítám. Mimochodem, tam, kde jsou na stěně uložené nosníky pro MIAKO, může věnec ležet přímo na těchto nosníkách bez použití distančních podložek? Nosník má šířku 16 cm a výšku 6 cm a jejich osy jsou od sebe většinou 50 cm.

Provázání rohů provedu dle obrázku, pruty budu vzájemně stykovat s přesahem v délce cca 50-ti násobku průměru roxoru, tj. 60 cm, KARI sítě budu stykovat tak, aby ve v jednom místě v půdoryse překrývali pouze 3 sítě a nikdy pod středním nosným zdivem, přesah KARI sítí bude cca 210 mm.

Je ještě něco, na co bych si měl dát pozor?

Jak je to s tím minimálním rozměrem třmínku? Na jirikovovideni.eu/... je v článku psáno: "Minimální výška ztužujícího věnce pro kterou koliv stavbu je 15 cm."Co je myšlenou výškou ztužujícího věnce? Výška třmínku nebo celku, tj. třmínky + beton?

doplněno 30.05.12 07:54:

Ještě jsem zapomněl na nadpodporové příložky. Příložku tvaru L se dávají po obvodu stavby a přímé pod vnitřní nosné zdivo, popř. můžu i pod příčky. Počítám s průměrem roxoru 10 mm. V jakém rozestupu je rozmístit?

Třmínky ve věnci
Ta výška min. 15cm je i s betonem..tj je to nejnižší celková výška věnce...mezi ty uložené nosníky dávejte normálně třmínky, nebude vám ovšem sedět vnitřní dolní roxor, díky uložení nosníku. V tom případě bych ho buď vložila před nosník nebo na nosník. Záleží na výšce věnce. Takže vnitřní dolní roh třmínku nebude vyztužen...a ten horní roxor bych přivaříla k těm nosníkum...pokud to bude možné...

Dobrý den, děkuji za rady. V jednom místě mám uložení nosníků na stěnu 20 cm. Zeď je 44 cm. Když k tomu připočtu věncovku (8 cm) a tepelnou izolaci věnce (10 cm) a roxor budu chtít dát před nosník, tak spodní strana výstuže věnce (spodní strana koše) bude pouze 6 cm a to nemám žádné krytí.

Když to vložím na nosník, tak výška třmínku bude cca 15 cm (strop 25 cm - výška nosníku 6 cm - krytí 2 x 2 cm = 15 cm).

doplněno 30.05.12 11:21:

takže provedu dle obrázku

A jak daleko se od sebe dávají přibližně nadpodporové příložky (tvaru L i přímé)? Určitě to bude vycházet z nějakého výpočtu, ale ten já z projektanta nedostanu... takže radši to trošku naddimenzuji.

Třmínky ve věnci #2

 


0x
Dobrý den, také doporučuji krytí min. 3cm, dále si nákupte distančni prvky, doporučuji ozubene plastové kolečko, do kterého se napíchne roxor 12 a vytvoří se požadované krytí. Nezapomeňte provázat rohy do kříže, ať vám to aspoň projektant nakreslí, jak se to dělá... Před týdnem, jsem si taky vazala věnec, jelikož jsem to osm let kreslila a můžu říct, že stát na druhé straně le celém mazec...tak hodně štěstí...

 


0x

Třmen do věnce dejte po 20-i centimetrech z roxoru průměr 6 mm s minimálním krytím 25 mm (čtyřnásobek průměru drátu). Vodorovné armování udělejte z průměru 12 mm. A neposlouchejte ty rádoby odborníky tady. Chytrý muž se zeptá u stavaře a ne u kadeřníka, člověče. Úplně náhodou jsem narazil na tento web a nestačím se divit. abedien@seznam.cz

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]