Rozvod teplé vody vs slepé rameno

Od: Datum: 29.05.12 08:08 odpovědí: 13 změna: 29.05.12 23:31

Ahoj,

mam v bytě udělaný nový rozvod teplé vody. Instalatér byl moc aktivní a udělal u rozvodu teplé vody k odběrným místům vždy 2 trubky, které tam spojil - pro cirkulaci. Pak si uvědomil, že napojit se může až za bytový vodoměr, takže cirkulace mi bytem téct nemůže. Vymyslel sice řešení s dvěma vodoměry, kde jeden bude zapojen opačne a počítat se bude rozdíl. To jsem samozřejmě odmítl, protože při tak velkém průtoku by i drobná chyba měření vedla k velké chybě v rozdílu a řešit tohle na schůlzi se mi fakt nechce.

Takže tu zpátečku nikam nezapojil a jen v šachtě stupaček zaslepil.

Vše tedy funguje jak má, akorát mi vadí, že na trubce, která vede od stupaček k baterii v kuchyni a má 10 metrů je vlastně napojeno 10 metrů dlouhé slepé rameno, které se vrací od baterie v kuchyni do stupaček.

A teď k mé otázce. Mám obavu o zdravotní nezávadnost teplé vody, když si uvědomím, že v tom rameni je defacto stojatá voda. Už je všechno zahozené omítkou, v koupleně dokonce i obložené obkladem. Mám to otevřít a to slepé rameno zlikvidovat? Nebo to mám ignorovat?

Díky moc za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.05.12 08:18
avatar
Instalater nebyl jen moc aktivni..on to byl hlavne blbec, ze?
„Reseni” se dvema vodomery jste odmitl zcela spravne.
Dle CSN nesmi na potrubnim rozvodu existovat slepe useky delsi nez 3xDN potrubi na kterem jsou provedeny. To znamena, ze z potrubi DN20mm nesmi byt provedena slepa vetev delsi nez 60mm.
Voda v useku potrubi kde se nemeni a neproteka se pochopitelne kazit a znehodnotit muze..a take se tak pravdepodobne stane.
Na druhou stranu, uprimne receno v realu jsou po CR podobnych pripadu statisice, a vetsinou se nic nedeje..
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.05.12 08:19

Slepé rameno je určitě problém, protože se tam tvoří bakterie. Namalujte zjednodušený plánek, jak to máte a potom můžeme najít nějaké řešení

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nm
Datum: 29.05.12 09:55

Teď jsem se díval na fotky a ještě to musím doma ověřit, ono je možný, že to slepý rameno není slepý, ale že to připíchl taky na přívodní trubku. Pak by to ze zdravtoního hlediska bylo OK a taky se tím vysvětluje proč musím tak dlouho čekat než mi začne téct teplá voda - teče to dvojitou trubkou...

Podívám se doma na stupačky a ještě se ozvu!

Datum: 29.05.12 10:01
avatar
Ano, poukud to zapojil paralelne, pak to je z hygienickeho hlediska OK, jen je zase mensi komfort v rychlosti pritoku teple vody k mistu spotreby,a tim padem Vas to stoji i vice penez.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.12 11:39

Potom tedy nechápu proč tam nejde vložit čerpadl. Pokud je to za vodoměrem, tak není co řešit a pokud je to před vodoměrem tak musí byt vodoměr na obou větvych

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.12 11:48
avatar
Cerpadlo by tam sice vlozit slo, ale bylo by tam uplne k nicemu..TV musi cirkulovat od zdroje TV, tedy od ohrivace..nikoliv od vodomeru.
Kdyz se nad tim malinko zamyslite, zjistite co jste napsal za (s prominutim) nesmysl.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.12 20:46

Já neviděl žádný plánek, tak jen usuzuji podle informací které zde dostanu. Netuším kde je ohřívač a zda tam vubec nějaky je.(asi tam žádny není když je přivod tv už ze stoupaček)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.12 20:50
avatar
Samozrejme..a prave proto tam cerpadlo nema zadny smysl.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.12 10:07
avatar

je to tak složité, až jsem se nasmál. ale ještě si také uvědomme, že v bytech máte rozvod TUV - teplé užitkové vody, tj. já toto označení chápu jako vody ne apriori k pití, ale vaření (převaření). Samozřejmě slepé rameno = zdroj problémů jak s kvalitou vody aj. U nás myslím platí, že teplá by se "de facto" přímo z kohoutku ani pít neměla, jelikož Vám za její kvalitu asi nikdo neručí. Možná se pletu, ale víme jak to v potrubí chodí. (moc sem neporadil,)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.05.12 10:23
avatar
Miro pletete se...Protoze podle platnych CSN a EN se jiz nejakou dobu nepouziva zkratka TUV, ale TV..prave pro ohratou pitnou vodu. TUV by se pouzilo v pripade, ze by se ohrivala voda nepitna. TUV je jen starsi zauzivany termim, ale v tomto kontextu neni spravny.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: instalater*
Datum: 29.05.12 22:04

V bytě dělat cirkulaci vody? To jsem ještě neslyšel . To se dělá , když je barák na tři patra. Já jsem si doma udělal rozvody teplé v PPR 16 . Bojler mám v patře a kuchyň v přízemí a nemám žádný problém s odpouštěním vody. Miluji projektanty , kteří udělají v RD v přízemí prádelnu v jednom rohu baráku o patro víš kuchyň v protějším rohu a v podkroví uprostřed koupelnu. :D

Při 40 - 50 st.C vzniká bakterie legionela. ( v bojlerech) nevím jak je to v slepých ramenech TV. Ještě jak píšete jestli je voda pitná. Spoustu starších baráku např. ve Znojmě v Brně je ještě napojená olověným potrubím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 29.05.12 22:43

už vám to tu Martin jasně napsal, že to postrádá jakýkoli smysl a co více, fungovalo by to naprosto opačně. Cirkulující voda by se jen rychleji ochladila a k tomu by oběhové čerpadlo mařilo elektrickou energii. Ten instalatér se zřejmě učil u Járy Cimrmana.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nm
Datum: 29.05.12 23:31

Ten instalatér si myslel,. že je v rodinném domě, a že jen protáhne existující cirkulaci, až to celý udělal tak si všiml vodoměru a došlo mu, že je kokot. Zítra dám obrázek a budu chtít potvrdit, že je to z hygienického hlediska OK.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.